Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Kan Hastalıkları / Kansızlık Nedenleri Ve Kansızlık Tedavisi
Kansızlık Nedenleri Ve Kansızlık Tedavisi

Kansızlık Nedenleri Ve Kansızlık Tedavisi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kansızlık Nedir, Nedenleri Ve Tedavisi Nasıldır? Kansızlık Nedenleri Ve Kansızlık Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kansızlık Nedenleri Ve Kansızlık Tedavisi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kansızlık Nedir?
Halk arasında bilinen adı ile kansızlık ancak tıp dilinde anemi olarak bilinen bu hastalık toplumlarda sıklıkla görünel bir sağlık sorunudur. Kansızlık hakkında detaylı bilgileri size bu yazımızda aktaracağız. Kansızlık nedir, kansızlık tedavisi nedir, kansızlık nasıl olur, kansızlık nedenleri nelerdir, kansızlık nasıl olur, kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir ve daha fazla sorunuza yanıt bulacaksınız.

Anemi, yani “kansızlık“, toplam eritrosit sayısının azalması veya eritrositlerın içindeki hemoglobin miktarının azalması veya her ikisinin birlikte olması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Eritrositler için demir, folik asit ve B12 vitamini çok önemlidir. Demir eksikliğinde demir eksikliği anemisi oluşabilir. Bu durumda eritrositler normalden daha küçük olurlar ve görevlerini tam ve başarıyla yerine getiremezler. Folik asit ve B12 vitamini eksikliğinde ise eritrositler normalden daha büyük olur ve görevlerini yerine getiremezler, bu durummegaloblastik anemi olarak adlandırılır.

Demir eksikliğinde görülen eritrositler hipokrom mikrositer görünümdedir. Folik asit ve vitamin B12 DNA yapımına katıldığından eksikliklerinde eritrosit boyutları daha büyük olur.

Göreceli olmakla birlikte, genelde her ülke için belirli bir ortalama vardır ve bunun altındaki hemoglobin düzeyi anemi kabul edilmektedir. Hemoglobin alyuvarlarda bulunur ve kana kırmızı renginini verir ayrıca hemoglobin demir içeren bir proteindir.

Kansızlık Nedenleri
Kansızlığın tıp dilindeki adı anemidir. Kanı oluşturan elementlerden, alyuvar olarak da adlandırılan sağlıklı, kırmızı kan hücrelerinin kanda eksik olması anlamına gelir. Kırmızı kan hücreleri önemlidir çünkü kemik iliklerinde üretilirler ve içerdikleri hemoglobin proteini sayesinde bütün vücuda oksijen taşırlar. Kansızlık şikayetiniz varsa kendinizi yorgun hissetmeniz sürpriz olmayacaktır. Nedeni bilinmeyen bir şekilde yorgunluk hissi dışında çarpıntı, baş ağrısı, bulantı, soluk ten rengi, dikkati toplayamama, el ve ayakların soğuk olması kansızlığın diğer belirtileri arasındadır.

Kansızlığın farklı türleri vardır ve türüne bağlı olarak geçici ya da uzun dönemli bir şikayet olarak ortaya çıkabilir. Her koşulda vücudunuzda kansızlıktan şüphelendiğiniz takdirde hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Kansızlık kimi zaman da ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bazı kansızlık türleri için ilaç tedavisi veya operasyon gerekirken, diğer türlerde sağlıklı bir beslenme programı kansızlığı ortadan kaldırmak için yeterli olur.

Kırmızı kan hücrelerinin kanda eksik olmasının farklı nedenleri vardır. Vücudun yeterince alyuvar üretmemesi; kanama nedeniyle yenilerinin oluşmasından çok daha hızlı bir şekilde alyuvar kaybedilmesi ya da vücudun kırmızı kan hücrelerini yok etmesi başlıca üç neden olarak sıralanabilir. Kırmızı kan hücresi üretmek için vücudumuzun demir, B-12 vitamini, folik asit ve gıdalar yoluyla aldığımız diğer besin maddelerine ihtiyacı vardır.

1 – Demir Eksikliği
Demir eksikliği kansızlığın en yaygın nedenidir. Vücutta yeterince demir olmadığında kırmızı kan hücreleri için de yeterince hemoglobin üretilemez ve bu durum demir eksikliği anemisi olarak adlandırılır. Bu durumda kansızlığa neden olan demir eksikliğinin nelerden dolayı kaynaklanabileceğine bakarak, demir eksikliğinin ve böylece kansızlığın neden meydana geldiğini anlamaya çalışabiliriz.

Regl Dönemi
Üreme çağındaki adet gören kadınlarda, adet kanamaları demir eksikliği anemisinin en yaygın nedenidir. Genellikle adet dönemini ağır şekilde geçiren ve kanamaların yoğun olduğu kadınlarda demir eksikliği ortaya çıkar.

Hamilelik
Hamilelik sırasında demir eksikliğinin ortaya çıkması yaygın bir durumdur. Bebeğin yeterli oksijeni ve gerekli besinleri alabilmesi için vücudun ekstra demiri ihtiyacı olur. Pek çok hamile kadın gebeliğin 20. haftasından itibaren demir takviyesi alır. Hamilelikte herhangi bir takviye ya da ilacı, bitkisel ya da reçetesiz dahi olsa doktorunuza danışmadan almamanız önerilir.

Mide-Bağırsak Sisteminde Kan Kaybı
Mide ve bağırsaklar, sindirimin başlıca organlarıdır ve yiyeceklerdeki yararlı besin maddelerini vücuda çeken bu sistemdeki kan kaybının, demir eksikliğinde büyük rolü olabilir. Mide ve bağırsaklardaki kanamaya, NSAID grubundaki romatizma ilaçları, aspirin ya da Ibuprofen gibi iltihap önleyici veya ağrı kesici bazı ilaçların uzun dönem kullanımı neden olabilir. Kanamalar sadece demir eksikliğine yol açmaz, organlarda başka bozukluklara da yol açabilir. Bu gruptaki ilaçlar reçeteli ya da reçetesiz satılabilen ilaçlardır.NSAID ilaçları bilinçli şekilde ve doktora danışarak kullanmak en güvenli yol olacaktır.

Yiyecekleri sindirmek için salgılanan mide asidi, mide çeperinde açık yaralar açarsa bu durum peptik ülser olarak adlandırılır. Mide ülserleri mide çeperinde kanamaya yol açabilir ve bu kan kaybı sonucu demir eksikliği anemisi görülebilir. Ancak kanama hafifse hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir de.

Daha nadiren mide-bağırsak sistemindeki kanamalar mide ya da bağırsak kanseri nedeniyle gerçekleşir. Bu nedenle kansızlığın nedenleri araştırılırken, doktorunuz kanser belirtileri olup olmadığını kontrol etmek isteyebilir.

Beslenme
Hamile olmadığınız sürece, sadece beslenmenize bağlı olarak, yani yeterince demir içeren besin almadınız diye demir eksikliği anemisi görülmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Bazı araştırmalar vejetaryenlerin et yemedikleri için demir eksikliği riski altında olduklarını göstermiştir. Bununla birlikte vejetaryenler et yerine fasulye, kurutulmuş meyve ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi besinler aracılığıyla vücuda gereken oranda demir alabilirler.

Gebelik döneminde demir bakımından zengin yiyecekleri ağırlık vermek demir eksikliğini önleyecektir. Doktorunuzdan bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Demir Eksikliğinin Diğer Nedenleri
Chron hastalığı ya da ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalığı, kan bağışı, kan kaybına neden olan kazalar ve burun kanamaları, kansızlığa yol açan demir eksikliğinin diğer nedenleri arasında sayılır.

2 – Vitamin Eksikliği
Demire ek olarak vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretebilmesi için B-12 vitaminine ve folik aside ihtiyacı vardır. Beslenmenizde diğerleriyle birlikte bu önemli besin maddeleri yeterince yer almıyorsa kırmızı kan hücresi üretiminde azalma olabilir. Bazı kişilerde ise, yeterince B-12 vitamini aldıkları halde vücudun vitamini işleyemediği görülür ve bu durumda yine vitamin eksikliği anemisi görülebilir.

3 – Kronik Hastalıklar
Kronik böbrek hastalarının birçoğunda demir eksikliği anemisi görülür. Bu durumun yaygın olması nedeniyle bu hastalara demir takviyesi damardan ya da günlük tablet şeklinde verilir.

Kanser hastalıkları, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, AIDS hastalığı, eklem iltihabı, hipotiroidi ve lupus vücutta kırmızı kan hücre üretimini yavaşlatan kronik hastalıklar arasındadır.

4 – Kemik İliği ve Hücre Sorunları
Doğuştan ya da sonradan meydana gelen bir durum olarak vücut kemik iliğindeki sorunlar nedeniyle yeterince kırmızı hücre üretemiyor ya da üretilen hücreler sağlıklı şekilde gelişemiyor olabilir.

Bir başka anemi türünde vücut kırmızı kan hücrelerini çok hızlı bir şekilde yok ederken, yenilerinin üretilmesi bu kaybı karşılamaya yetmiyor olabilir.

Orak hücre anemisi olarak adlandırılan kansızlık türünde, kırmızı kan hücrelerinde şekil bozukluğu vardır ve bu yüzden vücudu besleyecek oksijeni gerektiği gibi taşıyamazlar. Bu tip anemiler nadir görülen kansızlık türleridir. Bazı kişilerde kalıtsal olarak, çocukluktan itibaren görülürken, diğerlerinde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?
Kendinizi sürekli yorgun hissediyor ama buna bir türlü anlam veremiyorsanız kansızlık sorununuz olup olmadığını anlamak için bir doktora başvurabilirsiniz. Yorgunluk şikayetinin başka pek çok nedeni olabileceği için kendi kendinize hemen sonuca varmayın.

Kansızlıktan şüphelenmediği halde bazı kişiler, kan vermek için başvurduğu sırada hemoglobin oranının düşük olduğu gerekçesiyle kan vermek için uygun olmadıkları yanıtıyla karşılaşabilir. Bu, demir eksikliğinden kaynaklanan geçici bir durum da olabilir ama yine de eğer düşük hemoglobin nedeniyle kan veremezseniz, doktorunuzdan bir randevu almanız en iyisidir.

Kansızlık Tedavisi
Demir eksikliği tedavisinde uygulanan yöntem ağızdan demir ilacı verilmesidir. 2 ay sonra hasta normale döner ancak demir depolarının doldurulması için uzun bir süre daha demir tedavisi uygulanır. Bu tedavi bir yıla kadar çıkabilir. Bebeklerde şurup ya da damla yoluyla ilaç verilir. Dışkı koyulaşır. Dişler de siyahlaşma olabilir ama geçicidir. İlaç alımı aç karnına ya da öğün arasında olmalıdır. Çünkü böylece demir daha iyi emilir. Ayrıca C vitaminiyle beraber ilacın verilmesi emilimini arttırır. Süt ve süt ürünleriyle beraber alınması sakıncalıdır. Demirin emilimini azaltır.

Bağırsaklarında emilim bozukluğu olanlar ya da hap kullanmak istemeyenler için kalçadan iğneyle demir enjekte edilir. Yan etkileri fazladır ve doktor tavsiyesine göre uygulanmalıdır. Bu yan etkiler: Bulantı, kusma, ishal gibi sorunlardır. Kalçadan yapıldığında alerji, ağrı, yanma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekeler
Kansızlık birçok soruna yol açıyor. Çözümse yiyeceklerde. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelermiş birlikte bakalım.

Vücutta demir ve bazı vitaminlerin eksikliğinde anemi ya da diğer adıyla kansızlık oluşuyor. En yaygın kansızlık türü demir eksikliği. Uzmanlara göre demir eksikliğini azaltmanın yolu yiyeceklerden geçiyor. C vitamini, folik asit ve B12 alımı vücuttaki demirin emilimini arttırıyor. Kansızlık çok yaygın bir sorun, dünyanın %30’u kansızlık çekiyor. Kansızlık nedenleriyse çok çeşitli. Kan kaybı, az miktarda demir alımı, hamilelik, demirin vücutta yeterince emilememesi gibi birçok neden var. Bakalım kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelermiş.

Sakatat ve kümes hayvanları
Doktorunuz sizde de kansızlık olduğunu söylediyse sakatatlar ve kümes hayvanları kansızlığınıza iyi gelecektir. Tavuk, hindi, ördek ve biftek, kuzu eti, özellikle de ciğer kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Bu besinlerin hepsi B12 vitamini ve folik asit bakımından çok zengin.

Deniz ürünleri
Demir içeren deniz ürünleri de kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Sardalye, hamsi, midye ve istiridye ihtiyacınız olan vitaminleri size sağlayacaktır. Uzmanlara göre demir bakımından en zengin yiyeceklerden biri istiridye.

Meyve ve sebzeler
Kansızlığa iyi gelen yiyecekler saymakla bitmiyor. Meyve ve sebzeler de hem sağlığınıza faydalı, hem de kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Peki ama hangi meyve ve sebzeler? Demir ve folik asit özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda var. Örneğin karalahana, şalgam, ıspanak, brokoli gibi. Sadece yarım tabak ıspanak 2,4 gram demir içeriyor. Kurutulmuş meyveler de kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Kuru erik, şeftali, kuru üzüm ve bunların suları kansızlık için adeta birer ilaç. Örnek verelim: sadece yarım su bardağı kuru erik hoşafı 5,2 gram demir demek.

Tam tahıllar
Vejetaryen olabilirsiniz, ya da et ürünlerini sevmiyor olabilirsiniz. O zaman size meyve ve sebzelerin yanında birkaç seçenek daha önerelim: tam tahıllar, baklagiller, kuru yemişler. Ceviz, barbunya, bezelye kansızlığa iyi gelen yiyeceklerin başında geliyor. Yarım kase ceviz içi 3,75 mg demir içeriyor.

Demir takviyeli besinler
Kansızlığa iyi gelen yiyeceklerden bazıları da takviyeli besinler. Demir, C vitamini ve B12 birçok yiyeceğe katılıyor. Örneğin ekmeklerin, meyve sularının, kahvaltılık gevreklerin takviyeli çeşitlerini bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekense içindekiler bölümünü iyi okumak.

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler günlük demir ihtiyacını nasıl karşılar?
Demirin iki türü var. Heme demir ve heme olmayan demir. Biftek, tavuk ya da ciğer gibi hayvansal ürünlerde bulunan demir heme demir kaynaklarından. Yani vücudunuz tarafından kolayca emiliyor. Ispanak, karalahana gibi bitkisel ürünlerde bulunan demirse heme olmayan demir türünden. Bu tür demirin emilimi daha zor. Bakalım hangi öğünlerde neler yiyerek günlük demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kahvaltı: Kansızlığa iyi gelen yiyeceklerden biri yulaf. Kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi yerseniz ve yanında bir bardak portakal suyu içerseniz yaklaşık 13 mg demir alacaksınız. Ayrıca portakal suyunun içindeki C vitamini de vücudunuza giren demirin emilimini kolaylaştıracak. Kahve ve çay vücudunuzdaki demiri azaltan içecekler. Bu nedenle onları kansızlığa iyi gelen yiyeceklerle birlikte tüketmeyin. Bunun yerine öğün aralarında içebilirsiniz.

Öğle yemeği: Öğle yemeğinde kendinize güzel bir etli sandviç hazırlayabilirsiniz. Sandviçinizin ekmeğiyse kansızlığa iyi gelen yiyeceklerden biri olan demir takviyeli ekmek olmalı. Öğle yemeğinizin yanında mevsime göre bir kase çilek, havuç veya yoğurt yiyebilirsiniz. Bu yemek size 5 mg demir sağlayacaktır.

Akşam yemeği: Tavuk göğsü, fırında pişmiş patates, brokoli ve bir kase bezelye iyi bir akşam yemeği olabilir. Bu size 5,6 mg demir sağlayacak. Üstelik brokoli ve patatesin içindeki C vitamini de demirin emilimini arttıracak.

Unutmayın, kansızlığa iyi gelen yiyecekleri düzenli tüketerek kansızlıkla savaşmanız mümkün. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için uzman doktorlarımıza başvurabilirsiniz.

Kan Yapan Yiyecekler
Demir eksikliği tedavisinde diyetin oldukça önemi vardır.Özellikle haftada en az iki defa kırmızı et yenilmelidir.Birtakım efsane yiyecekler vardır,hepimiz hatırlarız;Temel Reis.Ispanak demir yönünden zengindir fakat çiğ yenilmeyip,haşlandığında besin değeri azalır ve demir içeriğinde ciddi oranda kayıp olur.

Bunların dışında pekmez veya benzeri yiyecekler hakkında söylenenlerde çok doğru değildir.Bunların demir içerikleri çok yüksek değildir.Kısacası pekmezdeki demir içeriği,demir eksikliğini giderecek oranda değildir.

Anne ve babaların önerdiği dalak,karaciğer vb. besinlerin demir içerikleri iyidir fakat eğer bunlardan hoşlanmıyorsanız ,günümüzdeki çok basit demir preparatlarını kullanarak bunları yerine koyma şansı vardır.

Bunun dışında ülkemiz gibi taze meyve,sebze,kırmızı ete rahatlıkla ulaşabileceğimiz bir ortamda,ek besinlerin,vitamin preparatlarının,gelişigüzel yararı olmayacaktır.Serum demir ve ferritin düzeyi,folik asit değerleri normal olan birinde demir takviyesine gerek olmaz.

Bu nedenle sağlıklı beslenen bir kişide ek vitamin destekleri yararlı olmamaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kan Yağlarınıza Dikkat!!!

Kan Yağlarının Yükselmesinin Nedenleri Nelerdir? Kan Yağlarınıza hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kan Yağlarınıza Dikkat ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat