Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / İç Hastalıkları / İnce Bağırsak Hastalıklarına Kameralı Teşhis
İnce Bağırsak Hastalıklarına Kameralı Teşhis

İnce Bağırsak Hastalıklarına Kameralı Teşhis

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İnce Bağırsak Hastalıklarına Kameralı Teşhis yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Osman Ersoy, ucunda kamera bulunan hap büyüklüğündeki kapsül yutularak, ince bağırsak hastalıklarının tespit edilebildiğini bildirdi.

Ersoy, yaptığı açıklamada bu işlemin “kapsül endoskopi” olarak adlandırıldığını belirterek, uygulama hakkında bilgi verdi.

Buna göre, 26X11 mm boyutunda ve 3-4 gram ağırlığındaki kapsül, kayıt sistemi ve bilgisayardan oluşuyor. Kapsülün içerisinde ışık kaynağı, pil ve fotoğraf çekme ünitesi yer alıyor ve saniyede 2 fotoğraf çekilebiliyor. Bu fotoğraflar radyo dalgaları ile kayıt cihazına ulaşarak burada depolanıyor. Kapsülün pil ömrü ise yaklaşık 8 saat. Bu sürenin sonunda fotoğraf çekme işlemi sona eriyor. Kayıt cihazında depolanan fotoğraflar özel geliştirilmiş programlar ile bilgisayar ortamında video haline dönüştürülüyor.

Prof. Dr. Ersoy, “Kapsül kamerası ile 8 saat kayıt alıyor, böylelikle sebebi bilinmeyen kanamada kanamanın yeri veya sebebi, demir eksikliğinin nedeni, crohn hastalığı, ince bağırsak tümörleri başta olmak üzere pek çok hastalık saptanabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

24_SAAT_20150720_14 (1)

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Erkekler Kadınlardan Az Yaşıyor

Erkekler Kadınlardan Az Yaşıyor yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en...

Kapat