Hippoterapi (Atla Terapi) Nedir?

Hippoterapi (Atla Terapi) Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hippoterapi (Atla Terapi) Nedir? Hippoterapi (Atla Terapi) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hippoterapi (Atla Terapi) Nedir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hippoterapi nedir?
Hippoterapi atın hareketlerinden istifade eden bir fizyoterapi ve tedavi yöntemidir. Fonksiyonel sonuçlar elde etmek için karma bir tedavi programının parçası olarak kullanılır. Hippoterapi, atın hareketlerini bir tedavi stratejisi olarak kullanmaktır. Tedaviye dahil edildiğinde fonksiyonel limitasyonların, bozulmaların ve engellilerin tedavisinde fonksiyonel kazanımlar sağlar.

Hippoterapi ilkeleri:

 • Atın hareketleri hastadaki aktif tepkileri tetikler.
 • Terapist yönetimindeki atın hareketlerindeki varyasyonlar, hastanın verdiği cevaplardaki varyasyonları destekler.
 • Hippoterapide hastanın verdiği tepkilerin fonksiyonu etkilemesi amaçlanır.

Bir tedavi stratejisi olarak at hareketlerinin kendine has katkıları

 1. Hippoterapi özellikle, tonus bozuklukları, ROM, zamanlama, dikkat, uyarı, koordinasyon, denge ve postürel kontrol problemlerinde kullanılabilen anlamlı ve fonksiyonel olarak geçerli bir tedavi stratejisidir.
 2. At hareketleri, keskin, ritmik ve tekrarlı, çok modlu bir sensorimotor tecrübeyi sunar ki bunların hepsi birçok insanın hareketi için gereklidir. Bu hareket karakteristikleri hastanın ihtiyaçları temel alınarak terapist tarafından derecelendirilebilir.
 3. Atın organize olmuş sinir sistemi hastaya organize çok boyutlu bir hareket ve çok duyulu girdi sağlar
 4. Atın hareketleri, hastanın fonksiyonel postür kontrolü ve denge çalışmaları yapıp kendini geliştirebileceği, tekrarlı, tahmin edilebilir ve simetrik dinamik bir yüzey sunar.
 5. At, fonksiyonel bağlamda vestibüler girdi ve görsel akış tecrübesi için boşluk içinde çok boyutlu bir hareket sunar.
 6. Birçok hasta için atın hareketleri, onların yerleşik hareket stratejilerinin dışında, stabilite kaynaklarının ötesine taşan ilginç bir tecrübedir.
 7. Atların bulunduğu ortamda doğal olarak bazı değişkenlikler olabileceğinden bu, problem çözme yeteneğini geliştirir. Bu değişkenlik, terapist tarafından minimize veya maksimize edilebilinir.
 8. Atın çok düzlemli hareketlerinin hastada oluşturduğu pelvik ve spinal hareket aynı zamanda insan yürüyüşü için gerekli olan çok düzlemli harekettir.
 9. Atların bulunduğu ortam birçok açıdan motive edicidir. (ilişkiler geliştirmek, kontrol kazanmak, mobiliteyi geliştirmek ve risk alabilma yeteneğini geliştirmek)

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Mora Terapi İle Sigara Bırakma Programı Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Mora Terapi ile sigara bırakma programı ne kadar sürede etkisini gösterir? Mora Terapi ile sigara bırakma programının etkisini gösterme süresi hakkında...

Kapat