Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Zararlılar / Kalbe Zararlı Yiyecekler Nelerdir?
Kalbe Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Kalbe Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Kalbe Zararlı Yiyecekler Nelerdir? Kalbe zararlı yiyecekler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kalbe Zararlı Yiyecekler Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kalp açısından faydalı yiyecekleri tüketmek kalp sağlığı için ne kadar önemliyse kalbi ve damarları zorlayan besinleri olabildiğince az tüketmekte de o kadar önemlidir. Genel olarak bakılırsa hazır gıdalardan, pastane işlerinden, tatlı ve çöreklerden, aşırı yağlı yemeklerden ve konserve gıdalardan uzak durmak bu alanda atılabilecek ilk adım olabilir. Kalp sağlığını korumak için, tansiyon yükselten sodyum bakımından zengin gıdalarla, damalarda tıkanıklığa yol açan kötü kolesterolü yükselten yağlı gıdaların tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Yağlı Etler: Kötü kolesterolü azaltmak kalbin düzgün çalışması için önemlidir. Kötü kolesterol zamanla damar çeperlerine tutunarak birikmeye başlar. Bu birikim kanın geçeceği alanı daraltır ve ileriki aşamada plaklar damarın tamamen tıkanmasına neden olabilir. Damarların bu kolesterol plakları nedeniyle tıkanmasını engellemek için hayvansal gıdalardan alınan yağ azaltılmalıdır. Yağlı etlerin kolesterolü yükselttiği bilinmektedir ve günlük olarak alınan yağın sadece %7′sinin bu tip yağlardan alınması önerilmektedir.

Tam Yağlı Süt Ürünleri: Süt, başta kalsiyum olmak üzere vücut için gerekli pek çok mineral bakımından zengindir ancak tam yağlı süt, krema, peynir gibi ürünler kötü kolesterolün yükselmesine neden olur. Bu nedenle bu ürünlerin “diyet” olan, az yağlı çeşitlerini tüketmek kalp sağlığını korurken diğer önemli minerallerin alınmasını sağlar. Tereyağı yerine zeytinyağı daha sağlıklı bir yağ kaynağı olarak kullanılabilir.

TuzAşırı tuz tüketimi kan basıncını yükselterek kalbi zorlar ve kalp hastalıkları riskini arttırır. Uzmanlar günlük tuz tüketiminin 2,3 gr’la sınırlandırılmasını öneriyor. Bu miktar yaklaşık yarım çay kaşığı kadar tuz anlamına geliyor. Tuz dışında konserve yemekler, fast food, pastane ürünleri, cips ve kraker gibi atıştırmalıkları beslenmenizden çıkararak günlük sodyum tüketimini azaltabilirsiniz.

Rafine Beyaz UnKepekli tahıllar ve buğday unu kan basıncını dengeleyen lif bakımından zenginken rafine beyaz unun besin değeri oldukça düşüktür ve aşırı insülin üretimine neden olarak kan şekerini yükseltir. İnsülin obezite, diyabet ve kalp hastalıkları riskini yükselten bir faktördür. Bu nedenle rafine beyaz unla üretilen makarna, kek, börek, cips, gofret gibi hazır gıdaları az tüketmek kalp sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hamur İşi Tüylenmeyi Arttırıyor Mu?

Hamur İşi Tüylenmeyi Arttırıyor​ Mu? Hamur işi yemenin zararları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamur İşi Tüylenmeyi Arttırıyor​ Mu yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat