Hamilelikte Neler Yenir, Neler Yenmeli, Yararlı Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelikte Neler Yenmeli?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Hamilelikte Neler Yenmeli?

Hamilelikte Neler Yenir, Neler Yenmeli, Yararlı Yiyecekler Nelerdir? Hamilelikte Neler Yenmeli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelikte Neler Yenmeli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Et, Tavuk ve Yumurta

Bu gıdalar vücudumuzun yapıtaşı olan proteini sağlarlar. İçinizde büyümekte olan canlının ve sizin hücre oluşumuna ve yenilenmesine ihtiyacı var. Et, tavuk ve yumurta gibi gıdalar proteince zengindir ve vücudumuzun onlara ihtiyacı vardır. Et ürünlerinin yağsız olanını tercih etmeli; yumurtayı ise iyice pişirdikten sonra tüketmelisiniz.

Balık
Beyin hücrelerinin gelişimi için Omega 3 asidine ihtiyaç vardır. Omega 3 ise en fazla uskumru, alabalık ve somon gibi balık türlerinde bulunmaktadır. Japonya’da kişi başı balık tüketiminin yılda 80 kg olduğunu, ülkemizde ise sadece 8 kg olduğunu biliyor muydunuz? Japon ırkının gelişmiş beyinlere nasıl sahip olduğunu söylemek zor değil sanırım!

Ekmek, Makarna, Pirinç
Ekmek, makarna ve pirinç türü besinler ve tahıllar vücudun gereksinimi olan karbonhidratları sağlarlar. Karbonhidratlar vücudun gereksinimi olan enerjinin elde edilmesi için hücrelere gönderilmesi gereken maddelerdir. O halde hücrelere yolculuk için onları bolca tüketmemiz gerek.


Süt, Yoğurt ve Peynir
Kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt ve peynir sizin ve dolayısıyla bebeğinizin kemik ve diş yapılarını güçlendirecektir. Gebelikte bu ürün grubunun eksik tüketilmesi durumunda bebek, annenin kalsiyum deposundan beslenir. Bu durum da annenin diş ve kemikle ilgili sorunlar yaşamasına yol açar. İleride kemiklerinizin çok kolay zarar görebilmesini sağlayan (osteoporoz) hastalığı riski taşımamak için bu besin grubu tüketilmelidir. Özellikle hatırlatmak istediğimiz konu, sabah kahvaltılarını atlamamanız gerektiği.


Yeşil Yapraklı Sebzeler
Ispanak, brokoli, lahana ve marul gibi yeşil sebzeler tüketmelisiniz. Küçüklüğümüzden beri izlediğimiz ”Temel Reis” çizgi filmlerinden ıspanağın demir deposu olduğunu biliyoruz. Demir kan yapımında son derece önemlidir ve gebelikte vücudunuzdaki kan hacminin artıyor olması bu sebzeyi sizin için daha da değerli yapmaktadır.

Meyve ve Sebzeler
Kayısı, şeftali, elma, muz, üzüm gibi meyveler; domates, bezelye, fasulye, havuç gibi sebzelerin hem vitamin hem de besin maddesi değeri açısından size çok faydaları olacaktır. Bu besinleri düzenli olarak tükettiğinizinden emin olun. Hatta buzdolabının üzerine yerleştireceğiniz bir kontrol listesi işinizi kolaylaştıracaktır.

Ceviz ve Fındık
Ceviz
 omega 3 ve proteinfındık ise enerji ve demir kaynağıdır. Bu gibi kuruyemişleri gün içinde tüketmeniz hem onların faydalarını kazanmanızı hem de gün içinde size bir eğlenceli bir tad sağlar. Yalnız kuruyemiş tüketiminizin her gün bir avucu geçmemesine dikkat edin!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Örnek Hamile Yemek Listesi Nasıl Olmalı?

Örnek Hamile Yemek Listesi Nasıl Olmalı? ​ Örnek Hamile Yemek Listesi Nasıl Olmalı? Örnek Hamile Yemek Listesi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki...

Kapat