Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Yararlılar / Greyfurtun Faydaları Nelerdir?
Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Greyfurtun Faydaları Nelerdir? Greyfurtun Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Greyfurtun Faydaları Nelerdir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Her gün mutlaka 1 greyfurt yiyin ya da bir bardak greyfurt suyu için!


Greyfurt, büyük, yarı tropikal bir meyvedir, genellikle acı ve ekşi tadı ile bilinir. İlk defa Barbados’ta üretilmiştir ve tatlı portakal ile pomelo adlı bir meyvenin bir araya getirilmesinden oluşmuştur. İngilizce ismi ”Grapefruit” ‘tur (Üzüm meyvesi) çünkü tıpkı üzüm gibi salkımlarda yetişmektedir.

Tıpkı diğer turunçgiller gibi greyfurt da bol miktarda C vitamini içerir ve daha pek çok faydası vardır.

İşte faydaları;

Kilo vermeye yardımcıdır
İçinde yüksek miktarda bulunan enzimler yağları yakarlar ve içinde bol miktarda su, az miktarda sodyum bulunur. Bu iki elementin kombinasyonu ise greyfurtu metabolizma hızlandırmak için ideal meyve haline getirmiştir. Her gün bir adet greyfurt yemeye ya da bir bardak greyfurt suyu içmeye çalışın ve ne kadar hızlı kilo verdiğinizi kendi gözlerinizle görün.

Antiseptik görevi görür ve romatizma ağrılarını engeller
İnorganik kalsiyum, vücudun eklem kıkırdaklarında birikit ve romatizma ağrılarına neden olurlar. Greyfut ise içindeki salisiklik asit sayesinde vücuttaki inorganik kalsiyumu kırar. Eğer romatizma ağrınız varsa, greyfurt suyunu elma sirkesi ile karıştırarak içmeye çalışın. Semptomlarınızda azalma olduğunu fark edeceksiniz. Greyfurttaki salisiklik asit ayrıca güçlü bir antiseptiktir. Bütün bunların yanında, greyfurt çekirdeklerinin özütünü suya katarak, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına iyi gelecek bir antiseptik sprey hazırlayabilirsiniz.

Kanseri önlemede yardımcıdır
Greyfurta kırmızı rengini veren likopendir. Likopen, tümör ve kanserlere karşı savaşan güçlü bir maddedir. Likopenin en aktif olduğu yerler A vitaminleri ve C vitaminleridir ve bunlar greyfurtta bulunanvitaminlerdir.

Bir diğer antioksidan bileşen olan naringenin de greyfurtta bulunmaktadır. Naringenin prostat kanseri hücrelerindeki zarar görmüş DNA’ları iyileştirmeye yardımcı olur ve kanser hücrelerinin oluşumunu önler.

Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcıdır
Greyfurtta bulunan antioksidanlar kolesterol seviyesini düşürmede etkilidirler. Fakat siz ilaç kullanıyorsanız greyfurt yememeli ya da suyunu içmemelisinizdir. Çünkü greyfurt, birçok ilaç üzerinde negatif etkiye sahiptir. Özellikle de alerji, depresyon, yüksek tansiyon, nöbet, cinsel güç arttırıcı, kalp çarpıntısı ve HIV ilaçlarına karşı. Bu nedenle greyfurt yemek istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Genel rahatsızlıkları tedavi eder
Greyfurt yemek ya da suyunu içmek grip ve ateşi tedavi eder, safra taşını çözer, karaciğer fonksiyonlarını hızlandırır ve immün sistemi kuvvetlendirir. İçeriğindeki pektin adındaki lifler sayesinde sindirim sisteminizi iyileştirir ve cildinizin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlar.


Greyfurtun içindeki demir, kalsiyum, potasyum, manganez, magnezyum, fosfor, folik asit ve B vitaminleri sayesinde daha pek çok faydasından yararlanabilirsiniz. Ayrıca aromaterapide de greyfurt yağını kullanabilirsiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ananas Tüketmek İçin İyi Nedenler

Ananas Tüketmek İçin İyi Nedenler Nelerdir? Ananas Tüketmek İçin İyi Nedenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ananas Tüketmek İçin İyi Nedenler ​yazısını sadece bilgi...

Kapat