Hepatit A Nedir?

HEPATİT A Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

HEPATİT
Karaciğerde meydana gelen iltihabi duruma hepatit denir. Genelde hepatit denilince yaygın olarak hepatit B kavramı anlaşılır. Ancak tek hepatit ‘hepatit B’ olmadığı gibi tek sebep de virüsler değildir. Hepatite Virüsler (hepatit A,B,C,D,E,F,G gibi) , kimyasal maddeler, Bazı ilaçlar, alkol, Bazı virüs dışı mikroplar, Radyasyon, Genetik olarak geçen nadir hastalıklar , demir depolama hastalığı, bakır depolama hastalığı gibi durumlar yol açabilir. Ne sebeple olursa olsun ortaya çıkan hepatit karaciğer hücrelerinde hasara sebep olur. Karaciğerde şişme, iltihap ve yaygın bir hassasiyet ortaya çıkar. Türkiye’de halk arasında virüslere bağlı hepatitle (viral hepatit) sarılık özdeşleştirilir ve her sarılık “viral hepatit” zannedilir. Fakat sarılık bir hastalık değil, belirtidir. Birçok hastalık, sarılık belirtilerine neden olabilir. Örneğin, ana safra kanallarında taş olması sarılığa neden olabilir. Ancak viral hepatit’le hiçbir ilgisi yoktur ve bulaşmaz. Yeni doğanlarda rastlanan sarılığı da hepimiz biliriz. Bu tür sarılığın da “viral hepatit”le bir ilgisi yoktur ve bulaşmaz.

HEPATİT A
Hepatit A virusunun karaciğerde yaptığı iltihabi bir hastalıktır. Her yıl dünyada 1.4 milyon kişi Hepatit A hastalığına yakalanmaktadır. Hepatit A tifo’dan 10 ile 100 kat, kolera’dan 1000 kat daha sık görülmektedir. Zaman zaman salgınlara yol açarak çok sayıda insanı etkilemektedir. Hepatit B ve C’nin aksine kronikleşmez, 6 aydan uzun sürmez ve karaciğer kanserine neden olmaz. Bazen hepatit A geçiren hastanın hastaneye yatırılması gerekir. Ancak hastaların büyük çoğunluğu hastalığı farkına varmaksızın ayakta geçirirler. Nadiren ölümcül olabilir. Hastalık ileri yaşlarda çocukluk yaştakinden 5 ila 10 kat daha fazla olmak üzere ölüme neden olabilir.

Hepatit A hastalığı belirtisiz seyredebileceği gibi, 1-2 haftalık hafif belirtilerle veya aylarca devam eden ciddi bir seyir gösterebilir. Hastalık 6 yaş altındaki çocukların % 70’ında genellikle belirtisiz seyreder. Yaş ile birlikte belirtiler daha sık görülür ve risk artar. Virus bulaştıktan sonra 2-6 hafta kuluçka dönemini takiben belirtiler başlar. Erişkinlerin % 70 inde sarılık olmak üzere ani başlayan hafif ateş, yorgunluk, halsizlik ve iştahsızlık, koyu renk idrar gibi bulgularla kendini gösterir ve daha ciddi seyredebilir. Sarılık bulguları 3-4 haftada kaybolur ve 6-8 haftada hastalar tamamen iyileşir. Hastalık yetişkinlerde sarılık geliştirebilir ve bu 2-8 ay kadar devam edebilir. Bu esnada kaşıntı son derece rahatsız edici olabilir. Hepatit A hastalığı özellikle yetişkinlerde nadiren çok şiddetli seyrederek karaciğer yetmezliğine ve ölüme neden olabilir. Bazen erişkinlerde karaciğer hastalığı ile ilgisi olmayan, virusun sistemik etkisiyle ilgili belirtiler ortaya çıkar. Bunlar vücutta döküntü, eklemlerde ağrı ve şişme, böbrek yetmezliği, diyabet ve safra kesesi hastalıklarıdır. Tüm hastalarda ölüm oranı % 0.3 olup, 50 yaşın üstünde bu oran % 1.8’ çıkar. Hepatit A ikinci kez geçirilmez. Bağışıklık hayat boyu devam eder.

Hastalık hastanın dışkısı ile kirlenen su ve gıda maddelerinin tüketilmesi ile bulaşır. Süt, hamburger, pasta, et ve salatalar, özellikle midye gibi iyi pişmemiş deniz ürünleri, temiz suyla iyi yıkanmamış sebze ve meyveler bulaşmaya neden olabilir. Kişisel hijyenin kötü olduğu, kalabalık ortamlarda risk yüksektir. Ayrıca cinsel temas ile de bulaşma bildirilmiştir. Hepatit A virusu bulaşan hastaların kendileri hastalık belirtileri başlamadan iki hafta önce ve hastalık belirtileri başladıktan 1 hafta sonra son derece bulaştırıcılardır.

Hepatit A’nın özgün bir tedavisi yoktur. Destek tedavisi hastalığın konforlu atlatılmasına yardımcı olur. İlk günlerde hastalar genelde iştahsız olduklarından sindirimi kolay, yağdan fakir besinler (meyva suyu, açık çay, süt, çorba, püre, kızarmış ekmek, bal, reçel ve yoğurt) verilmelidir. Ancak hastaya yemesi için ısrar edilmemelidir. B ve C vitaminleri destek amacıyla verilebilir. Kaşıntı, bulantı, kusma gibi yakınmalar varsa, özellikle bulantı ve kusma beslenmeye, sıvı alımına engel oluyorsa bunlara yönelik ilaç ve sıvı olarak serum verilebilir.

Korunabilmek için yiyecek ve içeceklerin 85 derecede 1 dakika kaynatılması, suların yeterli derecede klorlanması, hastalığın yaygın görüldüğü bölgelere seyahat öncesinde koruyucu önlemlerin öğrenilmesi ve seyahat esnasında virus bulaşmış yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Çocuk yuvaları, kreşler ve okullarda bulunan çocuklar ve buralarda görevli personel, yüksek riskli yerlere seyahat edenler, sağlık çalışanları, laboratuvar personeli, askeri personel, hapishanede bulunanlar ve görevliler, yakınları Hepatit A hastalığı geçirenler , aşcılar ve gıda sektöründe çalışanlar aşılanmalıdır. Aşıların gebelik döneminde güvenilirliği tespit edilmemiştir.

SAYGILARIMLA
Uzm.Dr.Onur ÖZTÜRK

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
HEPATİT B Nedir?

Hepatit-B virüsünün (HBV) neden olduğu, özellikle karaciğerde iltihap ve hücre hasarıyla seyreden bir hastalıktır.Orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek...

Kapat