Güneş Yanığına Ne Yapmalı?

Güneş Yanığına Ne Yapmalı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Güneş Yanığına Ne Yapmalı? Güneş Yanığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Güneş Yanığına Ne Yapmalı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​

Güneşli bir günde keyif yaptınız ama eve gelince güneşten yeterince korunmadığınızı ve güneş yanığı olduğunuzu mu fark ettiniz? Birkaç gün sonra gelen acı, kaşıntı ve soyulma ile nasıl başa çıkacaksınız?

Soğutun
Eğer cildinizin soyulmaya başladığını fark ettiyseniz ilk yapmanız gereken soğuk bir duştur. Soğuk su, cildinizin soğumasını sağlar ve soyulma sürecini yavaşlatır. Cildinizi kuruturken de havluyu cildinize sürmek yerine küçük dokunuşlarla kurutun ve ovalamayın.

Kaşıntıyı durdurun
Cildiniz soyulurken asla ama asla kaşımamalısınız
. Çünkü kaşırsanız cildinizde yara izleri oluşabilir. Eğer cildinizi kaşımak isterseniz bunun yerine kaşınan bölgeye buz sürün ki o bölge uyuşsun ve kaşıntı hissi gitsin.

Cildinizi nemlendirin
Duştan çıkıp cildinizi kuruttuktan sonra nemlendirici sürün. Seçtiğiniz nemlendiricinin güneşten yanmış ve soyulan bir cilt için olmasına dikkat edin. Bu tip losyonlar genellikle aloe vera içerirler. İçeriğinde aloe vera bulunan bir krem ya da aloe vera jeli seçmeniz işinize yarayacaktır.

Bol su için
Cildinizi dışarıdan soğuttuğunuza göre şimdi sıra içeriden soğutmaya ve nemlendirmeye geldi. Cildiniz güneşten zarar gördüyse, bol bol su içmeli ve cildinize ihtiyacı olan nemi sağlamalısınız. Eğer cildiniz soyulmaya başladıysa günde 8-10 bardak su içmeniz gerekir.

Asla soymayın
Cildinizi soymanız daha çok iritasyona ve kötü görüntüye neden olacaktır. Ayrıca enfeksiyon kapma riskiniz de artar. Eğer cildinizden sarkan bir ölü deri varsa da bunu makasla kesin, çekerek çıkartmayın. Ölü deriyi kestikten sonra ise antibakteriyel bir kremi bölgeye sürün.

Yara izi oluşumunu engelleyin
Yara izi oluşumunu engellemek, iyileşmeyi hızlandırmak ve uzun süreli cilt tahribatını önlemek için antioksidan tamamlayıcılar alın. C vitamini ve E vitamini akıllı seçimler olacaktır. Ayrıca topikal olarak da E vitamini kullanarak yara izi oluşumunu engelleyebilirsiniz.


Unutmayın ki yara izi ve acı oluşumunu en güzel önleyecek şey erkenden önleminizi almanızdır.Güneşe mutlaka güneş kremi ile çıkın ve suyun içinde de güneşten yanabileceğinizi de asla unutmayın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir? Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri ​yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat