İnsülin Nedir?

İnsülin Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İnsülin Nedir? İnsülin hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İnsülin Nedir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Vücudumuzda kan şekerini (glukoz) ve diğer enerji kaynakları olan başta yağ olmak üzere karbonhidrat ve proteinlerin yakılması yada depolanmasını ayarlayan hormon dediğimiz maddeler vardır. Bunların en önemlisi pankreas dediğimiz organdan salgılanan ve “insülin” adı verilen hormondur. İnsülin gıdalar ile alınan besinlerin barsaklardan emilerek kana karışmasıyla birlikte pankreas tarafından salgılanır ve kan şekerinin (glukoz) karaciğer tarafından depolanmasını ve kaslar tarafından yakılarak enerji olarak kullanılmasını sağlamaya çalışır. İşte insülin hormonu bu işlevlerini tam olarak yapamaz ise kan şekeri (glukoz) devamlı yüksek kalır ve Şeker Hastalığı (Diyabet) ortaya çıkar.

Şeker Hastalığı (Diyabet) asıl olarak insülinin vücutta etkisini kaybetmesi ile ortaya çıkar. Şeker Hastalığı’nın (Diyabet) bazı tiplerinde insülin yetersizliği doğuştan mevcuttur. Bazılarında ise insülin olması gerekenden fazla olmasına karşın vücut insüline karşı duyarsızdır. Kanda çok bol miktarda insülin bulunmasına karşın, dokular insüline cevap vermez. Bu durumda da kan şekeri (glukoz) devamlı yüksek kalmaya devam eder. Bu duruma İNSÜLİN DİRENCİ adını veriyoruz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Şeker Hastalığı Ve Egzersiz

Şeker Hastalarının Egzersiz Yaparken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir? Şeker Hastalığı Ve Egzersiz hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Şeker Hastalığı Ve Egzersiz yazısını sadece...

Kapat