Hamilelikte En Çok Merak Edilen 14 Soru

Hamilelikte En Çok Merak Edilen 14 Soru

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Hiç kuşkusuz her kadının en özel ve güzel dönemlerinden biridir hamilelik. Hamile olduğunu öğrenen her kadını ilk kaygılandıran şey ise rutin alışkanlıklarının bebeğine zarar verebilme riski oluyor. İşte, o noktadan itibaren de zihnini birçok soru kemirmeye başlıyor. Peki, her anne adayının saç boyatmaktan yolculuk yapmaya, araba kullanmaktan cinsel ilişkiye girmeye kadar merak ettikleri soruların yanıtları neler? Hamileler bu alışkanlıklarına devam edebilirler mi? Acıbadem International Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Doç. Dr. Hülya Dede anne adaylarının hamilelikte en sık sordukları soruları yanıtladı, önemli önerilerde bulundu.

1- Saçlarımı ne zaman boyatabilirim?
Saç boyalarının bebeğin gelişimi üzerine olumsuz bir etkisi ispatlanmamakla beraber, kimyasal içerikleri nedeniyle önlem olarak hamileliğin ilk üç ayında saç boyanması önerilmiyor. 3.aydan sonra ise daha doğal saç boyalarını kullanarak saç boyamanın bir sakıncası yoktur. Ayrıca manikür ve pedikürün hamilelik boyunca yaptırılmasında sakınca yoktur. Burada ki önemli konu temizlik ve hijyen kurallarına uygun şekilde yapılması ve enfeksiyon riski olmaması.

2- Spor yapabilir miyim?
Hamilelikte spor yapmak annenin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı açısından son derece faydalı. Kaslar ile ligamanların esnemesi ve kuvvetlenmesi doğum esnasında bebeğin itilmesi için çok faydalı iken; doğum sonrasında vücudun toparlanmasına da katkı sağlıyor. En basit ve faydalı spor her gün düzenli olarak yapılan yürüyüşlerdir. Yüzme hamilelere oldukça faydalı bir spordur ve denizde veya hijyen kurallarına uygun havuzlarda yapılabilir. Ayrıca yoga ile pilates de hamilelikte son derece yararlı ve yapılması önerilen sporlardır.

3- Cinsel ilişkiye girebilir miyim, ne zamana kadar?
Riskli bir durum olmadığı ve doktoru yasaklamadığı sürece, anne adayının isteği doğrultusunda cinsel ilişkiye 36-37. hamilelik haftasına kadar girilebilir. Bu haftadan sonra doğum ağrılarını tetikleme olasılığı nedeniyle izin verilmiyor. İlişkinin anne adayının rahat ettiği bir pozisyonda olması gerekiyor.

4- Araba kullanabilir miyim?
Hamileler 28. hamilelik haftasına kadar emniyet kemerini takarak araba kullanabilirler. Bu haftadan sonra emniyet kemeri kullanılması sakıncalı oluyor. Herhangi bir çarpma veya sarsıntı anında emniyet kemerindeki gerilme ve baskı, plasenta (bebeğin eşi)’nın ayrılmasına veya kanamaya neden olabiliyor. Bu nedenle mümkünse bu haftadan sonraki hamilelerin arabanın arka koltuğunda oturmalarını ve mecbur kalmadıkça araba kullanmamaları öneriliyor.

5- Çay-kahve zararlı mı?
Çay, kahve, asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Çünkü bu içeceklerde var olan kafein hamilelikteki fizyolojik değişiklikleri olumsuz yönde etkiliyor, hem anne hem bebek için sıkıntı oluşturuyor. Annede çarpıntı, nefes darlığı gibi sıkıntılar oluştururken, fazla kafein bebek için de sakıncalı oluyor. Ayrıca siyah çay besinlerdeki Fe (demir) emilimini engelleyerek kansızlığa yol açıyor.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kirpik Botoksu İle Tanışın

Bu aralar kalıcı makyaj konusunda devrim sayılabilecek uygulamalar hayatımızda. Kaş tekniklerinden sonra şimdi de "kadınlar kirpikleri ne kadar uzun süre...

Kapat