Hangi Babalar Daha Mutlu?

Hangi Babalar Daha Mutlu?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hangi Babalar Daha Mutlu? Günümüzde Baba Modeli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hangi Babalar Daha Mutlu yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Özellikle de büyük şehirlerde ‘modern’ babalar karşımıza çıkmaya başladı. Sahilde bebek arabası süren, evde eşi yorulunca bebeğin mamasını yediren, onunla oyun oynayan ilgili babaları artık daha sık görüyoruz.

Büyüklerimizden duyduğumuz ‘babamız bir kere bile saçımızı okşamazdı’ sözü günümüzde çoğunlukla geçerliliğini kaybetti. Babaların evrimiyle ilgili görüşlerini sorduğumuz Acıbadem Maslak Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kültegin Ögel, kadınların yönlendirmesiyle eşlerin bebek bakımında görev paylaşımını kabul ettiklerini belirterek, “Günümüzde baba modelini iki şekilde anlatabiliriz: iş babaları, ev ve iş babalan” dedi.

TESTESTERON DÜŞÜYOR AMA…
İş babaları daha çok iş odaklı, bebeğin bakımıyla ilgili konuları anneye bırakan baba modeli, iş ve ev babalarının değişim gösterebilen erkekler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kültegin Ögel, “Bu değişimin biyolojik yansımasını da görüyoruz. Örneğin araştırmalar bebeğiyle uyuyan babalarda testesteron düzeyinin düştüğünü gösteriyor. Yani baba bebekle ilgilendikçe testesteron düzeyi azalıyor. Aslında çok mantıklı. Eğer testesteronun avcılık için gerekli olduğunu düşünürsek, testesterona ihtiyaç kalmıyor” diye konuştu.

EVLE İŞİ DENGELEYEN DAHA MUTLU
Erkekler bu süreci geçirirken zorlanıyor, bu zorlanmanın temelinde de başka erkeklerin tavırları, ne diyecekleri yatıyor. Çünkü her erkeğin içinde mağaraya sahip çıkmak arzusu yatıyor. Prof. Dr. Kültegin Ögel, ev ve iş babalarına diğer erkeklerin tavrı hakkında şunları söylüyor:

“Mağarasına iyi sahip çıkan babaya diğer erkekler de aslında gıptayla bakıyor. Burada tek sorun ‘avlanmaya’ gidecekleri zaman diğer erkekler yalnız kalmak istemiyorlar. Bu nedenle evde kalan babayı iğnelemeye başlıyorlar. Belki de bu durum, evden uzaklaşmanın verdiği suçluluğu bastırmak için diğerlerinin kendilerini rahatlatma biçimi. Bir uzman olarak evine iyi bakan erkeğin ben işinde de daha mutlu ve üretken olduğunu, daha az agresif olduklarını görüyorum, iş ve ev erkeklerini destekleyecek yöneticiler bence kazanır. Hayatta bazen her şey istediğimiz gibi olmayabilir. Tüm gayretlere rağmen boşanmalar, ayrılıklar yaşanabilir. Bu durumda erkeklere önerimiz, eski düzenlerinin peşinde koşmamalarıdır. Çünkü önlerinde yeni bir hayat var. Kendisine yeni bir hayat kuramayan erkekler zorlanıyor. Tek başına özgürlük mutluluk getirmiyor. Özgürlüğün planlanmış bir hayat içinde yaşanan hali, insanı daha mutlu ediyor.”

BABALAR DA EVRİM GEÇİRDİ
Günümüzün çalışan babalarını bir önceki kuşakla kıyaslayan ve baba figürünün gelişimini anlatan Prof. Dr. Kültegin Ögel “Avcı babalardan mağaranın sorunlarıyla da ilgilenmeye başlayan babalara doğru bir evrilme var. Daha önce erkeğin görevi sadece dışarıya gitmek, orada para kazanmak, aileyi dış tehditlerden korumak gibi daha çok dışa dönüktü. Ama kadınların da dışarıya çıkması, çalışması ile erkek de eve dönmek, çocuğa bakmak, evin işlerine bakmak gibi sorumlulukları eşiyle paylaşmak durumunda kaldı.”

24_SAAT_20141216_14

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Palyatif Bakım Masrafları Geri Ödeme Kapsamında

Palyatif Bakım Masrafları Geri Ödeme Kapsamında yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da...

Kapat