Göz Kanlanması

Göz Kanlanması

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Göz Kanlanması​ Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Göz Kanlanması​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Kanlanması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Göz Kanlanması Nedir?
Göz kanlanması, gözün renkli kısmı haricinde kalan beyaz bölgede meydana gelen kızarıklıktır. Bu kızarıklık, gözün beyaz kısmını örten” Konjontiva” denilen zar tabakada bulunan kılcal damarların genişlemesinden meydana gelir. Göz kızarıklığında dikkat edilecek en önemli hususlardan birincisi; kızarıklığın sadece bir gözde olmasıdır. Bu şekilde oluşan kızarıklıklarda vakit kaybetmeden bir doktora gitmenizde fayda var çünkü; durum basit bir kanlanma olmaya bilir.

Gözler Neden Kanlanır?
Göz kanlanmalarının birçok nedeni vardır. Kanlanma çoğu zaman konjoktiva tabakasında oluşan bir sorundan kaynaklanır.

Bunun yanı sıra; 

  • Göz tansiyonu, göze yabancı cisim kaçması, alerjiler, göz kuruluğu, mikrobik reaksiyonlar, göz içi iltihabı(üveit), arpacık(it dirseği), kirpik iltihabı.
  • Uykusuzluk, bilgisayar veya tv karşısında uzun süre vakit geçirmek, bir şeye kısa mesafeden uzun süre ara vermeksizin bakmak(kitap okumak, elişi yapmak) gibi birçok neden vardır.
  • Gözlerde bir bölgeye kan oturmasının nedenleri ise; Ani ıkınmalar, şiddetli öksürük nedeniyle oluşan yüksek göğüs basıncı veya göze yabancı cisim kaçmaları olabilir.

Tek gözde meydana gelen kanlanmalar, kızarmalar genellikle aniden bastırmaktadır. Yukarıda yazdığımız nedenlere bakacak olursanız göz kanlanmalarına müdahaleyi kendi başınıza yapamazsınız en güzeli bir doktora gitmektir.

Göz Kanlanmasının Tedavisi
Burada önem olan göz kanlanmasına neden olan şeyin doğru tespitidir, tespit doğru yapılamadıkça tedavide doğru yapılamaz.

Göze yabancı cisim kaçmışsa: Kesinlikle gözler ovuşturulmamalı. bu noktada özellikle çocuklar açısından dikkat edilmeli. Çocuklar gözlerine bir şey kaçtığında hemen ovuşturmaya başlarlar bu da göze ciddi zararlar verebilir. Göze bir şey kaçtığında, eğer gözünüze zarar vermeden çıkaramayacaksanız; göz üzerine temiz ıslak bir bez konularak hastaneye gidilmeli.

Göz tansiyonu (glokom): Göz tansiyonu nedeniyle gözlerde kanlanma oluyorsa vakit geçirilmeden yüksek göz tansiyonu düşürülmeli. Aslında burada bir noktaya dikkat çekmekte fayda var. Göz tansiyonu kanlanmayı değil kanlanma göz tansiyonunu tetiklemektedir. Bunu şuradan anlamak mümkün; göz tansiyonu her çıktığında gözlerde kanlanma olmayabilir.

Alerjik durumlar nedeniyleyse: Bu durum da tabi ki de akla gelen il çözüm alerjiye neden olan şeyden korunmak olacaktır. Özellikle bahar aylarında polenler, hayvan kılları, güneş ve daha birçok şey alerjiye neden olabilir. Alerjik etkenleri gözlemle tespit etmekte fayda var.

Ultraviyole alması: Gözlerin bu ışığa maruz kalması nedeniyle kızarabildiği bilinmekte, aynı zamanda çok ciddi göz sulanması ve ağrılarına da neden olmaktadır. Böyle bir durumda uygun ileçlar göze sürülerek gözler bir süreliğine kapatılır.

Gözyaşı Kanallarının Tıkanması: Göz sağlığıyla alakalı en büyük işlevlerden birkaçı da gözyaşı kanallarına düşmektedir. Gözyaşı kanallarının tıkanıklığı nedeniyle gözlerde kanlanma olması mümkündür. Eğer gözlerinin altında torbalanma oluyorsa, sadece bir gözden yaş geliyorsa, gözlerinizin kuruduğunu hissediyorsanız gözyaşı kanallarında bir sorun olabilir. Bu durumda bir doktordan yardım isteyin.

Göze darbe alınmışsa: Gözler çok narin yapılı organlarımızdandır. Dışarıdan gelecek en ufak müdahale sonrasında kızarabilir. Düşme, çarpma veya kavga nedeniyle alınan darbelerden dolayı kanlanma varsa göze soğuk su kompleksi yapılabilir.

Göze bir sıvı veya gaz temas ettiyse: Yapılabilecek en akıllıca şey gözlerin hemen bol suyla yıkanması olacaktır. Her ihtimale karşı bir doktora görünmekte fayda var çünkü gözlerinizde ciddi tahrifat olmuş olabilir.

Tavsiyeler

  • Hekime danışmadan kesinlikle damla kullanmayın.
  • A-B vitamini ihtiva eden yiyecekleri tüketin. Gerekiyorsa B vitamini takviyesi alın
  • Göz otu damlası göz kanlanmalarında oldukça iyi sonuçla verir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Glokom (Göz Tansiyonu)​

Glokom (Göz Tansiyonu)​ Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Glokom (Göz Tansiyonu)​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Glokom (Göz Tansiyonu)​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat