Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Sağlığı / Kadın Ürolojik Hastalıklar / İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​ Nelerdir?
İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​ Nelerdir?

İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​ Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​ Nelerdir?​ İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri​ Nelerdir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

İdrarda kan görülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır. İdrarda kan görülmesinin nedenleri hakkında bilgilendirecek olursak:

Böbrek taşı : Böbrek taşının genellikle ilk belirtisi şiddetli bir yan ağrısıdır. Bu ağrı genellikle, taş idrar yolunun bir kesimini tıkadığında veya hareket ettiğinde meydana gelir. Taşın bulunduğu yere göre, ağrı kasıklara ve uyluğun iç yüzüne yayılabilir ve bulantıya ve kusmaya neden olabilir. Eğer taş idrar yolunda tahrişe neden olmuşsa, idrarda bir miktar kanda görülebilir.

  • [​IMG]Şiddetli yan ağrısı
  • [​IMG]İdrarda kan
  • [​IMG]Ateş ve titreme (genellikle enfeksiyonun göstergesidir.)
  • [​IMG]Kusma
  • [​IMG]Kötü kokulu bulanık idrar
  • [​IMG]İdrar yaparken yanma şikayetleri taş hastalığını akla getirmelidir. ​


Üretrit: Sarımtrak bir akıntı , karnın alt kısmında ağrı, sık sık idrara çıkılması, ancak az miktarda kanlı idrar,idrar yaparken yanma ve kadınlarda cinsel ilişkide acı görülür. Üretrit cinsel yolla bulaşan ya da kişisel temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Glomerülonefrit: İdrarda kanla birlikte ayak bileklerinde, gözlerin etrafında şişlik, nefes darlığı ve yorgunluk bulunur. Böbreğin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmuş olabilir.

Tehlikesiz hematüri: Sadece idrarda kan olup, başka bir belirti yoktur. İdrar viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı görünse de, bu durum herhangi bir hastalıkla veya organ hasarıyla ilişkili değildir. Bazen çocuklukta meydana gelir ve zamanla geçer, sıkıntı yaratmadan ömür boyu sürebilir.

Hemolitik anemi: Yorgunluk ve güçsüzlükle birlikte idrarda kan görülür, nefes darlığı çekilir. Hemolitik anemi kanın alyuvarlarındaki genetik bir anormallikten veya bazı ilaçlardan ya da alyuvarları yok eden bazı hastalıklarından kaynaklanır. Alyuvarlar yıkıma uğramıştır ve kemik iliği bunların yerine yenilerini yeteri kadar hızla üretememektedir. Genetik olarak bazı enzimleri eksik olanlar ile bazı ilaçları kullananlarda hemolitik anemi ortaya çıkabilir

Mesane taşı: İdrarda kan ,sık sık idrara çıkma, ancak az ve sadece belli bir pozisyonda idrar yapabilme, sırtın alt kısmında ve karında ağrıyla birlikte düşük ateşiniz görülebilir.

Mesane Kanseri: Mesane Kanserinin tipik ön belirtisi gross hematuria yani idrarda kan bulunmasıdır. Bu en genel klinik bulgu hastaların yaklaşık % 75 görülmektedir. Ayrıca idrarda mikroskopik seviyede kan da sıklıkla görülmektedir. Hastalığın ileri evrelerinde mesane tahrişi ve disüri yani zor ve sancılı idrar yapma da sıklıkla gözlemlenmektedir. Kanamalar karekteristik olarak ara sıra oluşmakta, idrarın temiz görülmesi doktorun çalışmalarını ertelemesine sebep olabilmekte bu da teşhiste gecikmelere neden olabilmektedir. Mesane Kanseri en sık görülen kanser türlerinden biridir.

Özet olarak idrarında kan görülen veya idrar analizinde mikroskopik kanama belirlenen her kişinin kesinlikle ayrıntılı ürolojik muayeneden geçmesi ve tanı konuncaya kadar gereken tüm tetkiklerin yapılması önemli bir gerekliliktir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
İdrar Yolu Enfeksiyonu​

İdrar Yolu Enfeksiyonu​ Belirtileri Nelerdir?​ İdrar Yolu Enfeksiyonu​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İdrar Yolu Enfeksiyonu​​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat