İnkontinans Ve Egzersiz​

İnkontinans Ve Egzersiz​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
İnkontinans Ve Egzersiz​in Önemi Nedir?​ İnkontinans Ve Egzersiz​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İnkontinans Ve Egzersiz​​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

İdrar kaçıran kadınların çoğu öksürürken, hapşırırken, gülerken yada diğer zorlu işleri yaparken idrar kaçırma miktarını azaltmak için pelvik taban egzersizi yaparlar. Bu egzersizlere Kegel egzersizleri adı verilir. Çalıştıracağınız kasları bulmanın bir diğer yolu da idrar yaparken idrarınızı durdurmak için yaptığınız hareket pelvis kaslarınızı kasan egzersiz yaptıran harekettir. Bu işlemi yalnız hareketi anlamak için yapınız. Doktorunuz muayene sırasında size egzersizi doğru yapıp yapmadığınızı gösterecektir. Egzersiz doğru yapılmazsa yarar yerine rahim ve idrar torbasının sarkmasını artırarak zarar verebilir. Kegel egzersizlerinde amaç pelvik taban kaslarının kasılması ve gevşemesini sağlamaktır. Ayakta, oturarak, yattığınız yerde bile bu kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Egzersize başlamadan önce mesaneyi boşaltın. Ondan sonra hareketlere başlayın.


Kegel Egzersizleri Neden Yapılmalı?
Gebelik, doğum ve menopoz döneminde yıpranmaya uğrayacak pelvik taban kaslarının düzenli olarak çalıştırılması bu bölge kaslarını güçlendirerek, fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesini sağlar. Güçlü pelvik taban kasları ile ameliyata gerek kalmadan pek çok sorun çözüme kavuşabilir.

Kegel Egzersizlerini Nasıl Yapılır?
İdrar yaparken veya parmak yöntemi ile öğrendiğiniz bu yöntemi artık günün her saatinde ve her yerde aklınıza geldikçe yapabilirsiniz.

 • Vajina kaslarınızı tıpkı idrar tutar gibi sıkın
 • 5- 10 saniye bekledikten sonra gevşetin
 • 5- 10 saniye gevşek pozisyonda kalın
 • Sonra tekrar kasın 10 saniye tutun, tekrar bırakın 10 saniye dinlenin
 • Kasma ve gevşeme sürelerinin 10 saniyeden az olmamasına dikkat edin
 • Bu işlemi 10- 15 kez tekrarlayın
 • Kegel egzersizlerini günde 2 veya 3 kere yapmaya gayret edin
 • Egzersizlerin sıklığı veya sayısının arttırılması zannedilenin aksine iyileşmeyi hızlandırmaz. (Kasları yorarak idrar kaçırma şikayetini arttırabilir.)
 • Bu egzersizi mesaneniz boşken yapın
 • İdrar yaparken bu egzersizleri uygulamayın
 • 6 aydan önce bu egzersizleri yapmayı bırakmayın
 • Ömür boyu uygulamalara devam etmeniz ideal olanıdır
 • 4- 6 haftadan önce sonuç almayabilirsiniz. Bu süre ileri vakalarda 3 aya kadar uzayabilir.


Kegel egzersizleri günün herhangi bir saatinde evde, işyerinizde, televizyon izlerken, araç kullanırken rahatlıkla uygulayabileceğiniz egzersizlerdir.

İdrar Kesesi Egzersizleri
Tuvalete yetişemeden idrar kaçırma tedavisinde (Urge İnkontinans) aynı egzersizler idrar kesesinin yeniden eğitim için de kullanılabilir. Dış sfinkter kasıldığı zaman refleks olarak idrar kesesinde gevşemeye neden olur, dolayısıyla şiddetli idrar yapma gereksinimi hissi kaybolabilir. Şiddetli idrar yapma gereksinim hissi duyduğunuz her zaman pelvis tabanı kaslarını kasınız. 2-3 Hafta içinde idrar yapma sıklığının giderek azaldığını göreceksiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​ Nelerdir?

İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​ Nelerdir?​ İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​ Nelerdir ​yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat