Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Yararlılar / Keten Tohumunun Hiç Bilmediğiniz Faydası
Keten Tohumunun Hiç Bilmediğiniz Faydası

Keten Tohumunun Hiç Bilmediğiniz Faydası

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

10 bin yıldır gıda olarak tüketilen keten bitkisi, dünyada tarımı yapılan ilk ürünler arasında yer alıyor. Ama asıl önemlisi özellikle mide-bağırsak sorunları ve kabızlık gibi durumlara karşı kullanılması…

BAĞIRSAKLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Kalın bağırsağın divertiküler sorununa, hemoroide karşı yararlıdır. Kilo kontrolü için tercih edilebilir. Keten tohumu yüksek oranda omega-3, omega-6, omega-9 yağ asidi içeriğine sahiptir. Sağlık açısından son derece önemli bir yeri olan omega yağ asitleri, vücudumuz tarafından sentezlenememekte, dışardan alınması gerekmektedir.

VEJETARYENLER İÇİN DİKKAT!
EPA/DHA kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca keten tohumu, yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif, protein, lignanlar, vitaminler, mineraller ve aminoasitlere içeriğine sahiptir. Hayvansal gıdalardan sonra en çok B12 vitamini içeren keten tohumu vejetaryenler için de dikkat edilmesi gereken bir gıdadır. ^ Keten tohumu içeren gıda takviyeleriyle kandaki kolesterol seviyesinde düşme gözlenmiştir. Son yıllarda keten tohumu, östrojene benzer maddeler içerdiği, menopoza bağlı şikayetleri azalttığı için de tüketilmeye başlanmıştır.

ROMATİZMAYA DA FAYDASI VAR
İçerdiği bazı asitler sayesinde eklem romatizmasına karşı faydalıdır. İçeriğindeki lignan (SDG) anti-kanser özellikli bir madde olup; göğüs, kolon (kaim bağırsak) ve prostat kanserine karşı koruyucu, kanserli hücrelerin büyüme hızını yavaşlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir. Ayrıca sinir sistemini ve hafızayı güçlendirici olarak tavsiye edilmektedir.

Öğütülmüş keten tohumu da konsantrasyon bozukluğuna karşı etkilidir. Solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Sedef hastalığı (Psoriasis) güneş yanığı, akne gibi birçok cilt sorununu hafifletir. Tırnak sağlığını korur. Sabah-akşam birer tatlı kaşığı alınabilir.

AKSIYON_20160701_30

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sağlığınızı “Cep”ten Uzak Tutun

Ev ve iş yerlerinde gün boyu kullanılan teknolojik ürünler, hayatı kolaylaştırmasına rağmen, yanlış veya fazla yararlanıldığında insan sağlığını olumsuz etkileyen...

Kapat