Anasayfa / Hesaplamalar / Günlük Yediğiniz Yiyeceklerin Kalorisini Hesaplama
Günlük Yediğiniz Yiyeceklerin Kalorisini Hesaplama

Günlük Yediğiniz Yiyeceklerin Kalorisini Hesaplama

[Toplam:2    Ortalama:2/5]

Günlük yediğiniz besinlerin kalori değerlerini porsiyon ve adetlerine göre bu bölüm altında hesaplayabilirsiniz. Böylece kalori hesabı yaparak almanız gereken besinleri ve miktarını ayarlayabilirsiniz.

Kalori ihtiyacı, “Bazal metabolizma”, “Egzersizde harcanan enerji” ve “diyetle alınan besinlerin sindiriminde harcanan enerji” olmak üzere üç ana bileşenden oluşuyor. Kalori ihtiyacının en büyük belirleyicisi ise bazal metabolizma hızı. Bu, dinlenirken veya uyurken, yani hiçbir aktivite gösterilmediğinde harcanan kalori miktarını kapsıyor ve günlük harcanan kalorinin yüzde 60 ile 80’ini oluşturuyor.

Bazal metabolizma hızı, kilo vermek isteyen bir kişinin diyetle ne kadar zayıflayacağını belirleyen en önemli faktör. Bu metabolizma hızı vücuttaki maddelerin birbirine dönüşmesini, biyolojik olayların devamını sağlıyor. Örneğin ağızdan alınan şekerin karaciğerde yağa dönüştürülüp, cilt altı yağ dokusunda depolanması gibi. Bu metabolizmanın hızı ise, genler, cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, vücut ısısı ile egzersiz gibi pek çok faktörden ve etkileniyor. Fizik aktivite de enerji tüketiminde, yani kilo ama ve verme üzerinde en önemli faktörü oluşturuyor. Fizik aktivitenizi artırdığınız takdirde, metobolizma hızını dolayısıyla günlük kalori ihtiyacınızı da artırabilirsiniz.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Rus Takvimi İle Bebeklerin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir (Kız mı, Erkek mi) ?

Rus takvimi nedir? Rus takviminin sonuçları doğru mu? Rus takvimi ile hesaplama nasıl yapılıyor? Rus takvimi gerçeği yansıtıyor mu? Rus takvimi ile bebek...

Kapat