İştah Kapatmanın Yolları Nelerdir ?

İştah Nasıl Kapatılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İştah Nasıl Kapatılır, İştah Kapatmanın Yolları Nelerdir ? İştah Kapatmanın Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İştah Kapatmanın Yolları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

İştahı Kapatmanın Sağlıklı Yolları

İştahınızın sürekli açık olmasından ve durmadan atıştırmaktan şikayetçiyseniz yazımızı okumaya devam edin.

Dindirilemeyen iştahı açlıktan ayırmak oldukça önemlidir; iştahınız günün herhangi bir anında, örneğin yediğiniz herhangi bir öğünden hemen sonra açılabilir ve içsel ya da dışsal bir sebeple tetiklenebilir. Bu sebepler can sıkıntısı, stres, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk ya da yiyecek görüntüsü, kokusu bile olabilir, ancak tüm bu sebeplerin doğurduğu his gerçek açlık hissi değildir.

Bu baştan çıkarıcılar her ne yönden gelirse gelsin, o gofretin buzdolabında kalması adına iştahımızı dindirmek için sizlere vereceğimiz bu 5 sağlıklı tavsiyeye kulak verebilirsiniz.

Yiyecek günlüğü tutun
İştahınızı dindirmeye çalışıyorsanız, işe başlamanız gereken yer iştahınızın açılmasına sebep olan nedenlerdir. İştahınızın sebebini anlamak için ise bir yiyecek günlüğü tutmalı, yemek ve ara öğünler arasındaki ruh halinizin ve yaptığınız aktivitelerin kaydını tutmalısınız. Üç günün sonunda iştahınızın kabardığı anlardaki belli yiyecek seçimleri, ruh durumları ve aktivite yoğunlukları arasında bir bağlantı kurabilirsiniz. Böylece elinizin buzdolabındaki çikolataya uzanmasına neden olan belli bir duygu durumu olduğunu fark edip, iştahınızı daha sağlıklı seçimlerle dindirebilirsiniz. Ya da bir şeyler atıştırmak istediğiniz anda, genellikle yorgun olduğunuzu fark ettiyseniz, dinlenmeye çalışın.

Dikkatinizi dağıtacak bir şeyler bulun
Bir sebep sonuç ilişkisi kurduktan sonra içsel ya da dışsal iştahınıza karşı davranışlarınızı “başa çıkmak”tan “tepki gösterme”ye doğru değiştirmeniz gerekir. Bir alışkanlıktan kurtulmanın en kolay yolu kendinizi iyi hissettirecek (yiyecekle ilgili olmayan!) uygun ve gerçekleştirilmesi mümkün olan bir başka bir alışkanlık bulmaktır. Örneğin iş yerinde öğle yemeğinden sonra canınız tatlı bir şeyler atıştırmak istiyorsa, dışarıya çıkıp mağazaları gezerek dikkatinizi dağıtabilir ya da bir arkadaşınızı arayıp son dedikoduları alabilirsiniz. Bu cüzdanınız ya da telefon faturanız için çok iyi olmayabilir, ancak bel ölçünüz açısından oldukça faydalı olacaktır!

Bol bol su tüketin
İştah kabarmasının çok az bilinen nedenlerinden biri de susuz kalmaktır. Bu yüzden bir dahaki sefere canınız abur cubur çektiğinde, belki de ihtiyacınız olan şey aslında yalnızca bir bardak sudur. Beynimizin genellikle susuzlukla açlığı birbirine karıştırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dolayısıyla çoğunlukla su içme ihtiyacı duyduğumuzda bir şeyler yemeye yöneliriz. Her gün yeterli miktarda sıvı aldığınızdan emin olmak için en az 3 litre su ya da düşük kalorili sıvı tüketin. Ayrıca fazladan tükettiğiniz sıvı kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak, bir şeyler atıştırma ihtiyacınızı giderecektir.

Sık ama az öğünler tüketin
Peki, gerçekten aç mısınız yoksa aç olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Buradaki asıl sorun insanların günlük programda üç büyük öğün tüketme eğiliminde olması. Üç öğün yemek her ne kadar iyi bir şey olsa da, her gün beş küçük öğün yemek yemek metabolizmanız, enerji seviyeniz, sindiriminiz ve elbette atıştırmalık ihtiyacınızla mücadele etmeniz açısından çok daha sağlıklıdır. Bu yüzden lifli sebzeler, kompleks karbonhidratlar ve yağsız proteinler gibi sağlıklı tercihlere sadık kalarak gün boyunca 3-4 saatlik aralıklarla beş öğün yiyecek tüketmeye çalışın.

Ve yine de atıştırmalık bir şeylere ihtiyacınız olduğunuzu hissederseniz, her zamanki tuzlu ve tatlı abur cuburlarınıza sağlıklı alternatifler bulmaya çalışın. Beslenme uzmanları öğün aralarında sizi kurabiye paketinden uzak tutmak için az yağlı meyveli yoğurtlar, tuzsuz çerezler ve kuru üzümleri tavsiye ediyorlar.

Dengeyi koruyun
Her şeyde olduğu gibi, beslenmenizde de ihtiyacınız olan her şeyi yeterli miktarlarda aldığınızdan emin olmak için tükettiğiniz yiyeceklerde iyi bir denge tutturmanız oldukça önemlidir. Yemeklerinizdeki besin öğelerindeki dengeyi düşünün; karbonhidratlar, proteinler ve yağlar farklı doyurucu etkilere sahiptirler. Her besin grubunu öğünlerinize uygun oranlarda dahil etmeniz hem dengeli beslenmenizi sağlayacak, hem de ana öğünlerinizden hemen sonra midenizin guruldamasını da önleyecektir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Zayıflama Kararınıza Sadık Kalmanızı Sağlayacak Yöntemler Nelerdir?

Zayıflama Kararınıza Sadık Kalmanızı Sağlayacak Yöntemler Nelerdir? Zayıflama Kararınıza Sadık Kalmanızı Sağlayacak Yöntemler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Zayıflama Kararınıza Sadık Kalmanızı Sağlayacak...

Kapat