Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hipertansiyon Nedir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hipertansiyon, yani yüksek kan basıncı, belirti vermeden kalp krizi, inme gibi ciddi kalp ve damar hastalıklarına neden olabilen ve bu nedenle sinsi katil olarak da bilinen yaygın bir tıbbi durumdur.

Toplumda Hipertansiyon Dağılımı Nasıldır?
Ülkemizde yaklaşık 15 milyon (her 3 erişkinden 1’i) hipertansiyon hastası bulunmaktadır. Bununla beraber, bu hastaların 9 milyonu kendisinde hipertansiyon bulunduğunun farkında değildir. Farkında olan 6 milyon hastanın ise sadece 2 milyonu tedavi olmaktadır.

Hipertansiyon Nasıl Takip Edilmelidir?
Hipertansiyon bulunup bulunmadığını bilmenin tek yolu, düzenli aralıklarla kan basıncını ölçtürmektir. Normal kan basıncına sahip olanlar yılda en az 1 kez kan basıncını kontrol ettirmelidir.

Hipertansiyon Tanısı Nasıl Konur?
Kan basıncınız 140/90 mmHg ya da üzerinde ise hipertansiyonunuz var demektir; bu durum, kalp ve damar hastalıkları için daha riskli olduğunuz anlamına gelmektedir.

Hipertansiyon, Hangi Hastalıklar için Risk Faktörüdür?
Hipertansiyon, kalp krizi, inme, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği ve damar sertliği için çok önemli bir risk faktörüdür. Bu risk faktörü, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek kolesterol ya da şeker hastalığı ile birlikte bulunduğunda ise kalp krizi ve inme riski birkaç kat birden artmaktadır. Kalp ve damar hastalığı riski, hipertansiyonun derecesi ile doğru orantılı olarak yükselmektedir.

Hipertansiyon İçin Diğer Risk Faktörleri Nelerdir?
Hipertansiyon tedavisine başlama kararı, kişinin toplam kalp ve damar hastalığı risk düzeyine göre değişmektedir. Bu risk düzeyi, hipertansiyon dışındaki diğer risk faktörlerinin varlığına bağlıdır. Bunlar;

  • Yaş (erkekte >55 yaş, kadında >65 yaş),
  • Sigara kullanımı,
  • Yüksek kolesterol,
  • Şeker hastalığı,
  • Şişmanlık ve ailede kalp damar hastalığı öyküsünün bulunmasıdır.

Risk faktörlerinin sayısı ne kadar fazla ise toplam kalp ve damar hastalığı riski o kadar yüksek demektir. Yüksek risk, tedaviye erken başlanmasını gerektirir.

Hipertansiyon Tanısı Nasıl Konur?
Hipertansiyon tedavisinde hedef, kan basıncını 140/90 mmHg’nın altında tutmak (yüksek riskli hastalarda 130/80 mmHg’nın altı), gelişebilecek kalp ve damar hastalıklarını önlemek ve hedef organ hasarlarını (göz hasarı, böbrek hasarı, damar sertliği, beyin hasarı) azaltmaktır. 

Kalp ve damar hastalığı riskini azaltmak için hipertansiyon tedavisi yanısıra, değiştirilebilir tüm diğer risk faktörlerinin de tedavi edilmesi gerekmektedir (yüksek kolesterol, şişmanlık, şeker hastalığı, sigara kullanımı).

Hipertansiyon tedavisinin ömür boyu süren bir tedavi olduğu, dolayısıyla tedavi uyumunun büyük bir öneminin bulunduğu ve ilaç tedavisi yanında yaşam tarzı değişikliklerinin de vazgeçilmez olduğu unutulmamalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Damar Yaşlanmasına Dikkat

Damar Yaşlanmasına Nasıl Dikkat Edilir? Damar Yaşlanmasına hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Damar Yaşlanmasına Dikkat ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat