Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Hamilelikte Sizi Neler Bekler? / Hamilelikte Beslenme / Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı Var Mıdır?
Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı Var Mıdır ?

Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı Var Mıdır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı Var Mı?
Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı Var Mıdır? Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelikte İyot Eksikliğinin Bebeğe Zararı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hamilelik birden ortaya çıkan bir durum olmamakla birlikte 9 ay boyunca metabolizma faaliyetlerinin beyin tarafından yeniden düzenlenmesini gerektiren bir durumdur. Bu esnada tiroit hormonu ihtiyacı artar. Çoğu anne adayında artan ihtiyaca tiroit hormonu çok güzel bir şekilde yanıt verebilir.

Yüzde 10 ya da 5′lik bir dilimde tiroit hormonu bu ihtiyacı karşılamaz. İyot yetmezliği meydana gelir. Kanda bu yetersizlik sonucu tiroit hormonu daha az dolaşacağı için bebeğe de daha az hormon ulaşır. Anne karnında sadece anne adayından aldığı tiroit hormonunu kullanır.

“Tiroit hormonu” eğer az olursa bebeğin beyin gelişimi aksayabilir. Bu ender görülen bir durumdur. Bebeğin zeka gelişimini etkileyecek kadar tiroit yetersizliği yaşayan anne zaten hamile kalamaz.

Tiroit hormonları çok sıkı bir şekilde izlenmelidir. Değeri düşük olan anne adaylarına tablet halinde tiroit hapı verilebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları Nedir?

Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları Nedir?​ Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları Nedir? Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler...

Kapat