Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı Var Mıdır ?

Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı Var Mıdır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı

Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı Var Mıdır? Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Kalsiyum (Calcium, Ca) alımının yeterli düzeyde olması kadınlar için sadece hamilelik döneminde değil hayatın her döneminde önemlidir. Hamilelik döneminde kalsiyum annede kemik erimesi gelişmemesi için ve bebekte kemikdiş gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Bunun dışında da kalsiyumun vücutta çeşitli görevleri vardır. Gebelik döneminde yeterli kalsiyum alınmazsa bebeğin gelişimi için gereken kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır, bu da annede kalsiyum eksikliğine ve ileriki yıllarda kemik erimesi (osteoporozoluşmasına zemin hazırlar.


Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı Ne Kadardır?
Gebelik döneminde bir kadının günde 1000 miligram (1 gram) kalsiyum alması gerekir. Eğer kadın 18 yaş altında ise günlük kalsiyum ihtiyacı 1300 mg’dır.


Hamilelikte Kalsiyum İlacı Takviyesi Kullanmak Gerekir Mi?
Hamileler için günlük belirlenen 1000 mg kalsiyum ihtiyacı yiyecek ve içeceklerle yeterli miktarda alabilen hamilelerin ayrıca kalsiyum ilaç takviyesi kullanması gerekmez. Ancak besinlerle yeterli miktarda kalsiyum alamayan hamilelere ek kalsiyum ilaç takviyesi gerekir.

Gebelikte kullanılan multivitamin hapları da kalsiyum içerirler ancak bunlarda genellikle 125 mg civarında az miktarda kalsiyum bulunur. Anne adayı besinlerle yeterince kalsiyum alamıyorsa buradan gelecek 125 mg kalsiyum yeterli olmaz. Bu nedenle süt, yoğurt gibi kalsiyumdan zengin besinler alamayan anne adaylarına vitamin hapı dışında ayrıca kalsiyum hapları (genellikle suda eriyen haplardır) verilir.


Kalsiyum içeren besinler
Süt, yoğurtpeynir kalsiyumdan en zengin besinlerdir. Bunun dışında kuru kayısı, ceviz, fındık, badem, alabalık, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller kalsiyum açısından zengindir. Aşağıda bazı yiyecek ve içeceklerdeki yaklaşık kalsiyum miktarı verilmiştir:

  • 100 ml süt: 125 mg kalsiyum içerir
  • 1 su bardağı inek sütü: 250 mg kalsiyum içerir
  • 1 su bardağı yoğurt: 250 mg
  • 1 dilim (30 gram) beyaz peynir ortalama 100 mg (peynirin çeşidine göre değişir)
  • 1 avuç fındık veya badem : 50 mg
  • 1 avuç kuru üzüm: 30 mg

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Diyet Yapılır Mı?

Hamilelikte Diyet Yapılır Mı? ​ Hamilelikte Diyet Yapılır Mı? Hamilelikte Diyet Yapılır Mı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelikte Diyet Yapılır...

Kapat