Göz Tembelliği

Göz Tembelliği

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Göz Tembelliği Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Göz Tembelliği hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Tembelliği yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Göz Tembelliği Nedir?
Göz tembelliğini, bir veya her iki gözün olması gereken kapasitede görememesi olarak tanımlamak mümkündür. Erken fark edildiğinde tedavisi oldukça kolay olmasına rağmen ilerleyen dönemlerde yani geç fark edilmesi sonrasında tedavi şansı azalmaktadır. Bir gözde tembellik oluşma olasılığı daha yüksektir fakat her iki gözde de aynı anda görüldüğü de olur. Tedavi için en ideal zaman çocukluk dönemidir bu nedenle ailelerin göz tembelliği hakkında bilgilenerek hastalığın erkenden fark edilmesini sağlamaları önemlidir.

Göz Tembelliğinin Sebebi Nedir?
Gözlerin biri veya her ikisini normal düzeyde kullanmayı engelleyen her durumda göz tembelliği oluşabilir. Göz tembelliği doğuştan olabildiği gibi sonradan gelişen rahatsızlıklar nedeniylede olabilir.

Genel olarak göz tembelliğinin nedenleri;

  • Şaşılık: Göz tembelliği oluşmasında en büyük paya sahip olan nedendir. Aileler çocuklarının göz muayenelerini zamanında yaptırarak bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirler.
  • Gözler arasındaki görme oranı farkı: Bir nedenden dolayı gözlerden birinin görüşü diğerine göre daha zayıftır bu nedenle zayıf gören gözde zamanla tembellik başlar. Bu soruna yol açan nedenler: katarakt bir gözün görüşünün engellenmesi. Bu şekilde oluşan göz tembelliği tedavisi en zor olandır. Görme oranı farkı 1 dereceden fazla olursa bu duruma; Anizometropi denilmektedir.
  • Gözler arasındaki kırma farkı: Göze gelen ışığın kırılmasının gözlerde farklı derecelerde olması nedeniyle oluşan göz tembelliğidir. Bu sorunun nedeni: hipermetropluk, miyopluk vb rahatsızlıklardır. Gözlerdeki kırma farkından dolayı oluşan göz tembelliği genellikle basit gözlük kullanımıyla tedavi edilebilmektedir fakat tür temelliğinde fark edilmesi zordur. Genlikle geç fark edilir.

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır?
İlk yapılacak şey, göz tembelliğinin altında yatan nedenin bulunmasıdır. Böylelikle doğru ve etkili bir tedavi yapıla bilmektedir. Göz tembelliğinde en önemli hususların başında erken tanı(rahatsızlığın erken fark edilmesi) gelmektedir. Göz tembelliği erken fark edilip tedaviye başlandığında oldukça kolay giderilebilen bir sorun iken tedavi zamanı geçirildiğinde tedavi neredeyse imkansız bir hal almaktadır.

  • Kapama yöntemi: Hastalık erken teşhis edildiğinde uygulanan en etkili yöntem; iyi gören gözün kapatılarak, tembelleşen gözün çalışmasını sağlamaktır. Bu erken fark edilen vakalarda oldukça başarılı bir yöntemdir. Bu yöntem vakanın durumuna göre aylar hatta yıllar alan bir süreçtir. Bazen iyi gören göze puslu lens takılarak diğer gözün daha çok çalışması sağlanır.
  • Şaşılık, katarakt gibi ameliyat gereken durumlarda öncelikle kapama yöntemi yapılır ve ameliyat sonrasında gerekli olursa kapamaya devam edilir.
  • Neuro Vision yöntemi: Özel bilgisayar yazılımlarıyla kişiye özel olarak düzenlenen bir tedavi şeklidir. Bu tedavinin neredeyse 20 yılık bir geçmişi vardır. Ülkemizde bu tedaviyi başarıyla yapan kurumlar vardır.

Tedavide temel mantık; tembellik olan göze görmenin tekrardan öğretilmesi,görme keskinliği ve duyarlılığının artırılmasıdır. Bu yöntem 9 ila 55 yaş arası hastalarda uygulanmaktadır.

  • İlaç tedavisi: Özellikle erken far edilen vakaların tedavisinde etkilidir.


Çocuklarda 3-4 yaşa kadar göz muayeneleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. Bu yaşlardan sonra geçirilen her gün tedaviyi zora sokmakta ve başarı şansını azaltmaktadır.

Göz Tembelliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Hayat kaliteniz düşer, iyi gören gözünüze bir şey olması durumunda sanki iki gözünüzü kaybetmiş gibi olursunuz çünkü tembel göz üzerine düşen görevi tam olarak yapamayacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kornea Nakli

Kornea Nakli Nedir, Nasıl Yapılır? Kornea Nakli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kornea Nakli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat