İsilik

İsilik

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
İsilik Nedir, Nedenleri, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır? İsilik Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İsilik yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sağlıklı bir cilt, vücudun iç tarafı ile dış çevre arasında bir bariyer sağlar. İsilik bazı değişikliklerin cilde zarar verdiği anlamına gelir.

İsiliğe genelde bir çok nedeni olabilen cilt tahrişi sebep olur. İsilik genellikle evde uygulanacak tedavilerle üstesinden gelinebilecek ufak bir sorundur. Bazı durumlarda isilik geçmeyebilir veya cilt tıbbi tedavi gerektirecek kadar tahriş olabilir.

Yetişkinlerde ve yaşı biraz büyük çocuklarda , isiliğin sebebi sıklıkla cildi tahriş eden bir maddeye temas yüzündendir (kontakt dermatit). Genellikler tahriş edici maddeye temastan sonra 48 saat içinde isilik başlar. Kontakt dermatit ciltte hafif kızarıklığa veya küçük, kırmızı şişliklerden oluşan isiliğe sebep olabilir. Daha ciddi bir reaksiyon şişliklere, kızarıklığa ve daha büyük kabarcıklara neden olabilir. İsiliğin meydana geldiği bölge size sebebi hakkında ipucu verebilir.

Kontakt dermatit her zaman, tahriş edici madde (alerjen) ile ilk temas ettiğiniz zaman meydana gelmez. Tahriş edici maddeye karşı bir reaksiyonunuz olduktan sonra, madde çok az bir miktarda olsa bile karşılık olarak isilik meydana gelebilir. Kontakt dermatit ciddi değildir, ama sıklıkla çok kaşıntılıdır. Kontak dermatitin yaygın sebepleri şunlardır:

  • Zehirli sarmaşık, zehirli meşe veya sumak gibi zehirli bitkiler.
  • Sabunlar, deterjanlar, şampuanlar, parf ümler, kozmetikler ve losyonlar.
  • Ziynet eşyası veya kumaşlar.
  • Yeni aletler, oyuncaklar, araç gereçler veya diğer nesneler.
  • Latex: Doğal kauçuk latekse olan alerji, özellikle sağlık bakımı çalışanları, kauçuk endüstrisi çalışanları, ve birden fazla ameliyat geçiren insanlar gibi düzenli olarak kauçuk ürünlere maruz kalan insanları etkiler. Lateks alerjileri şiddetli bir reaksiyona sebep olabilir.

İsilik herpes zoster gibi virüs kaynaklı enfeksiyonlar, maya enfeksiyonu (Candida albicans) gibi mantar enfeksiyonları, impetigo gibi bakteriyel enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ile de meydana gelebilir. Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve kanserin bazı türleri gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak da isilik oluşabilir.

İsilik, uyuz böceği gibi bir böceğe veya parazite maruz kalma sonucu olarak da görülebilir. Kırsal bir alana seyahat ettiğinizde veya ormanda yürüyüşe kamp yapmaya gittiğinizde isilik kapabilirsiniz.

İsilik akne, egzema, sedef hastalığı veya seborrheic dermatitis gibi kronik cilt sorunlarının br işareti olabilir. İsiliğin diğer sebepleri, kuru, soğuk hava; aşırı derecede sıcak su, ve duygusal stresi içerir. Hayal kırıklığı ve utanma, mahcubiyet gibi duygular karşıntılı bir isiliğe yol açabilirler.

Tıbbi tedavi ihtiyacı sıklıkla başka hangi belirtilerin mevcut olduğuna bağlıdır. Nefes yetmezliği veya ateş gibi diğer belirtiler ile meydana gelen isilik, ciddi bir alerjik reaksiyon veya enfeksiyon gibi başka problemler anlamına gelebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Zona

Zona Nedir, Nedenleri, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır? Zona Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Zona yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat