Hamilelikte İyot Ne İşe Yarar ?

Hamilelikte İyot Ne İşe Yarar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Hamilelikte İyot Ne İşe Yarar?
Hamilelikte İyot Ne İşe Yarar? Hamilelikte İyot Ne İşe Yarar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelikte İyot Ne İşe Yarar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Boynun ön kısmında bulunan tiroit bezleri emirlerini beyinden alır. Beyinden alınan emir TSH adı verilen bir hormon ile salgı bezine iletilir. Salgı bezi bu hormonun neticesinde T3 ve T4 olmak üzere iki farklı hormon salgılar. Kanda serbest dolaşan T3 ve T4 hormonlarına serbest hormonlar denir ve bu hormonların değeri test ile ölçülebilir. T3′ün yapısında 3, T4′ün yapısında 4 adet iyot bulunur. Bu iyot elementi olmadığı zaman tiroit hormonları sentezlenemezİyot yoksa hormon salgısı da olmaz.

Hamilelik sırasında iyot alımı az ise ihtiyaç duyulan tiroit hormonu sentezlenemeyeceği için vücutta bir eksik oluşur. Hamilelik döneminde tiroit hormonu bebeğin beyin gelişimi ile yakından alakalı olduğundan tiroit hormonu ölçümü ve takviyesi önemlidir.

Kadının vücudunda tiroit hormonu fazlasıyla eksikse kadın hamile kalamaz.

Hamile kadınların tiroit ölçümlerini yaptırmasında ve tiroit hormonlarında eksiklik olması durumunda doktor kontrolünde gerekli tedavinin uygulanmasında fayda vardır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı Var Mıdır?

Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı Var Mı? ​ Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı Var Mıdır? Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı hakkında sizin...

Kapat