Grip

Grip

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Grip Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır? Grip hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Grip yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Grip solunum yolunu (boğaz, burun, akciğerler) enfekte eden influenza virüslerinin neden olduğu bir hastalıktır. Soğuk algınlığı vb diğer bir çok viral solunum yolu enfeksiyonundan farklı olarak, grip ağır hastalığa ve hayatı tehdit edici sorunlara yol açabilir. Grip çok sayıda kişide hastaneye yatışa ve ölüme neden olabilmektedir.

Grip özellikle şu kişilerde ağır seyredebilmekte ve ciddi sorunlara yol açabilmektedir:

 • 65 ve üzeri yaştaki kişiler
 • 5 yaşından küçük çocuklar, 2 yaşın altındaki çocuklar özellikle daha fazla risk altındadır
 • Hamile kadınlar
 • Bazı sağlık sorunları olanlar (Astım; KOAH; epilepsi, inme vb nörolojik hastalıklar; kronik kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı; diyabet; kronik böbrek yetmezliği; kanser, kronik steroid kullanımı, HIV-AIDS vb bağışıklık sisteminde yetersizlik olanlar; siroz vb karaciğer hastalıkları, orak hücreli anemi vb kan hastalıkları; 19 yaşından küçük olup uzun süreli aspirin tedavisi alanlar; morbid obezler)

Mevsimsel gripten korunmanın en etkili ve güvenilir yolu her yıl mevsimsel grip aşısı ile aşılanmaktır. Altı aydan büyük herkes her yıl grip aşısını yaptırmalıdır. Aşılamadan yaklaşık 14 gün sonra koruyuculuk başlar.

Gribin Belirtileri Nelerdir?
Grip hafif hastalıktan ciddi hastalığa kadar değişik şekilde seyredebilir, hatta bazen ölüme neden olabilir. Grip soğuk algınlığından farklı bir hastalıktır. Grip genellikle ani başlangıçlıdır. 

Gribin belirtileri şunlardır:

 • Ateş ve/veya titreme (gripte her zaman ateş olmaz)
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya tıkanıklığı
 • Kas ağrısı, kırgınlık
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • İshal ve kusma (ishal ve kusma bazı kişilerde görülebilir, ancak bu bulgular daha çok çocuklarda görülür)

Grip Mevsimi Ne Zamandır?
Grip sonbahar ve kış aylarında görülür. En sık görüldüğü zaman aralığı kasım-mart ayı dönemindedir.

Grip Nasıl Yayılır?
Grip virüsleri (influenza virüsleri) en sık öksürük, konuşma ve aksırma sırasında oluşan damlacıkların kişiden kişiye solunum yolu ile (ağız ve burun) bulaşması ile yayılır. Gribi olan kişiler virüsü yaklaşık 1,5 metre mesafedeki kişilere bulaştırabilirler. Daha az sıklıkla, bir kişi üzerinde grip virüsü bulunan bir cisme dokunduktan sonra elini ağız veya buruna dokundurarak da virüsü kapabilir.

Bu nedenlerle, hastalar mümkün olduğunca evde kalmalıdırlar ve sağlıklı kişiler hastalardan uzak durmalıdır. Ellerin sıkça su ve sabunla yıkanması da önemlidir. Su ve sabunun bulunmadığı durumlarda alkollü antiseptikler de faydalıdır. Evde sık temas edilen yüzeyler (elektrik anahtalı, kapı kolu vb) sık sık temizlenmelidir.

Bir Yıl Önce Grip Geçirilmiş Veya Grip Aşısı Olunmuş İse Bu Sene Gripten Korunur Muyum?
Hayır, korunmayabilirsiniz. Grip geçirildikten veya aşılandıktan sonra oluşan koruyucu antikorların seviyesi zaman içinde azalmaktadır, bu durum özellikle yaşlılarda görülmektedir. Bu nedenle geçirilen grip veya aşılama bir sonraki sezon aynı virüse karşı dahi koruma sağlamayabilir. Bu nedenle her yıl grip aşısı tekrarlanmalıdır.

Grip Komplikasyonlara Neden Olur mu?
Evet. Gribin bazı komplikasyonları şunlardır; bakteriyel zatüre, dehidratasyon ve bazı kronik hastalıkların kötüleşmesi (örn. kronik kalp yetmezliği, astım veya diyabet).

Gribin Tedavisi Var Mıdır?
Evet. Belirli antiviral ilaçlar grip tedavisinde kullanılmaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hepatit C

Hepatit C Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var Mı? Hepatit C hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hepatit C yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat