Anasayfa / Sağlık Rehberi / Vitamin Ve Mineraller / Her Kadının Bilmesi Gereken En Önemli Vitaminler
Her Kadının Bilmesi Gereken En Önemli Vitaminler

Her Kadının Bilmesi Gereken En Önemli Vitaminler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Her Kadının Bilmesi Gereken En Önemli Vitaminler Nelerdir? Her Kadının Bilmesi Gereken En Önemli Vitaminler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Her Kadının Bilmesi Gereken En Önemli Vitaminler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Doğru vitaminleri ve gıda takviyelerini aldığımızda stres, endişe, depresyon, düşük libido, iltihaplanma gibi pek çok rahatsızlıktan korunabiliriz. 

Probiyotik

Bağırsaktaki organizmaları düzenlemekle görevli probiyotikler bağırsaklarımızı korurlar. Ayrıca bu bakteriler, immün sistemimiz, ruh halimiz ve hastalıklarla savaşma becerimiz için de önemlidirler. Probiyotikleri gıda takviyesi olarak (suda eriyen toz halinde satılmaktadır) tüketebilirsiniz.

Omega 3 yağ asidi
Genellikle balıklarda bulunan omega 3 yağ asidini balık yağlarından ve balık yağı kapsüllerinden elde edebilirsiniz. En önemli omega 3 çeşitleri EPA ve DHA’dır. Bu yağ asitleri eklemler için çok faydalıdırlar ve depresyonla mücadeleye yardımcı olurlar. Üstelik omega 3 yağ asitleri sağlıklı beyin fonksiyonunu ve kalp damar sistemi sağlığını desteklerler.

Coenzim A
Metabolik bir enzim olan coenzim A vücuttaki 100 kimyasal reaksiyondan sorumludur. Detoks, stresi azaltmak ve immün sistemi güçlendirmek için gereklidir. Ayrıca cinsel organların fonksiyonunu ve gelişimini destekler, libido seviyesini, enerji seviyesini yükseltir, fiziksel performansınızı arttırır ve laktoz birikimini engeller. 

Methylcobalamin
Metil B12 olarak da bilinen bu B12 vitamini çeşidi hücre büyümesi ve replikasyonu için gereklidir. Ayrıca sinirlerin iyileşmesine yardımcı olur. Bu B12 vitamini çeşidi, diğer çeşitlerinden daha kolay emilir ve spordan sonra da vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olur. Bunların yanında daha iyi uyumanıza, beyninizin daha iyi çalışmasına, hafızanızın güçlenmesine ve kalp damar sisteminizin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Vitamin D3
Bir steroid hormonu olan D vitamini vücudumuzun tepkilerini kontrol eder. Ayrıca, serotonin, oksitosin ve vasopressin adlı üç hormonu ve ruh halimizi düzenler. İnsanların %50’sinden fazlası D vitamini eksikliği çekmektedir ve bu, kalsiyum emilimini engelleyen, immün sistemini zayıflatan ve kronik hastalıklara yakalanma ihtimalini arttıran bir durumdur. D vitamini, spor sonrası kasların kendilerini toparlamalarına, kemiklerin sağlıklı olmalarına, ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olur. D3 vitamininin alınması gereken dozaj kişinin vücut ağırlığıyla orantılıdır. Bu nedenle, ne kadar almanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Magnezyum
Pek çok insan, farkında olmadan, magnezyum eksikliği yaşamaktadır. Magnezyum eksikliği, uykusuzluğa, depresyona, strese ve halsizliğe neden olur. Magnezyum almak için kabuklu yemişler, çekirdekler ve tahıllar tüketebilir, gıda takviyeleri alabilirsiniz.

5 HTP
5-Hydroxytryptophan, uyku sorunlarıyla, depresyonla, gerginlikle, migrenlerle, adet öncesi sendromlarıyla, fibromiyalji sendromuyla ve daha pek çok şeyle mücadele eder. Serotonin salgılanmasını arttıran bu amino asit düşük libido seviyelerini de yükseltir.

Gingko Biloba
Kan akışını iyileştiren, ekstra duyarlılık ve daha keskin hislere sahip olmanızı sağlayan bu bitkiyle aynı işlevi gören diğer bitkiler Panax Ginseng, Ashwagandha and Maca’dır.

Rhodiola Rosea
Avrupa ve Asya’da yetişen bu bitkinin kökleri fiziksel stresle, halsizlikle baş etmenizi sağlar, fiziksel ve zihinsel performansı arttırır, kalp damar ve solunum sistemlerini destekler ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Stresi yenmek ve moralinizi yükseltmek için çok faydalı bir gıda takviyesidir.

DHEA
Tam adı dehydroepiondrosterone olan bu hormon vücutta, adrenal bezlerinden, doğal yollarla salgılanır. Seks hormonunda da önemli rol oynar. 30 yaşında azalmaya başlayan bu hormon adrenal bezlerinin sağlıklı olmalarını, kendinizi mutlu hissetmenizi, hormonlarınızın dengeli olmalarını sağlar.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
B17 Vitamini Nelerde Bulunur?

B17 Vitamini Nelerde Bulunur? B17 Vitamini hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. B17 Vitamini Nelerde Bulunur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat