İri Memelerde Küçültme Ameliyatları

İri Memelerde Küçültme Ameliyatları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
İri Memelerde Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır? İri Memelerde Küçültme Ameliyatları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İri Memelerde Küçültme Ameliyatları​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Türkiye’nin önde gelen, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlarından Prof. Dr. Gürhan Özcan yeni yazı dizisi ”Meme Dikleştirme, Küçültme ve Büyütme Ameliyatları” nı anlattı.

Memelerde büyüme ve sarkmanın sebepleri nelerdir?
Memelerde aşırı büyüme beraberinde memelerde sarkmayı da getirecektir. Böylece görüntü açısından sarkık ve aşırı iri göğüslerin form bozukluğu hastayı rahatsız ederken, bundan daha önemlisi, hastanın boyun, sırt ve beline vuran ağrılara yol açmasıdır. Aşırı iri ve sarkan göğüsler, sanki hastanın boynuna asılmış iki ağır filenin sallanmasına benzeri bir etkiyle bu ağrılara az veya çok neden olacaktır. Diğer yandan bu ağırlığın miktarına bağımlı olarak hasta farkına varmadan kambur durma alışkanlığı edinecek, dolayısı ile postural bir problem yerleşebilecektir. Meme küçültme (aynı zamanda dikleştirme) ameliyatları yukarıda bahsedilen sorunları çözebilecek yegane yöntemdir.

Doğuştan bazı kız çocuklarında memeler aşırı büyüyecektir. Puberte (buluğ çağı) sonrası her iki göğüsün, ya da bazen tek göğüsün beklenenden çok daha iri bir boyuta ulaşması söz konusudur. Bu çocuklarda postural bozukluğa yol açan bir durum tespit ediliyorsa, 18 yaşında ameliyatla göğüslerin küçültülmesi ve form kazandırılması gerekir.

Meme dokusu yağ oranı yüksek bir organ olduğu için kilo alındığında hacım olarak büyüyecektir. Bu nedenle yağ oranı yüksek bayanlarda memelerde yağlanmaya bağlı aşırı büyüme ve sarkma beklenen bir durumdur. Bu durumda hasta hemen ameliyata yönlendirilmemelidir. Hastanın gerekirse bir endokrin-metabolizma uzmanı ve bir diyetisyen eşliğinde yağ oranını düşürmeye teşvik edilmesi uygundur. Bu tür yağ oranı düşürme çalışmaları sonlandığı veya sonuç vermediği takdirde, ameliyatı gündeme almak uygundur.

Bazen hamilelik sonrası meme küçülmez, iri kalır. Bu durumlarda hasta hemen ameliyat edilmemelidir. Süt emzirme bitirildikten itibaren yaklaşık 1 yıl geçtikten sonra memeler cerrahi olarak küçültülebilir.

Meme küçültme ameliyatları nasıl yapılır?
Meme küçültme ameliyatları ile ilgili geçmişten bugüne çok sayıda cerrahi yöntem tarif edilmiştir. Bu yöntemlerden önemli bir kısmı bugün tarih sayfalarında yerini almış olup, günümüz plastik cerrahları tarafından hiç kullanılmamaktadır. Seçilecek yöntemin aşağıdaki özellikleri sunması beklenir:

  1. Memenin yeterince küçülmesini sağlaması,
  2. Memenin konik şeklini ortaya çıkarması,
  3. Meme başı duyarlılığını yok etmemesi (duyarlılık bir miktar azalabilir),
  4. Meme başı kan dolaşımını bozmaması (aksi halde meme başı kaybedilir),
  5. Meme başı, süt kanalları ve süt bezleri devamlılığının korunması.

Bu şartları yerine getirerek uygulanacak birçok cerrahi yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden herhangi birisi en iyi yöntem değildir, burada herhangi bir yöntemi plastik cerrahın İYİ uygulaması çok önemlidir. Örneğin ameliyat öncesi simetrik bir meme ameliyat sonrası asimetrik bir memeye dönüşmüş ise burada kusur yöntemin değil uygulayanındır, düzeltmesi gerekecektir.

Meme küçültme ameliyatları sonrası neler yaşanır? Meme küçültme ameliyatı sonrası yara izi kalır mı?
Genellikle genç hastalar ameliyat sonrası kalacak izleri merak ederler. Meme küçültme ameliyatı sonrası seçilen yönteme göre başı çevresinde ve meme başından aşağı doğru dikey çizgi şeklinde aşağı uzanan bir iz mutlaka kalacaktır, bazen memenin aşırı iriliğine bağlı olarak meme altında her iki yana doğru uzanan bir iz (ters T) buna eşlik etmek zorunda kalabilir. Bu konu ve seçilecek yöntem gerekçeleri ile birlikte hasta ve doktor arasında tartışılır. Bu izler ilk 6 ay hafif sert ve pembe renkli görünürler, sonra sertlik ve renk düzelmeye başlar. Ameliyattan sonra 1-1,5 yıl dolana kadar gittikçe solar ve sedefi bir renk alır, bu son duruma ulaştığında hala bir iz olarak görünmesine rağmen, kabul edilebilir bir durumdadır. Çok seyrek olarak bazı hastalarda bu izlerin solması beklenilen düzeyde olmayabilir, hatta hafifçe genişleyebilirler. Bu durumda izleri inceltmek için revizyonel cerrahi yapılabilir, revizyonel cerrahiler son derece küçük müdahalelerdir ve yararlı olurlar.

Sigara kullanan hastalarda ve ensülin kullanımı gerektiren şeker hastalarında, ameliyattan sonra yara iyileşmesinde gecikmelere rastlanabilir. Bu durum ameliyattan yaklaşık 1-2 hafta sonra dikiş yerlerinde küçük açılmalar, sarımsı renkte sızıntılar şeklinde kendini gösterir, gözde fazla büyütülmemesi gereken durumlardır, birkaç haftada kendiliğinden iyileşirler.

Ameliyat sonrası ağrı olur mu?
Hastalar ameliyattan hemen sonra bir hafifleme ve rahatlama hissederler. Bu ameliyatlar, ameliyat sonrasında problemli ağrı oluşturmazlar.

Ameliyat sonrası meme başı çapı değişir mi?
Aşırı iri göğüslerde meme başı da genişlemiştir, cerrahi sonucunda meme başı çapı 3,8 – 4,5 cm arası bir optimal çapa düşürülecektir.

Ameliyat sonraki bebek emzirilebilir mi?
Normalde meme küçültme ameliyatları sonucu memenin süt verme fonksiyonu korunur. Özellikle genç hastalar için bu çok önemlidir. Günümüzde kullanılan birçok yöntem bunu sağlamaktadır.

Ameliyat sonrası tekrar sarkma olur mu?
Küçültülen memenin konik şekil verildikten sonra tekrar sarkması bir sorundur. Hafif derecede bir sarkma/oturma normaldir, ancak aşırı sarkma olursa 1 yıl geçince dikleştirme amaçlı revizyonel bir cerrahi yapmakta yarar vardır.

Meme küçültme ameliyatları ve protezler
Bazen hastalar küçültme sırasında bir meme protezi kullanılıp kullanılmayacağı konusunda sorular sorarlar. Normalde protez göğüste volüm artırmak için kullanıldığından küçültülecek bir göğüste kullanım alanı yoktur. Az sayıda plastik cerrah protez ekleyerek ve orijinal meme dokusundan daha fazla doku çıkararak göğüs formunu daha iyi sağlayabileceklerine inanırlar. Çoğunluk plastik cerrahlar bu görüşe katılmazlar. Netice olarak protez bir yabancı cisimdir ve zaten orijinal meme dokusu fazla geldiği için bir kısmı çıkartılacak hasta da yabancı cisim kullanarak volüm artırılması konusu ters düşer.

Meme küçültme ameliyat masraflarını sigorta karşılar mı?
ABD’de birçok özel sigorta memenin küçültülme oranına göre ameliyat masrafının bir kısmını ödemektedir, çünkü bu ameliyatta hastanın postural şikayetinde bir düzelme olmaktadır. Oysa ülkemizde özel sağlık sigortaları hala emekleme devresinde gibi bir uygulama ile bu ameliyatların masrafına hiç karışmamakta, reddederken de “bizce falanca maddeye göre estetik düzelme daha ön plandadır” gerekçesini kullanmaktadırlar. Devlete bağlı hastanelerde plastik cerrahi bölümünde hazırlanacak bir rapor ile hastanın ameliyat masrafının devletçe karşılanması mümkündür.

Meme küçültme ameliyatından sonra 2 ay boyunca ayakta iken bir sporcu sutyeni kullanılması gerekir. Gece yatakta sutyen kullanma zorunluluğu yoktur.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Meme Büyütme Ameliyatları

Meme Büyütme Ameliyatları​ Nasıl Yapılır? Meme Büyütme Ameliyatları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Meme Büyütme Ameliyatları​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat