Anasayfa / Erkekler İçin Sağlıklı Yaşam / Erkek Estetiği Hakkında Bilgiler / Erkek Göğüs Estetiği / Jinekomasti – Erkekte Göğüs Küçültme Estetiği​
Jinekomasti - Erkekte Göğüs Küçültme Estetiği​

Jinekomasti – Erkekte Göğüs Küçültme Estetiği​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Jinekomasti Nedir? Jinekomasti – Erkekte Göğüs Küçültme Estetiği​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Jinekomasti – Erkekte Göğüs Küçültme Estetiği​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Erkek memesinin normalden büyük ve kadınsı bir görünüm almasına jinekomasti denir. Meme ucundan yapılan kesi ile tüm meme dokusu çıkartılır. Bazen çevredeki yağ dokusunu azaltmak içinLiposuction ile birlikte uygulanabilir. Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sonrasında hastanın klinikte kalması gerekmez ve genellikle aynı gün taburcu edilir.

Jinekomasti’nin tipine göre sadece Liposuction ile de problem giderilebilir.

Jinekomasti nedir?
Jinekomasti erkek memesinin kadın memesi gibi büyüme gösterme durumudur. Halk arasında sık konuşulmayan ancak sık rastlanılan bir durumdur. Erkeklerin yaklaşık %40 – 60’ında belli düzeylerde görülür. Tek ya da iki taraflı olabilir.

Jinekomasti’ nin tedavisi var mıdır?
Jinekomasti yani erkekte meme büyümesinin tedavisi cerrahidir. Meme ucundan yapılan kesi ile tüm meme dokusu çıkartılır. Bezen çevredeki yağ dokusunu azaltmak için liposuction ile birlikte uygulanabilir. Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında veya tercih edilirse lokal anestezi altında yapılabilir. Yatmayı gerektirmez ve genellikle aynı gün taburcu edilir.

Jinekomasti ameliyatının riskleri var mıdır?
Jinekomasti Ameliyatı sonrasında geçici anormallikler, ağrı, şişlik, his kusurları olabilir. Bunların hepsi zaman içinde düzelir. Hasta 1–2 günde normal yaşantısına geri döner. Ameliyattan sonra göğüsler tekrar büyümez.

Erkekte meme büyümesi – jinekomastinin sebepleri nelerdir?
Olguların çoğunda altta yatan sebep bilinememektedir. Ancak bazı kalp ve tansiyon ilaçlarının, belli hastalıkların ve fast food ürünlerinin (hamburger, hazır gıdalar, hormonlu ürünler vb ) jinekomastiye yol açtıkları bilinmektedir.

Erkekte meme büyümesi  jinekomastinin çözümü sadece ameliyat mıdır?
Meme büyümesinin altında yatan herhangi bir rahatsızlık yok ise ameliyat jinekomastinin tedavisinde altın standarttır.

Erkekte meme büyümesi – jinekomasti meme kanseri riskini arttırır mı?
Erkekte meme kanseri görülme riski sadece %1’dir. Jinekomasti kanser için risk oluşturmaz. Ancak cinsiyet hormonu salgılayabilen bazı kanser türleri jinekomastiye yol açabilir.

Erkekte meme büyümesi – jinekomasti operasyonlarında sadece liposuction (Yağ Emme –liposakşın) yeterli midir?
Cerrahi iki yöntemle yapılmaktadır. Jinekomastinin durumuna göre bu yöntemler tek başlarına ya da birlikte kullanılabilir. Bu yöntemler doğrudan cerrahi çıkarma ve yağ emmedir (liposuction). Jinekomasti daha çok süt bezlerinin büyümesine bağlı ise cerrahi öncelikli seçenektir. Bu durumda memenin şekillendirilmesi için liposuction birlikte kullanılabilir. Ancak memenin büyüklüğü yağ fazlalığından kaynaklanıyorsa (lipomasti) sadece liposuction yeterli olabilmektedir.

Erkekte meme büyümesi – jinekomasti ameliyatı kaç yaş itibariyle yapılabilir?
17 yaş itibarı ile yapılabilir. Ergenlik döneminde görülebilen ve bir hastalık olmayan fizyolojik jinekomasti, tedavi gerektiren jinekomasti ile karıştırılmamalıdır. En sağlıklı bilgi muayene sonrası söylenebilir.

Erkekte meme büyümesi – jinekomasti ameliyatından sonra nihai sonuç ne zaman görülebilir?
Ödemin çoğu birkaç hafta içinde inse de, ameliyatın kalıcı sonucunun gözlenebilmesi için üç ay kadar beklemek gerekmektedir.

Erkekte meme büyümesi – jinekomasti ameliyatından sonra tekrar meme büyür mü?
Ameliyat sonuçları genelde kalıcıdır. Eğer yağ dokusu mevcut ise kilo alımına bağlı olarak memelerde bir miktar büyüme olabilir. Ancak bu büyüme tamamen eski haline dönecekmiş gibi düşünülmemelidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Erkeklerde Saç Diplerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkeklerde Saç Diplerinin Bakımı Nasıl Yapılır? Erkeklerde Saç Diplerinin Bakımı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Erkeklerde Saç Diplerinin Bakımı Nasıl Yapılır ​yazısını sadece...

Kapat