Hepatit C Nedir?

HEPATİT C Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

C hepatitli birçok kişinin gelişi güzel bir yakınması yoktur ve normal yaşamlarını sürdürmektedirler. Kuluçka müddeti değişiktir. Ortalama 7-8 haftadır. Karaciğer fonksiyon testleri yıl boyunca, haftadan haftaya farklı değerlerde yükselmiştir. Mikrobu taşıyan kişiler karaciğer fonksiyon testleri normal bile olsa, virüs onların kanındadır ve karaciğer hücre hasarı oluşturabilir. Bazı hastalarda virüsün vücuda girmesinden 15 gün ila 6 ay arasında değişebilecek bir süre sonra soğuk algınlığına benzer ve 1-2 hafta kadar sürebilen bir tablo, eklem ağrıları, halsizlik, iştahsızlık, ve bulantı görülebilir. Bu arada Hepatit C karaciğer hasarı dışında vücutta deri, böbrekler , tükürük bezleri, göz ve bazı romatizmal sorunlara da yol açabilir. Birçok hastada sarılık yoktur fakat zaman zaman seyir boyunca koyu renkli idrar görülebilir.

Virüs kanda bulunur. Bu sebeple kan yolu ile bulaşır. Fakat, cinsel yolla da bulaşma riski vardır, bu sebeple prezervatif kullanılması önerilmektedir. Bu şekilde bulaşma muhtemelen deri lezyonları ve yaralarla olduğu sanılmaktadır. Virüsün meni veya tükürük yolu ile gerçekten bulaşıp bulaşmadığına ilişkin kesin kanıtlar yoktur. Anne sütünden HCV’nin geçtiğini belirten bir kanıt da yoktur. Mikrobu taşıyan kişide kullanılan ustura, traş makinesi, hatta berber makasları, dövme yaptırma,vücudun kesici-delici bir cisimle yaralanması, akupunktur iğneleri ile HCV’yi bulaştırmak mümkündür.

C hepatitli bütün kişiler potansiyel olarak bulaştırıcılardır. Yalnızca Amerika’da 4 milyon taşıyıcı bulunduğuna inanılmaktadır. Hepatit A ve B’nin aksine enfeksiyon geçirmek bağışıklık sağlamaz. Kanla bulaşan hepatit olgularının % 90’ından HCV sorumludur. C hepatitli bir anneden bebeğine HCV’nin geçişi % 5’ten azdır. Geçiş muhtemelen annenin kanındaki virüs miktarı ile direkt ilişkilidir.

HCV enfeksiyonu, basit ve özgül bir kan testiyle ( anti-HCV ) belirlenebilir. Fakat; akut veya kronik enfeksiyon olup olmadığı ayırt edilemez.

C
 hepatitli kişilerden çok azı kanlarından virüsü temizleyebilir. Tamamen iyileşmek için virüsün kandan temizlenmesi gerekir. Olguların % 80’inden fazlasının kronikleşeceği bildirilmektedirKronik HCV , akut enfeksiyondan 6 ay sonra temizlenmeyen enfeksiyon demektir. Hastalık dereceli olarak 10-14 yıldan fazla bir müddet boyunca ilerleyebilir. Kronik karaciğer hastalığı ve siroza neden olması, B hepatitinden daha sıktır. Siroz gelişen olgulardan bazılarında karaciğer kanseri de gelişebilir.

Tedavide interferon ve ribavirin kullanımı söz konusudur. Tedavi için hastalık belirtilerinin varlığı ya da yokluğu değil, biyokimyasal, virolojik ve karaciğer biyopsisi bulguları belirleyici olmaktadır. Bu ilaç tedavilerinin de bazı yan etkileri bulunmaktadır. Çocukların HCV enfeksiyonu tedavisi ise halen araştırılmaktadır. Son dönem hepatit C’si olan hastaların karaciğer transplantasyonundan sonra 1/3 – 1/4 ‘ünde tekrar enfeksiyon meydana gelir. Yeni transplante edilen karaciğerde ( karaciğerin çıkarılıp kadavra karaciğerinin takılması) de enfeksiyon meydana gelmesi riski olabildiğince fazladır.

Hastaların hepatit A ve B ye karşı aşılanmaları gerekir çünkü HCV taşıyan kişilerin bir de A veya B hepatiti
ile karşılaşmaları karaciğerdeki hasarın şiddetini artıracaktır.

Bu kişiler alkol almamalıdır. Hastalığın iyileşmesi ya da kötüleşmemesini sağlayan ( alkol hariç) özel bir
rejim yoktur. Yaşamı normal sürdürmek için, dengeli bir rejim yeterlidir.(karaciğer yetmezliği buna dahil
değildir). Kişileri yorgun düşürecek işlerden kaçınılmalı, yaşamı belirlenen ölçülerde devam etmesi
planlanmalıdır. Kişi kendini yorgun hissettiğinde dinlenmelidir.

Hepatit C’nin henüz etkili bir aşısı yoktur. Ancak bu konuda yoğun bir çalışma devam etmektedir.
Önümüzdeki on yıllar içinde pratiğe yansıyacak gelişmeler beklenebilir.

Aşısı olmadığı için tek korunma önlemi hijyenik koşullara uygun davranılmasıdır. Yegane bulaşma yolu
kan gibi görünmektedir. Ancak hepatit C taşıyan bir kişi için kullanılan bir iğnenin bir başkasına kazai
olarak batmasıyla dahi bulaşma ihtimali %5’in altındadır. Yani hepatit C kolay bulaşmamaktadır. Ancak
bulaştığı taktirde de %70 kronikleşme riski taşıdığı unutulmamalıdır. HCV’li hastalar gittikleri her hangi
bir hekime ve diş hekimlerine HCV’ li olduklarını bildirmelidirler.

SAYGILARIMLA
Uzm.Dr.Onur ÖZTÜRK

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bunaltı (Anksiyete) Bozuklukları

Anksiyete, nedeni bilinmeyen, içten gelen, belirsiz, korku, kaygı, sıkıntı, kötü bir şey olacakmış endişesi ile yaşanan bir bunaltı duygusudur. Yaşamı...

Kapat