Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Hastalıkları / Kabız Olan Çocuklar İçin Evde Neler Yapılabilir?
Kabız Olan Çocuklar İçin Evde Neler Yapılabilir?

Kabız Olan Çocuklar İçin Evde Neler Yapılabilir?

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Kabız Olan Çocuklar İçin Evde Neler Yapılabilir? Kabız olan çocuklara evde yapılacaklar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kabız Olan Çocuklar İçin Evde Neler Yapılabilir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Çocuğunuzun kabız olduğunu anlamanız gerekiyor. Eğer çocuğunuz dışkısını yaparken zorluk çekiyorsa, kakasını yaparken ıkınıyor, acı çekiyor ve uzun süre kakasını yapamıyorsa kabız olma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden kabızlık belirtilerini iyi bilmeli ve kabız olma durumunda evde kendi önlemlerinizi almalısınız.

Çocuğun kakasının sert ve parça parça olması, dışkısında veya tuvalet sonrasında kan görülmesi de kabızlık sorununa işaret eder.

Daha kısa süreli ıkınma veya homurdanma, 2-3 günde bir dışkı yapma kabızlık demek değildir. Kabızlık 3 gün veya daha fazla kaka yapmaması durumunda düşünülür.

Kabız olan çocuk zorlandığı için kaka yapmaktan kaçınır. Dışkısını tutması bir sonraki seferde daha çok acı hissetmesine neden olur, cildi tahriş olabilir. Buna engel olmak için öncelikle beslenmenin yeniden düzenlenmesi gerekir. ​


Çocuklarda Kabızlığı Giderecek Pratik Öneriler
Çocuğunuz kabızlık çekiyorsa bakımında şunları dikkat edin:

  • Çocuğun diyetinde sebze, meyve, posalı gıdalara, taneli tahıllardan yapılan yiyeceklere yer verin.
  • Beyaz unlu, nişastalı besinlerden, süt ürünlerinden, patates ve muzdan uzak tutun.
  • Bol su içirin.
  • Tuvalet düzenini koruyun. Her gün belli bir saatte, mümkünse öğünlerden sonra tuvalete oturmasını sağlayın.
  • Bu diyet ve bakımı 1 hafta uygulayın. İki dışkı arasında hala 3 günden uzun süre geçiyorsa doktora başvurun.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Pamukçuk Hastalığı Nasıl Olur?

Pamukçuk Hastalığı Nasıl Olur? Pamukçuk hastalığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Pamukçuk Hastalığı Nasıl Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat