Anasayfa / Hesaplamalar / Hamilelikte (gebelikte) ne kadar kilo alınır ?
Hamilelikte (gebelikte) ne kadar kilo alınır ?

Hamilelikte (gebelikte) ne kadar kilo alınır ?

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]

Hamilelikte (gebelikte) ne kadar kilo artışı olur, ne kadar kilo alırsınız ? Boyunuza ve mevcut kilonuza göre hamileliğiniz boyunca yaklaşık olarak ne kadar kilo alacağınızı aşağıdaki boşlukları gerekli bilgileri girerek görebilirsiniz;

Normal bir kişi hamileliği (gebeliği) boyunca ne kadar kilo alır ?
Normal bir kişi gebeliği boyunca toplam 11 kg.civarında kilo artışı göstermelidir (9-15 kg.lık artışlar normal kabul edilir). Gebelik 3’er aylık 3 bölüme ayrıldığında; ilk 3 Ay içinde 1 kg.lık artış olmalıdır. Bu dönemde bazen aşırı bulantı ve kusmalar nedeniyle bu artış olmayabileceği gibi, kilo verebilirsiniz de. Sonraki her 3 aylık dilimde 5’er kilo alınmalıdır. Ortalama aylık kilo artışı 1.5 kg.ı geçmemelidir. Bu ağırlık artışının nasıl olduğunu birlikte görelim:

 • Bebeğin ortalama kilosu 3.000 gr
 • Plasenta (eş) 500 gr
 • Amnion (Bebeğin içinde bulunduğu su) 1.000 gr
 • Rahim ağırlığı 1.000 gr
 • Meme dokusundaki artış 1.000 gr
 • Kan hacmindeki artış 1.500 gr
 • Yağ dokusu ve Su miktarındaki artış 3.000 gr

TOPLAM 11.000 gr

Gebelikte beslenmede esas olan çok yemek değil, dengeli ve çeşitli beslenmedir. Önemli olan sizin ve bebeğinizin ihtiyacını, ihtiyaç ölçüsünde almaktır. Yukarıda izlendiği üzere, alınan her kilonun nereye gideceği bellidir. Çok yemeniz daha iri bebek doğuracağınız anlamına gelmez, sadece doğumdan sonra daha şişman olarak kalacağınız anlamına gelir.

Hamile bir kadının Günde 2200-2600 kalorilik enerjiye ihtiyacı vardır. Günlük aldığınız gıdaların %50’sini Proteinler, %35’ini karbohidratlar ve %15’ini yağlar oluşturmalıdır. Ayrıca alınan gıdaların kalsiyum ve demirden zengin olmasına dikkat edilmeli ve lifli (posalı) yiyecekler bolca tüketilmelidir. O halde bunlar hangi gıdalarda bulunmakta, bir bakalım:

 • Proteinler: Et (tavuk, balık veya yağsız kırmızı et), süt (her zaman için kaymağı alınmış, pastörize veya iyi pişirilmiş), yumurta, baklagiller (kuru fasulye, nohut, bezelye, barbunya, mercimek) ve peynir.
 • Karbohidrat: Aşırı alımından kaçınılmalıdır. Ekmek (tercihen kepekli ekmek), makarna, patates, erişte, pilav, mısır.
 • Yağlar: Yemeklerle birlikte alınan yağ miktarı yeterlidir. İlave yağa gerek yoktur. Bitkisel kaynaklı Sıvı yağlar, hayvansal yağlara tercih edilmelidir.
 • Kalsiyum: Özellikle bebeğinizin kemik gelişimi için gereklidir. Süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler.
 • Demir: Bir gebe günlük demir ihtiyacını sadece yiyeceklerle karşılayamaz. O nedenle demir içeren ilaçları almalıdır. Kırmızı et, karaciğer ve balık.
 • Lifli (posalı) Gıdalar: Gebelikte açığa çıkan kabızlığı önler. Kepekli ekmek, baklagiller, kuru kayısı, kuru üzüm, pırasa, portakal,kabuğu yenebilen meyveler,incir.

Bir gebenin günlük dietinde 6 köfte büyüklüğünde et (Tavuk, balık ya da yağsız kırmızı et), 1 adet yumurta, 2 bardak süt, 1 kase yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar peynir, en az bir porsiyon sebze yemeği, bol çiğ sebze (salata), 2-3 porsiyon meyve, 3 ince dilim (tercihen kepekli) ekmek, 4 kaşık kadar baklagiller ve 8-10 bardak su mutlaka bulunmalıdır.

Hamileler İçin örnek bir günlük yemek listesi aşağıda verilmiştir:

Sabah: 1 kibrit kutusu kadar peynir, 1 yumurta, 1 bardak süt, 2 ince dilim ekmek, istenirse 1 bardak açık çay,

Kuşluk: 1 pors. meyve

Öğle: 3 köfte kadar et, 1 pors. sebze yemeği, 2 yemek kaşığı Pirinç pilavı, 1 kase yoğurt, 1 ince dilim ekmek

İkindi: 2 porsiyon meyve

Akşam: 3 köfte kadar et, 1 pors. sebze yemeği, 1 tabak çorba, salata

Bu listeye sıkı sıkıya bağlanmak zorunda değilsiniz,hatta bazen, küçük kaçamaklar da yapabilirsiniz (alışkanlık haline getirmemek kaydıyla). Önemli olan ihtiyaçlarınızı mutlaka almak ve aşırı tüketimden de kaçınmaktır.

Ayrıca aşağıdaki hususları da aklınızda bulundurun:

 • Günde 3 dilim ekmeği aşmayın. Pilav, makarna gibi gıdaları 2-3 kaşıktan fazla tüketmeyin.
 • Mutlaka 8-10 bardak su için. Kola, gazoz ve şekerli içeceklerden uzak durun. Fazla maden Suyu içmeyin. Sıcakgünlerde, aldığınız sıvı miktarını artırın.
 • Kızartmanın her türlüsünden kaçının.Son zamanlarda, özellikle patates kızartmasının ve cipsin,fetus üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren çalışmalar yayınlanmıştır.
 • Çikolata, dondurma, bisküvi, kek sizin için hiç uygun olmayan gıdalardır.
 • Alkol almayın. Mümkün olduğunca az ve açık çay için. Tercihen kahve içmeyin, ama canınız çok çekerse az miktarda içmenizde de sakınca yoktur.
 • Konserve, tatlandırıcı ve hazır gıdaları tercih etmeyin.
 • Kendi kendinize Tuz kısıtlaması yapmayın. Ama turşu gibi aşırı Tuzlu gıdalardan da kaçının.

Gebelikte Oruç Tutulur mu ? : Oruç tutmak Sağlıklı insanların yapabileceği bir ibadettir. Gebelik her ne kadar bir hastalık olmasa da, anne vücudunda oluşan değişiklikler, onu normal zamana göre farklı bir duruma getirmektedir. Bu konuda kesinlik kazanmış bir bilgi olmamakla birlikte, şahsi kanaatimi şu şekilde özetlemek isterim: Gebelikde esas olan, bir anda çok yemek değil, kısa aralıklarla sık sık yemektir. Burada amaç, gelişen bebeğiniz için sürekli bir besin akışını sağlamaktır. Yani, meselenin açlığa dayanıp, dayanamama olmadığını bilmelisiniz. Özellikle bebeğinizin hızlı gelişim dönemi olan son üç aylık dilimde uzun süre aç kalmanız doğru olmaz. Benim genelde önerim şu şekildedir: Eğer çok arzu ediyorsanız, aralıklı olarak birkaç kez oruç tutabilirsiniz (tıpkı çocukken tuttuğumuz gibi, örneğin, başında, sonunda ve ortasında J ), ama birkaç şartı da yerine getirmelisiniz:

 • Uzun yaz günlerinde oruç tutmayı denemeyin bile.
 • Gece mutlaka sahura kalkın (tok karna yatmak mide şikayetlerinizi artıracağından, yemekten sonra biraz oturun ve yüksek yastıkla yatın)
 • Sabah olabildiğince geç kalkın ve gündüz 1-2 Saat uyuyun
 • İftardan sonra birkaç kez ara öğün yiyin.

Ayrıca, İslam dininin gebelere ve lohusalara oruç tutmayı zorunlu kılmadığını da hatırınızdan çıkarmayın.

Hamilelik Süresince Tam Olarak Kaç Kilo Alınması Gerekir ? ( Sağlıklı Beslenme ve Diyet uzmanı Taylan Kümeli )

Önemli olan, bebek ihtiyacı olan besinleri alırken, sizin de rahat bir gebelik yaşamanız ve doğum ertesinde yağ kütleleri kalacak kadar çok kilo almamayı başarmakta. Kilo alımı üzerine yapılan tavsiyeler genellikle USA National Academy Of Sciences Food and Nutrition Board (ABD Beslenme ve Gelişim Uzmanlığı)nın 90 yılında yayınladığı araştırmalara dayanılarak verilir. Bu görüşler genellikle, hamilelik öncesi kilo durumuna bağlı olarak, 6-18 kg’ı geçmeyecek şekilde kilo alınmasını öngörür. Bunlara dayanarak ideal beden kitle indeksine sahip olan bir annenin alması gereken ideal kilo 13,75 kg’dır. Alınan kiloların fazlası hamilelik kilolarıdır. Normalde en çok kilo alınan dönem 4. aydan 8. aya kadar olan dönemdir. İlk 3 aylık dönemde haftada 1,3 kg, sonrasında ise 0,5 kg’lık bir kilo alımı normal karşılanır.

Düşük Kilo ve Bebek…

47 kg’nın altındaki hamile kadınların çoğu, standartların altında, küçük bebeklere sahip olurlar. Bazı araştırmalara göre de bu tip bebeklerin, ileriki yaşlarda insüline bağlı diabet, tansiyon ve kalp hastası olma riski taşıdıkları bilinmektedir. Ayrıca eğer hamilelik sırasında düzgün, dengeli ve yeterli beslenmezseniz sizin sağlığınızda riske giriyor. Örneğin; yeteri kadar kalsiyum almazsanız, fetüs bu gereksinimini vücudunuzdan alır, dolayısıyla sizin ileriki yaşlarda osteoporoz ( kemik erimesi ) olarak adlandırılan hastalığa yakalanma riskinizi artırır. Hamilelik döneminde yeterli beslenmek fetüsü de doğrudan etkilemekte. Ana rahminde yeterince besin alamadığı için büyüyemeyen fetüs de fiziksel ve zeka gelişimi geri ve/veya zayıf kalabiliyor. Genel olarak, beden kitle indeksi, 20-25 arasında olan anneler en sağlıklı bebekleri doğuruyor. Hamilelik esnasında kilo alsanız bile,şu an zayıf olunmasından dolayı bebeğin düşük kilolu olma ihtimali yine yüksek olacaktır.

Hamilelikte Hızlı Kilo Alma…

Eğer hamileliğinizin başlarında normal bir kilodayken, 4.haftaya kadar haftada 0,5 kg’dan çok çok fazla kilo alarak devam ediyorsanız, doktorunuz ve diyet uzmanınızla takibe geçmenizde fayda var. Aldığınız bu kilolar,tıbbi teşhis ve öneri gerektiren,vücutta sıvı birikimi yüzünden de olabilir. Eğer, günde normal beslenme biçiminizden çok daha fazla yemek yiyorsanız (günlük ektra 300kcal ideal almanız gereken kaloridir) kilo almanızın nedeni bu da olabilir.Ancak eğer hamilelik öncesi aşırı zayıf bir kilodaysanız bu kilo alımı sizin için faydalı da olabilir.

Hamilelikte Kilo Verme…

Eğer ciddi boyutlarda bir kilo problemi söz konusu ise, önce beden kitle indeksinizi mantıklı bir dereceye düşürmeniz (bunu en güzel doktorunuzla beraber diyet uzmanınız belirlemeli), problemi bebeğe ve anneye zarar vermeden çözmenin en iyi yoludur.

Her ne kadar “doğum obeziteliği” ile gelen bazı sağlık problemleri olsa da, hamilelik boyunca anneye sıkı diyetler vermek çok doğru ve yaygın değildir. Obezite hastalarına hamilelik sırasında minumum 6-8 kg almaları tavsiye edilir.Eğer hamilelik başladığında çok ağır bir obezite vakası görülmüyorsa, yani beden kitle indeksi 26-29 civarındaysa kilonuza dikkat etmeye ve gerekli olandan daha fazla kilo almamaya çalışmanız yeterlidir. Tavsiye edilen 7-11,5 kg arasında bir artıştır. Orta düzeyde olan bir kilo probleminin en iyi çözüm yolu hamilelik sonrasıdır. Eğer çok aşırı bir kilo alma söz konusu değilse bu artışı bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüttüğünüzün işareti olarak görebilirsiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sarkık Göz Kapağı Yorgunluk Sebebi

Sarkık Göz Kapağı Yorgunluk Sebebi  yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en...

Kapat