Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Kıskançlık güçlü bir duygudur; yediden yetmişe herkes bu duyguya kapılabilir. Söz konusu çocuk olunca, süreci doğru yöneterek bu sorunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Kardeş kıskançlığı, kökleri Habil ile Kabil’e kadar uzanan en kuvvetli duygulardan biridir. Peki ama kardeşler birbirini neden kıskanır? Temel sebeplerden biri kaybetme korkusudur. Özellikle de annenin ilgi ve sevgisini kaybetme korkusu… Bu açıdan bakıldığında hemen her çocuğun bu duyguyu farklı yoğunluklarda da olsa hissetme ihtimali vardır.

Anne Karnında Kıskançlık

Kardeş kıskançlığı çocukta kendini annenin hamilelik dönemlerinde bile gösterebilir. Ağabey ya da abla adayı çocukta ilk kıskançlık belirtileri, ebeveynin henüz doğmamış çocuğa hiç farkında olmadan aşırı ilgi göstermesiyle başlar. Doğum anında annenin zarar görebileceği düşüncesi de çocukta kıskançlık duygusunun uyanmasında önemli rol oynar. Bir kardeşin gelmesi evdeki tüm dengeleri değiştirir. Annenin yeni doğan bebeğe bakmak zorunda olması, büyük çocuğa ayrılan zamanın doğal olarak azalmasına yol açar. Eve gelen gidenlerin artması, ilginin bebeğe yönelmesi, tüm düzeninin değişmesi çocuğun bazı duyguları daha yoğun tatmasına neden olur. Çocuğun ilgi çekmek için tuhaf, beklenmeyen davranışlar sergilemesi, ani duygusal değişimler yaşaması, içine kapanması, çabuk öfkelenmesi, inat etmesi, bebeği abartılı bir biçimde sevmesi de en sık gözlenen kıskançlık belirtileri arasındadır.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Diyette Bezelye Yenir Mi?

Diyet denilince akla hep bir kısıtlama hali ve yasaklar gelir. Bezelye de bu yasaklı listenin başında sayılan sebzelerdendir... Bezelye yüksek...

Kapat