Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Beslenmesi / İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir?
İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir?

İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir? İştahsız Çocuğa Yemek Yedirme Şekli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

İştahsız çocuklara yemek yedirmek hayli güçtür. Ne yedireceğinizi, nasıl yemek yedirmeniz gerektiğini ve iştahsız çocuğa nasıl davranmanız gerektiğini bir türlü kestiremeyebilirsiniz. Özellikle ilk 5 ayın sonunda bebeklerde iştah azalma görülür ve kilo alımı da yavaşlamaya başlar. Genellikle ek besin alımına başlanması ile birlikte iştahsızlık baş göstermektedir. Bu gibi durumlarda bebeği fazla yemeye zorlamamalısınız.

Bebeğe sütle birlikte verilen şeker miktarı 4. aydan sonra kademeli olarak azaltılıp tamamen kaldırılmalıdır. Bununla birlikte öğün sayısının azaltılması çocukta iştahın artmasına yardımcı olacaktır.

Ek besinlere geçilen 4 ile 6. aylarda, çocuğa kabuğu soyulmuş, haşlanmış meyve ve sebzeler verilerek pütürlü yemeklere alışması, ısırma ile yutma becerilerinin gelişmesi sağlanmalıdır. Bu geçiş süreci olmazsa bebek katı gıdalara ağzını açmayarak veya tükürerek tepki verecek, iştahı düzensiz hale gelecektir. Sıvı gıdadan katıya geçiş hızını yavaş tutmak çocuğun bocalamasını önleyecektir.

Çocuğun “ben” algısının gelişimine dikkat etmek ve yemeğini kendisi almak ve yemek isteyen çocukla mücadeleye girmemek de onun iştahını azaltmamak açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çocuğun acıktığında yemek istemesi, aç hissetmiyorsa yemeyi reddetmesi normal karşılanmalıdır.

Şişmanlasın diye zorla yemek vermek, etrafı kirletmemesi için kendisi yemek istediği halde elinden yemeğini alıp yedirmeye çalışmak çocuğun yeme keyfini ve iştahını bozar. Çocuğun yeme hızına da müdahale edilmemeli, acele edilmemelidir.

İştahsızlık sorununu çözmenin en önemli parçası çocuğun davranışlarının nedenini ve o anki isteklerini anlamak ve buna göre hareket etmektir. Ancak yemek yemeyi reddeden çocuğa sürekli taviz vermek, başıboş bırakmak da doğru olmaz.

Çocuğa neden yemeyi reddettiği sorulmalı, bir sonraki öğüne kadar yemek verilmemeli, istek duyduğunda yaptığı yanlış hatırlatılarak düzenli yemeyi öğrenmesi sağlanmalıdır.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sebzeli Bebek Çorbası Nasıl Yapılır?

Bebeğinize rahatlıkla yedirebileceğiniz sebzeli bebek çorbası tarifi işte sizlerle...Bebekler biz anneler için oldukça değerli varlıklardır. Onların ek gıda alımı başladığında sıradan...

Kapat