Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / İlaçların 7 Tuhaf Yan Etkisi
İlaçların 7 Tuhaf Yan Etkisi

İlaçların 7 Tuhaf Yan Etkisi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yaygın olarak reçete edilen ilaçlar çok tuhaf yan etkilere neden olabiliyor.

İlaçlar birçok insan için artık hayatın vazgeçilmez birer parçası. Modern tıbbın sunduğu eşsiz nimetler hayatı tehdit eden durumlardan gündelik rahatlamalara kadar çok farklı alanlarda insanlığın emrine amade halde. Ancak bu kimyasal karışımlar bazen hiç beklenmedik yan etkiler oluşturabiliyor. İşte ilaçların oluşturduğu 7 tuhaf yan etki:

Kaybolan parmak izleri

Birkaç yıl önce Amerika’da Singapurlu bir adam göçmenlik ofisine kayıt olmak için saatlerdir bekletiliyordu. Ancak çok uzun süren beklemenin nedeni işini savsaklayan bir memur değildi. Adamın kayıt oluşturmak için gerekli parmak izi yoktu! Daha sonra CNN tarafından yapılan açıklamada bu durumun kapesitabin (XELODA®) isimli kemoterapi ilacı yüzünden olduğu söylendi. İlaç, cildin soyulmasına ve parmak izlerinin kaybolmasına neden oluyordu.

Halüsinasyonlar

Sıtma tedavisinde kullanılan meflokin, hastaları sivrisinekli kâbuslardan uzak tutarken halüsinasyonların kucağına atar. İlacı kullanırken halüsinasyonlar görüp intihar eğilimi gösteren hastaların sayısı epey fazla. Öyle ki 2009 yılında LARIAM® (meflokin içeren bir ilaç) kullanan hastaların 3,000’inden fazlasında psikiyatrik sorunlar gözlenmiş.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sahurda Denemeniz Gereken 4 Besin

İftardan 1-2 saat sonra yürüyüş yapabilirsiniz. Kilo almamak için sahura kalkmayı unutmayın. Ramazan ayı geliyor! Aç kalma süresinin uzaması ve...

Kapat