Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır ?
İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır ?

İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır?

İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır ? İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır ? hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır ? yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Tüp Bebek Tedavilerinde Neden İlaç Kullanılmasın?

Bebek sahibi olamayan çiftlerin tedavide son aşamaları çoğu zaman tüp bebek uygulamaları olmaktadır. Tüp bebek tedavileri ile alınacak medikallar bazen kadın için sakıncalı durumlara sebep olabilmektedir. Yumurtalıklar uyarılacakken verilecek olan bir takım medikal ürünler kadın bedeninde istenmeyen sendromların oluşmasına neden olabilir. OHSS oluşumu bu ilaçlardan meydana gelebilmekte ve aşırı uyarılmaya bağlı komplikasyon riski oluşmaktadır. İyi bir hekim hastasına vereceği ilaç dozunu ayarlayabilecek, lakin kimi zaman tüm önlemler alınmasına rağmen çeşitli problemler açığa çıkabilmektedir. İlaçsız tüp bebek uygulamaları için doğal tüp bebek uygulaması denmesindeki etkende her hangi bir dış uyaranın verilmemiş olmasıdır. Bu tip bir tedavi klasik tüp bebeğe göre daha kısa sürecek ve mali açıdan faturayı aşağıya çekecektir.


Neden İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi İstenebilir?
Tüp bebek tedavisini daha önceden klasik yolla denenmiş ve gebe kalamamış kadınlarda tedaviye devam etmek, fakat daha sakin bir tedavi protokolünde olmak istenebilir. İlaç uygulamasında yumurtalığının aşırı uyarılmış olmasından dolayı sıkıntı çekilen ve de yeni tüp bebek tedavisi arzulayan kadınlar için uygun seçenek olabilir. Ayrıca ilaç alınmayacağı için tedavi daha kısa sürecek ve daha sakin devam edecektir. Lakin burada yumurtalık rezervi önemli bir konudur. Kadının yumurtalık rezervi zaten kötü ise tedaviye yanıt alınamayabilir. Burada hekim hastasını detaylı aydınlatacak ve tedavi metotları değerlendiriliyor olacaktır.

İlaçsız tüp bebek tedavisi yumurtalık fonksiyonları iyi olan kadınlar için çok daha uygundur. Dış etkene gerek kalmaksızın istenen kalitede yumurta hücresi var olabilecek ve ilaç uygulanmamış olacağı için daha avantajlı olacaktır. Çoğul gebeliklerin önüne geçebilmek adına da iyi bir tekniktir. Çünkü uyaranla elde edilmiş yumurta hücresinde zor şartlarda olanaklar sağlanacağı için akıllara birden fazla embriyo transferi gelir. Hekim ihtimalleri değerlendirerek riske atmamak için iki tane embriyo transfer etmek isteyebilir. Burada o vakit çoğul gebelik ihtimali açığa çıkmakta ve çiftler isteyip istememek arasında kalabilmektedirler.


İlaçsız Tüp Bebek Tekniklerinin Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

  • İşlemler daha kısa sürecek ve tedavi süreci 8 ila 10 günle sınırlı olacağı için zaman tasarrufu sağlanacaktır.
  • OHSS (aşırı uyarılmaya bağlı olarak gelişen ve anne adayına zor anlar yaşatan sağlık problemidir) gibi yan etkiler ortadan kaldırılacak ve bu anlamda sıkıntı yaşanmayacaktır.
  • Tedavi hekim ve hasta için daha sakin geçecek, daha kolay olacağı için hastalar iyi konsantre olabilecektir.
  • Mali açıdan ilaç maliyeti minimuma çekileceği için faturaya olumlu yansımalar olacaktır.
  • Komplikasyon ihtimali en aza çekildiği için güven duygusu daha fazla olacaktır.
  • Enjeksiyon sayısının klasik tüp bebek tedaviye oranla daha az olması ( 2 ya da 3 defa olacaktır) olumlu etkenler arasında sayılabilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?​

Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Farkı Nedir?​ Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?​ Klasik Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Arasındaki...

Kapat