Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Göz Hastalıkları / Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı
Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir?
Göz kanalı tıkanıklığını daha iyi anlaya bilmek için göz yaşının izlediği yolu bilmekte fayda var. Gözlerimiz oldukça karışık bir yapıya sahiptir. Kaşlar altında bulunan göz yaşı bezlerinde üretilen göz yaşı, gözlerin temizliğini yaptıktan sonra göz yaşı kanalları vasıtasıyla burun içerisine oradan da boğaz boşluğuna akar. Gözlerimizin temizliğini ve bakımını yaptıktan sonra boğaza akacak göz yaşlarının burun kenarlarında olan kanallarında meydana gelen tıkanıklığa; göz kanalı tıkanıklığı denir.

Göz Kanalı Tıkanıklığının Nedeni Nedir?

  • Kanallarda tıkanıklık doğuştan olabilir. Bebeklerin anne karnında gelişimi esnasında bu kanallar gelişmemiş olabilir veya kanal bir zarla kapalı olabilir.
  • Tıkanıklık sonradan oluşmuş olabilir; sonradan geçirilen bir göz enfeksiyonu, bir hastalık veya kanalın olduğu bölgeye alınan bir darbe kanallarda tıkanıklık yapabilir.

Göz Kanalı Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

  • Gözlerde sürekli sulanma.
  • Sürekli tekrarlayan çapaklanma ve enfeksiyonlar.
  • Kanalların tıkalı olması nedeniyle burun kenarında oluşan ve dışarıdan gözlenebilen şişlikler. Kanallara gelen yaşların atılamaması nedeniyle enfeksiyon oluşur.
  • Rüzgarlı havalarda gözlerde fazlasıyla sulanma gibi belirtileri vardır.

Göz Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?
Göz yaşı tıkanıklığına neden olan tıkanıklığın açılması ile tedavi yapılır. fakat bu ancak çeşitli yöntemlerle yapılan ameliyatlarla gerçekleştirilir.

Genel olarak kullanılan ameliyat yöntemleri:

  • Burun içerisinden girilerek tıkanan kanalın açılması (endoskopik DSR): Bu yöntemde ameliyat izleri görülmez fakat işlem kapalı yapıldığı için başarı şansı biraz düşüktür.
  • Burun kenarından açılarak yapılan ameliyat(DSR): Yöntemde ameliyat yapılan bölge doğrudan görüldüğü için başarı şansı oldukça yüksektir fakat dışarıdan kesi yapıldığı için ameliyat izi görülebilmektedir.
  • Lazer ile göz yaşı kanalının açılması: Bu yöntem yeni uygulanmaya başlanmış bir yöntemdir. Oldukça güzel sonuçlar alınmaktadır. Lazer yönteminin birçok avantajı vardır. Örnek olarak; hiçbir kesi yapılmadığı için iz bırakma sorunu yoktur, ameliyat daha rahat geçmektedir, ameliyat sonrası hasta daha kısa süre iyileşir. Ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar daha az görülür. Lazer yönteminin en önemli bir avantajı da; daha önceden cerrahi olarak ameliyat olmuş kişilerde daha rahat uygulanmasıdır.

Göz Kanalları Açılmazsa Ne Olur?
Göz kanalında biriken kirli atıklar nedeniyle kanallarda iltihaplanma başlar. Tedavi edilmeyen durumlarda hastalarda menenjit dahi görülebilir. Enfeksiyon nedeniyle gözlerle alakalı ameliyat yapmak zorlaşır basit bir katarakt ameliyatı bile risk olmaya başlar.

Bebeklerde Göz Kanalı Tıkanıklığında Ne Yapmalı?
Bebeklerde göz kanalı tıkanıklığın belirtileri, sürekli göz yaşarması, çapaklanma, göz altlarında şişmedir.

Tıkanıklığı açmak için; Burun kenarından aşağı doğru masaj yapılır, doktorun verdiği damlalar kullanılır. Bebeklerde kanalların tıkanıklığı genel olarak 2 yaşına doğru açılır. Kanalların açılmadığı durumlarda ise göz kenarlarından bir sonra ile girilerek burun içine kadarki kanal açılır.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Konjonktivit

Konjonktivit Nedir? Konjonktivit hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Konjonktivit yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da...

Kapat