Anasayfa / Hesaplamalar / Günlük Kalori İhtiyacınız ve Almanız Gereken Kalori Miktarı
Günlük Kalori İhtiyacınız ve Almanız Gereken Kalori Miktarı

Günlük Kalori İhtiyacınız ve Almanız Gereken Kalori Miktarı

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]

Günde kaç kaloriye ihtiyacınız var? Kilo almak veya vermek için günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayın.

Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı yerlerde bir yetişkin için ortalama 2000 kalori gibi değerlerin verildiğini görsek de sizin ihtiyacınız bundan fazla ya da az olabilir. Bu değer boy, kilo, cinsiyet, yaş ve aktivite durumu gibi değişkenlerle alakalıdır.

Günlük kalori ihtiyacınızı hesaplarken üç faktör göz önünde bulundurulur:

  • Bazal Metabolizma Enerjisi
  • Fiziksel aktivite durumu
  • Besin sindirimi için harcanan enerji miktarı

Bazal Metabolizma Enerjisi: Vücut dinlenme halindeyken, yaşamsal fonksiyonların devam etmesi için gereken enerji miktarıdır. Bu miktar günlük aldığımız kalorinin yaklaşık %60-%70’ine denktir ve kalbin atması, soluma, karaciğerin işlevleri, vücut ısısının sabit tutulması gibi işler için harcanır. Erkeklerin kadınlara nazaran daha yüksek bazal metabolizma enerjisine ihtiyacı vardır.

Fiziksel Aktivite Durumu: Fiziksel aktivite durumu, günlük kalori ihtiyacı hesabı için önemli bir girdidir. Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, ya da fiziksel olarak ağır bir işte çalışıyorsanız doğal olarak kalori ihtiyacınız değişecektir, bununla birlikte bu noktada hesaba ağırlığımız da dahil olmaktadır.

Besin sindirimi için harcanan enerji miktarı: Yediğiniz yemeği sindirmek ve ondan enerji açığa çıkarmak için de enerji harcanması gerekmektedir. Bu miktar, günlük aldığınız kalori miktarının %10’una denk düşmektedir. Bu üç faktör günlük kalori ihtiyacımızı etkiler. Bu yüzden bu değer kişiden kişiye değişmektedir.

*Bir hafta boyunca her gün 1100 kalori daha az alındığında haftada 1 kilo verilir. Haftada 1 kilo almak için de günde 1100 kalori fazladan almak gereklidir. Fakat günlük 1200 kaloriden daha az kalori almak önerilmemektedir ve aynı şekilde haftada 1 kilodan fazla kilo kaybı da önerilmemektedir.Daha dengeli bir yaklaşım izleyerek haftada yaklaşık yarım kilo (1 pound) kaybetmek için, aktivite seviyenizi arttırın. Günde 250 kalori daha az alarak ve bir 250 kaloriyi de egzersiz ile yakarak haftada yaklaşık yarım kilo (450gr.) verebilirsiniz. Bu yaklaşım metabolizma hızınızın düşmesini önler ve yağsız kas gelişimini destekler.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ortodontik Tedavide Zamanlama

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı? Ortodontik Tedaviye Başlama Zamanı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ortodontik Tedavide Zamanlama yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat