Kar Körlüğü

Kar Körlüğü

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kar Körlüğü Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Kar Körlüğü hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kar Körlüğü yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kar Körlüğü Nedir?
Kar körlüğü, güneş ışıklarının karlı, buzlu zeminlerden yansıyarak gözdeki kornea tabakasını yakmasıdır. Bu yansıma sadece kar ve buz kaplı zeminlerde değil; durgun su yüzeyi, açık ve düzlük sahalarda da olmaktadır. Korneaya zarar veren unsur güneş ışınları içerisinde bulunan morötesi ışınlardır.

Kar Körlüğü Nasıl Olur?
Göz merceği, yapısı gereği ortamda ışık miktarı azaldığında daha fazla ışık almak için büyümekte, ortamdaki ışık artığında ise kendini korumak için küçülmektedir. Göz merceğinin daha fazla ışık almak için büyüdüğü bulutlu havalarda göz merceğinden içeri daha fazla ışık girerek korneada yanık oluşturmaktadır.

Kar Körlüğünün Belirtileri Nelerdir?
İlk aşamada gözlerde rahatsızlık kuruma ile başlayıp, ilerledikçe gözlerde şiddetli batma ve sulanma oluşuyor. Gözleri hareket ettirmek ve açıp kapatmada zorlanmalar olup gözlerde şişlikler oluşabiliyor. İltihaplanma başlıyor. Korneada oluşan yanık nedeniyle geçici görme kayıpları yaşanabiliyor.

Kar Körlüğünün Tedavisi Nedir?
Yapılacak ilk iş gözün ışığa daha fazla maruz kalmasını engellemektir. Bundan sonra gözleri rahatlatmak için gözler üzerine ıslak bez konularak kapatılabilir. İltihap varsa antibiyotikli damlalar kullanılır. Dayanılamayacak derecede ağrı varsa ağrı kesici alınır. Gölere bastırılarak ovuşturulmamalı.

Başka Hangi Durumlarda Kar Körlüğü Oluşabilir?
Karlı havada araba kullananlarda, kaynakçılık yapanlarda, şiddetli ışık kaynaklarına doğrudan bakanlarda. Bu noktada bir uyarı yapmakta fayda var; özellikle çocuklar merak ettikleri için çıplak gözle güneşe bakarlar veya kaynak yapılırken kaynak ışığına bakarlar. Çocuklarımızı güzelce ikaz edip, onlara zarar vermeden meraklarını gidermelerine yardımcı olunabilir.

Kar Körlüğünden Korunmak İçin Neler Yapmalı?

  • Şiddetli ışık kaynaklarına doğrudan bakılmamalı
  • Karlı, buzlu yerlerde uzun süre kalınacaksa; gözler renkli gözlüklerle korunmalı

2-3 gün geçmesi rağmen kar körlüğü devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalı. Özelikle göz gibi, çok hassas bir organla alakalı çok dikkatli olunmalı.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Şaşılık

Şaşılık Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Şaşılık hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Şaşılık yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza...

Kapat