Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Sağlığı / Meme Hastalıkları / Kendi Kendine Muayene Kaç Yaşında Başlamalı?
Kendi Kendine Muayene Kaç Yaşında Başlamalı?

Kendi Kendine Muayene Kaç Yaşında Başlamalı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kendi Kendine Muayene Kaç Yaşında Başlamalı? Kendi Kendine Muayeneye Başlama Yaşı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kendi Kendine Muayene Kaç Yaşında Başlamalı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri her yıl dünyada milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Ülkemizde her 10 kadından 1’i hayatının bir döneminde meme kanseri ile karşı karşıya kalması tablonun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah İğci, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nda meme kanseri ile ilgili merak edilenleri şöyle açıkladı:

Meme kanseri kadın kanserlerinin tümünün %33’ünden ve kanserle ilişkili ölümlerin %20’sinden sorumludur. Kansere bağlı ölümlerde ise akciğer kanserinden sonra 2’inci sırada gelir. Meme kanseri yaşla birlikte artış gösterdiğinden, 40 yaşından sonra her kadının yılda bir kez düzenli olarak meme muayenesi ve mamografi yaptırması gerekir. Meme kanseri erken tanı ile tamamen tedavi edilebilir. Bu nedenle her ay kendi kendine meme kontrolü erken teşhis açısından hayati önem taşır. Meme kanseri konusunda yeterli ve doğru bilgiye sahip olmak da tedavide başarı şansını artıran önemli bir faktördür.

Memede ele gelen kitlelerin %90’nından fazlası kanser değildir. Bunlar genellikle meme içinde büyüyen kistler, iyi huylu bu tümörler olabilir veya memenin kendi dokusu kitle gibi bir hal alabilir. Daha çok regl öncesinde meme içyapısı çok yoğun olduğundan, bu dönemde yapılan meme kontrolleri kitle varlığı düşüncesi oluşturabilir.

5_OCAK_20141110_10

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Olur? Ebola Virüsünün Bulaşma Yolları, Belirtileri Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ebola...

Kapat