Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Hamilelikte Sizi Neler Bekler? / Hamilelikte Cinsellik / Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi?
Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki​ Nasıl Olmalı ?

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi ? Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Anne olmak her bireyin umutlu beklediği bir süreçtir. Hamile olan birey hemen hemen her hareketine dikkat etmeli çocuğunu ve kendini riske atacak her hangi bir durum içerisine girmemelidir. Hamilelik döneminde sıkça sorulan ve merak edilen bir durumda hamilelik döneminde cinsel ilişki kavramıdır. Çift her ne kadar bu dönemde istekli olsa da ilişkiye girme anneye veya bebeğe zarar verebilmektedir. Hamilelik döneminde dikkatli davranması gereken bireyler:

Erken doğum veya kontrollü olan anne adayı cinsel ilişkiye doğumu atlatana kadar ara vermelidir. Yoğun meme başı uyarısı da kasılmaları başlatabilen bir etken olduğundan cinsel ilişki esnasında meme başı uyarısında şiddetli kasılmalar hisseden ve/veya erken doğum yapma riski yüksek olan anne adaylarının da bu eylemden kaçınmaları gerekir.


Hamilelikte vajinal kanama durumu olan anne adayı da hamilelik döneminde cinsel ilişki durumuna ara vermelidir. Placenta previa (plasentanın doğum kanalını tıkaması) durumunda ilişkinin mekanik etkisi ya da orgazmın uterusu kasıcı etkisi kanamaya neden olabilir. Bu nedenle placenta previa saptandığı andan itibaren genellikle cinsel ilişki yasaklanır. Bazı durumlarda başta previa tanısı konan anne adaylarında gebeliğin ilerlemesiyle plasenta doğum kanalı girişinden uzaklaşarak yukarıya göç edebilir. Bu durumlarda placenta previa tanısı ortadan kalktığından ilişki tekrar serbest bırakılır.

Düşük tehdidi ile karşı karşıya kalan annelerde cinsel ilişkiye ara vermelidir. Çünkü sürekli olarak kontrol gerekli olduğundan ve hamilelik süreci risk taşıdığından cinsel ilişki doğru bulunmamaktadır. Bebeklerinde ağır gelişme geriliği ya da başka nedenlerle fetal distres gelişme riski yüksek olan anne adaylarının da doktorlarının belirlediği bir dönemden itibaren cinsel ilişkide bulunmamaları gerekir. Bu risk faktörlerini taşımayan anne adaylarında cinsel ilişki anne adayının kendini rahatsız hissetmemesi koşuluyla tüm gebelik boyunca devam edebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
21. Ayda Bebek Gelişimi

21 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur, Neler Yapabilir? 21. Ayda Bebek Gelişimi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. 21. Ayda Bebek...

Kapat