Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Göz Hastalıkları / Göz Tansiyonu Lazer Tedavisi – SLT
Göz Tansiyonu Lazer Tedavisi - SLT

Göz Tansiyonu Lazer Tedavisi – SLT

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Göz Tansiyonu Lazer Tedavisi – SLT Nasıldır? Göz Tansiyonu Lazer Tedavisi – SLT hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Tansiyonu Lazer Tedavisi – SLT yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

SLT nedir?
SLT (Selective Laser Trabeculoplasty) tevdisi GLOKOM (Göz Tansiyonu) rahatsızlığı için güvenli ve etkili bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Bu tedavi, göz tansiyonu tedavisinde devrim olarak kabul edilmekte , hastaya kolay ve rahat bir şekilde uygulanmaktadır. SLT glokom hastasının ilaç kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmakta ve hatta ameliyata bile gerek kalmamaktadır. Hasta, glokom ilaçlarına bağlı yan etkilerden ve yüksek ilaç maliyetlerinden kurtulmakta ayrıca belirli saatlerde damla damlatma stresini yaşamamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, ilaçla yapılan glokom tedavisinin %30’unun etkisiz olduğu tespit edilmiştir.

SLT ne işe yarıyor?
SLT büzüşmüş olan bu kanalların içini açmaya yarıyor. Düşük dozda lazer enerjisi tıkalı kanalların içine gönderilerek melanin veya pigmen gibi hedef hücreleri etkileyerek, bu hücrelerin tekrar canlılık kazanmasını sağlıyor böylece tıkalı kanal yapısı normal halini alıyor. Hasarlı dokuya bu işlem yapılırken normal göz dokusu lazer enerjisinden zarar görmüyor.

SLT nasıl bir ortamda yapılıyor, ameliyat gibi bir şey mi?
Hayır. Lazer muayene olduğunuz odada yapılır. Herhangi bir ameliyat koşulu gerekmiyor. Hastanede yatmanız, günlük aktivitelerini kısıtlamanız gerekmez. Özel bir mikroskobun önüne oturursunuz, gözünüze anstezik bir damla damlatılır ve birkaç dakika süreyle gözünüze lazer ışınları gönderilir. Bu işlem esnasında ağrı duymazsınız.

SLT bir kez mi yapılıyor?
Hayır. Tekrarlanabilir. Birinci seanstan sonra yeterli cevap alınamadıysa veya bir süre yeterli basınç düşüşü sağlanmasına rağmen göz tansiyonunun yeniden yükselmesi durumunda ikinci ve ardıl seanslar yapılabilir.

SLT’nin gözüme bir zararı olabilir mi?
Hayır. Yapılan araştırmalarda göze bir zararı olduğu saptanmamıştır, güvenlidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Lazer Tedavisi – DCR

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Lazer Tedavisi - DCR Nasıldır? Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Lazer Tedavisi - DCR hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gözyaşı Kanal...

Kapat