Hipertansiyonda 10 Altın Kural

Hipertansiyonda 10 Altın Kural

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hipertansiyon Hastalarının Değiştirmesi Gereken Alışkanlıklar Nelerdir? Hipertansiyon Hastalarının Değiştirmesi Gereken Alışkanlıklar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hipertansiyonda 10 Altın Kural yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hipertansiyon yani yüksek kan basıncı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın ve en önemli sağlık sorunlarından biri. Türkiye’de 50 yaş üzerindeki her 2 kişiden biri yüksek tansiyon hastası. Nadiren belirti verdiği için pek çok kişi de bu hastalığından habersiz yaşıyor. Ancak bu sinsi hastalık kontrol altına alınmadığında kalpten böbreğe, beyinden göze birçok organda geri dönüşü olmayan hasara yol açabiliyor. Oysa hipertansiyonun kontrolü ile kalp yetmezliği ve inme riski yarı yarıya, kalp krizi riski de dörtte bir azalabiliyor. Acıbadem Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, hipertansiyon hastalarının bazı alışkanlıklarını değiştirerek tedaviye katkıda bulunacaklarını belirtiyor.

1. Tuzu kısıtlayın
Fazla tuz tüketimi sağlık açısından son derece zararlı. Böbrekten kansere, hipertansiyondan kardiyovasküler hastalıklara pek çok rahatsızlığa neden olabiliyor. Hipertansiyonun en temel tedavi şekillerinden biri, tuz tüketimini kısıtlamak. Tuz alımını 3 gram (1 silme çay kaşığı) ile sınırlayan kişilerde kan basıncı 5-10 mmHg aralığında düşüyor. Böylece özellikle büyük tansiyonda düşüş sağlanmış oluyor.

2. Fazla kilolarınızdan kurtulun
Aşırı kilo hipertansiyon için çok önemli bir risk faktörü. Alman her kilo ile hem kan basıncı değerlerinde hem de insülin direncinde artış oluyor. Hipertansiyon hastalığının daha erken yaşta ortaya çıkmasmdaki ana etkenlerden biri hızlı alman kilolar. Şişman kişilerde her 1 kg kilo verimi ise kan basıncını 1 mmHg düşürdüğünden fazla kilolardan kurtulmak hastalığa karşı büyük fayda sağlıyor.

3. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçının
Sağlıklı ve dengeli beslenme hipertansiyon hastaları için son derece önemli. Özellikle ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı. Ağır yemek sonrasında kan basıncında bir miktar artış oluyor. Özellikle sindirim bozukluğu yaşayan hastalarda mide ve bağırsak gerilmesinin de getireceği ek stres ile kan basıncında ani ve tehlikeli zıplamalar yaşanabiliyor.

4. Düzenli egzersiz şart
Hipertansiyon hastalarının rutin alışkanlıkları arasına düzenli yürüyüşü katmaları şart. Her gün düzenli yarım saatlik yürüyüş metabolizmanın hızlanması, kalp ritminin düzenlenmesi ve vücut damarmdaki artmış direncin düzene girmesi açısından fayda sağlıyor. Hergün yapılacak 20-30 dakika kardiyofitness grubu egzersizler ile de 2. ay sonunda kan basıncında 5-10 mmHg arası düşme izlenebiliyor.

5. Sigara ve alkolden kaçının
Siz siz olun sigara ve alkol alışkanlığınız var ise, bir kez daha düşünün. Acıbadem Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut “Sigara ve alkol hipertansiyon hastalarında ani yüksek ataklara yol açabilirken,kolesterol seviyesini de yükseltiyor. Sigara ve alkolün terk edilmesi ile kan basıncında 2-5 mmHg arası düşme gözlenebiliyor yani sigara alkolden uzak durmak kalp damar sağlığına katkı yanında kan basıncına da ayar çekiyor” diyor.

6. Gevşeme terapileri yapın
Düzenli gevşeme terapileri hipertansiyonda fayda sağlıyor. Haftanın 2-3 günü yapılacak yoga-pilates gibi gevşeme terapileri, müzik dinletileri ile kan basıncında 2-5 mmHg arası düşme sağlanıyor.

7. Kan basıncınızı ölçüp kaydedin
Kan basıncını düzenli ölçüp kaydetmek tedavi planlaması açısından oldukça önemli. Evde yapılan ölçümler hastanedekilere kıyasla daha düşük ve tedavi planlaması açısından daha değerli.

8. İlaçlarınızı düzenli kullanın
Hipertansiyon hastalarının yaptığı en büyük yanlışlardan biri, çeşitli gerekçelerle ilaç kullanımını ihmal etmeleri. Hatta tansiyonun normal seyrettiği günlerde ‘nasılsa tansiyonum iyi’ denilerek ilaç kullanılmıyor. Ancak bu hata ölümcül sonuçlara bile yol açabiliyor. O nedenle tansiyonunuz kontrol altında olsa da, hekiminizin bilgisi olmadan hiçbir şekilde ilacınızı kesmemeniz aksine düzenli almanız gerekiyor.

9. Düzenli ve kaliteli uyku
Tansiyon değerlerinde sık oynamalar tarif eden kişilerin çoğunluğunda uyku bozuklukları olduğu saptanmış. Her gece 7 saat kaliteli uyku gündüz tansiyon değerlerinin ayarlanmasında önemli fayda sağlıyor. Uyku ile birlikte metabolizma yavaşlıyor, kan basıncı düşüyor ve vücut zindelik kazanıyor. Bu kazanç sonraki gün içerisinde de vücuda olumlu etki ediyor.

10. Stresi yönetmek
Stres önemli bir hipertansiyon nedeni. Acıbadem Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut “Özellikle iş yerinde stres yaşayan kişilerin kan basınçları evlere oranla 10-15 mmHg yüksek saptanmıştır. İş yeri stresi yaşayan kişilerde kalıcı hipertansiyon gelişimi daha sık izlenmektedir” diyerek, stresi yönetme becerisinin büyük önem taşıdığını söylüyor.

DIYARBAKIR_OLAY_20141222_2

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Aşırı Endişeye Dikkat

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır? Yaygın Anksiyete Bozukluğu hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Aşırı Endişeye Dikkat yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat