Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Kanser / Güneşten Korunmak İçin Nasıl Bir Güneş Kremi Seçmeli?
Güneşten Korunmak İçin Nasıl Bir Güneş Kremi Seçmeli?

Güneşten Korunmak İçin Nasıl Bir Güneş Kremi Seçmeli?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Güneşten Korunmak İçin Nasıl Bir Güneş Kremi Seçmeli? Güneşten Korunmak İçin Güneş Kremi Seçimi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Güneşten Korunmak İçin Nasıl Bir Güneş Kremi Seçmeli ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Güneş kremi seçiminden önce güneşin cilde zarar veren ve cilt kanserine neden olabilen UVA ve UVB ışınları hakkında kısa bilgi verelim. Uzun dalga UVA ışını ciltte kalıcı etkiye neden olan, cildi yaşlandıran ve cilt kanserine yol açabilen ultraviyole ışınıdır. UVB ise kısa dalga ultraviyole ışınıdır ve güneş yanığına, cilt hasarına ve UVA gibi cilt kanserine neden olabilir.

Güneş kremi ambalajı üzerinde bulunan “SPF” Güneşten Koruma Faktörü (Sun Protection Factor) anlamına gelir. SPF ne kadar yüksek olursa (örneğin 50 SPF) kremin koruyucu etkisi o kadar fazladır. Örneğin hiç krem kullanmadığınızda cildiniz güneşte 20 dakika içinde kızarmaya başlıyorsa, SPF 50 krem ile bu süre 50 kat uzar. Seçeceğiniz koruma faktörlü güneş kremi her iki ultraviyole (UVA ve UVB) ışınına karşı koruma içermelidir. Bu bilgileri kremin ambalajı üzerinde bulabilirsiniz.

Güneş kremleri cilde sürülürken çok yedirilmemelidir ve cilt yüzeyinde bir tabaka oluşturacak şekilde sürülmelidir. Her ne kadar bazı kremler “su geçirmez” veya “sudan etkilenmez” ibareleriyle satılsa da denize girip çıktıktan sonra yeniden güneş kremi sürülmelidir. Denize girmeseniz bile güneşten en çok etkilenen burun, omuzlar, ayak üstleri gibi bölgelerdeki kremi, düzenli aralıklarla tazelemelisiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kendi Kendine Cilt Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kendi Kendine Cilt Kontrolü Nasıl Yapılır? Kendi Kendine Cilt Kontrolü hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kendi Kendine Cilt Kontrolü Nasıl Yapılır ​yazısını sadece...

Kapat