Kanser ve Tarama

Kanser Ve Tarama

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kanser Ve Tarama
Kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla oluşan kötü huylu urlara denir. Çok sayıda kanser tipi vardır ve hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile belirir. Tedavi edilmez ise ölüme dahi neden olabilir.

Her canlı kanser riski altındadır.İlerleyen yaşla birlikte hücrelerdeki çoğalmayı kontrol eden mekanizmalar zayıflamakta ve o güne dek yapılmış olan hücresel hatalar da birikmektedir.Ayrıca bazı kanserlerin yüksek oranda kalıtsal olduğu bilinmektedir.

Kanser genel olarak açıklanamayan kilo kaybı, ateş, halsizlik, ağrı, vücutta hissedilen kitleler, cilt değişiklikleri, olağan dışı kanamalar, dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik, öksürük ve horlama, ben ve siğillerdeki değişiklikler ile kendini gösterebilir fakat bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmez.

Kanser taraması, herhangi bir şikayeti olmaksızın kişiye kanseri erken evrelerde yakalamak için test ve muayene yapılmasıdır.Özellikle 40 yaş ve sonrası daha fazla olmak üzere, 20’li yaşlardan sonra her yaşta kanser taraması yaptırılabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerine göre;

Meme Kanseri Taraması
20 yaşından itibaren her kadın her ay kendi kendini muayene etmelidir.
20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınlar en az 3 yılda bir klinik muayene yaptırmalıdır.
40 yaş üstü tüm kadınlar her yıl klinik muayene yaptırmalı ve yılda bir kez mamografi çektirmelidir.

Rahimağzı (Serviks) Kanseri Taraması
İlk cinsel ilişkiden itibaren ilk 3 yıl içinde veya en geç 21 yaşında serviks kanseri tarama testlerine başlanmalıdır.

Her yıl kadın doğum muayenesi ve PAP – Smear testi yapılmalıdır. 30 yaş üstü ve normal sonuçları olan kişiler için 3 yılda bir PAP – Smear testi ve HPV – DNA testi uygulanabilir.

Eğer anne karnındayken dietilstilbesterol (DES) kullanılmışsa, HIV enfeksiyonu varsa, veya organ nakli, kemoterapi tedavisi yada uzun süreli kortizon içeren ilaçlar kullanması nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmışsa kontrollere yıllık devam edilir.

70 yaş ve üstü kadınlarda son yapılan PAP-Smear testlerinden 3 veya daha fazlası veya peş peşe yapılan testlerden 10 tanesi birden normal gelirse serviks kanseri için tarama sonlandırılabilinir. Histerektomi (rahmin rahim ağzı ile birlikte tamamen alınması) ameliyatı olan hastalarda tarama yapılmayabilinir.

Kalın Bağırsak (Kolorektal) Kanseri
Her iki cinste 50 yaşından başlamak üzere,
Her yıl dışkıda gizli kan tetkiki, 5 yılda bir rektal muayene(Makattan parmakla muayene) ve rektosigmoidoskopi ya da her 10 yılda bir rektal muayene ve tam kolonoskopi veya her 5-10 yılda bir çift kontrastlı kolon grafisi ve rektal muayene önerilmektedir.
Ailesinde kolon kanseri olan veya polip görülen bireylerde , daha önce adenomatöz polip veya kolorektal kanser tanısı alanlarda, Kronik inflamatuvar barsak hastalığı tanısı olanlarda tarama testlerine daha erken yaşta başlanmalıdır.

Melanom (cilt kanseri)
Kendi kendine muayene her ay yapılmalıdır. Doktor muayenesi daha önce cilt kanseri geçirmiş hastalarda yapılmalıdır.

Prostat Kanseri
50 yaşından itibaren PSA(Prostate-Specific Antigen) testi ve Rektal tuşe ile muayene yapılmalıdır. Ancak daha önce ailesinde kansere rastlanılmış olan (daha önce kanser teşhisi konmuş baba, kardeş) yüksek risk grubundaki erkekler bu testlere 45 yaşında başlamalıdır. PSA sadece prostat kanserini erken teşhis etmek için kullanılmaz aynı zamanda kanser tedavisi gören hastaların kanser durumlarını takip etmek içinde kullanılır.

Saygılarımla…
Uzm.Dr.Onur ÖZTÜRK

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
HEPATİT A Nedir?

HEPATİTKaraciğerde meydana gelen iltihabi duruma hepatit denir. Genelde hepatit denilince yaygın olarak hepatit B kavramı anlaşılır. Ancak tek hepatit ‘hepatit...

Kapat