Hepatit A

Hepatit A

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hepatit A Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var Mı? Hepatit A hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hepatit A yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hepatit A virüsu (HAV) ‘nun karaciğerde yaptığı akut iltihabi bir hastalıktır. Hepatit B ve C’nin aksine kronikleşmez, 6 aydan uzun sürmez ve karaciğer kanserine neden olmaz. Bazen hepatit A geçiren hastanın hastaneye yatırılması gerekir. Ancak hastaların büyük çoğunluğu hastalığı farkına varmaksızın ayakta geçirirler. Ancak nadiren ölümcül olabilir. Hastalık ileri yaşlarda çocukluk yaştakinden 5 ila 10 kat daha fazla olmak üzere ölüme neden olabilir. ​

Hepatit A Nasıl Bulaşır?

 • Hastalık kişiden kişiye fekal-oral yol ile bulaşır. Kişisel hijyenin kötü olduğu, kalabalık ortamlarda riskte yüksektir. Ayrıca cinsel temas ile de bulaşma bildirilmiştir. Hepatit A virüsu bulaşan hastaların kendileri hastalık belirtileri başlamadan iki hafta önce ve hastalık belirtileri başladıktan 1 hafta sonra son derece bulaştırıcılardır.
 • Virüs bulaşmış gıda ve sularla bulaşır. Hepatit A hastasının dışkısı ile kirlenen su ve gıda maddelerinin tüketilmesi ile bulaşır. Virüs bulaşmış süt, hamburger, pasta, et ve salatalar, özellikle midye gibi iyi pişmemiş deniz ürünleri, temiz suyla iyi yıkanmamış sebze ve meyveler bulaşmaya neden olabilir.

Hepatit A Belirtileri Nelerdir?

 • Hepatit A hastalığı belirtisiz seyredebileceği gibi, 1-2 haftalık hafif belirtilerle veya aylarca devam eden ciddi bir seyir gösterebilir.
 • Hastalık 6 yaş altındaki çocukların % 70’ında genellikle belirtisiz seyreder. Yaş ile birlikte belirtiler daha sık görülür ve risk artar. Virus bulaştıktan sonra 2-6 hafta kuluçka dönemini takiben belirtiler başlar. Erişkinlerin % 70 inde sarılık olmak üzere ani başlayan hafif ateş, yorgunluk, halsizlik ve iştahsızlık, koyu renk idrar gibi bulgularla kendini gösterir ve daha ciddi seyredebilir. Sarılık bulguları 3-4 haftada kaybolur ve 6-8 haftada hastalar tamamen iyileşir.
 • Hastalık yetişkinlerde nadiren kolestatik seyirli olabilir. Yani sarılık gelişir ve bu 2-8 ay kadar devam edebilir. Bu esnada kaşıntı son derece rahatsız edici olabilir.
 • Hepatit A hastalığı özellikle yetişkinlerde nadiren fulminan, yani çok şiddetli seyrederek karaciğer yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.
 • Bazen erişkinlerde karaciğer hastalığı ile ilgisi olmayan, virüsun sistemik etkisiyle ilgili belirtiler ortaya çıkar. Bunlar vücutta döküntü, eklemlerde ağrı ve şişme, böbrek yetmezliği, diyabet ve safra kesesi hastalıklarıdır.
 • Tüm hastalarda ölüm oranı % 0.3 olup, 50 yaşın üstünde bu oran % 1.8’ çıkar.

Hepatit A Tanısı Nasıl Konulur?

 • Hepatit A virüsuna karşı oluşan antikorun tespitiyle tanı konur. Bu antikor “anti HAV IgM” dir.
 • Bulaşmadan 5-10 gün sonra serumda saptanabilir ve genellikle 2 ay içinde tamamen kaybolur. Bu esnada karaciğer enzimleri (ALT ve AST) yüksek bulunur. IgG tipi antikorlar (Anti HAV IgG) ise 1 ay sonra ortaya çıkar ve yıllarca kalır. IgG tipi antikorların saptanması hastalığın daha önceden geçirildiğinin gösterir.
 • Akut enfeksiyon geçiren hastanın kan ve dışkı örneklerinde HAV RNA tespit edilebilir ancak bu tanı amacıyla genellikle kullanılmaz.
 • Hepatit A ikinci kez geçirilmez. Bağışıklık hayat boyu devam eder.

Hepatit A’nın Tedavisi Var Mı?

 • Hepatit A’nın spesifik bir tedavisi yok. Destek tedavisi hastalığın konforlu atlatılmasına yardımcı olur.
 • Diyet: İlk günlerde hastalar genelde iştahsız olduklarından sindirimi kolay, yağdan fakir besinler (meyve suyu, açık çay, süt, çorba, püre, kızarmış ekmek, bal, reçel ve yoğurt) verilmelidir. Ancak hastaya yemesi için ısrar edilmemelidir.
 • İlaç: Tedavi için spesifik bir ilaç yoktur. B ve C vitaminleri destek amacıyla verilebilir. Kaşıntı, bulantı, kusma gibi yakınmalar varsa, özellikle bulantı ve kusma beslenmeye, sıvı alımına engel oluyorsa bunlara yönelik ilaç ve sıvı olarak serum verilebilir.

Hepatit A’nın Aşısı Var Mı?
Evet hepatit A ya karşı aşı var ve aşılama önerilmektedir. Aşılama çocuklarda önerilmektedir çünkü bulaşmanın en önemli kaynağı çocuklardır. Erişkinler ise hastalığı daha ağır geçirmekte ve fulminan hepatit riski nedeniyle aşılanmalıdır.

Gebelikte Hepatit A Aşısı Yapılabilir Mi?

 • Hepatit A aşılarının gebelik döneminde güvenilirliği tespit edilmemiştir. Ancak canlı olmayan, inaktive aşıların teorik olarak gebeye ve bebeğe yan etkisinin çok düşük olduğu bildirilmekte. Ancak hepatit A geçirme riski yüksekse bu risk alınabilir.
 • Gebelikte belirli bir süre koruma amaçlanıyorsa immunglobulin G kullanılabilir.

Hepatit A ‘nın Yaygın Olduğu Bilinen Bölgelere Seyahat Esnasında Ne Tür Önlemler Alınmalı?

• Hepatit A virÜsu inaktive etmek için yiyecek ve içeceklerin 85 derecede 1 dakika kaynatılması,
• Suların yeterli derecede klorlanması,
• Hastalığın yaygın görüldüğü bölgelere seyahat öncesinde koruyucu önlemlerin öğrenilmesi ve seyahat esnasında virüs bulaşmış yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hepatitler

Hepatit Nedir? Hepatit hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hepatitler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya...

Kapat