Göz Çevresi İçin Ameliyatsız Girişimler

Göz Çevresi İçin Ameliyatsız Girişimler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Göz Çevresi İçin Ameliyatsız Girişimler Nasıldır? Göz Çevresi İçin Ameliyatsız Girişimler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Çevresi İçin Ameliyatsız Girişimler​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Türkiye’nin önde gelen, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlarından Prof. Dr. Gürhan Özcan, ”Göz Çevresi Estetik Cerrahi” serisinin üçüncü yazısı…

Göz çevresi yüzümüzde yaşlanma belirtilerinin en çabuk ortaya çıktığı alandır. Kaşların düşmesi, alt ve üst kapaklarda deri fazlalıklarının sarkması, kapaklarda torbalanmalar oluşması, gözaltındaki mor bölgenin genişlemesi ve göz çevresi kırışıklıkların çoğalması en çok dikkati çeken değişikliklerdir.

Deri çizgilerinin derinleşmesi, iki kaş arasında, burun kökünde, alında ve göz dış bölgesinde yoğunlaşır. Göz dış bölgesi, yani şakak altı diyebileceğimiz bu bölgede ki çizgiler genel anlamda “kazayağı” çizgileri diye adlandırılır. Bu çizgiler normalde tebessümle ortaya çıkarlar, ancak tebessüm edilmediğinde hala derin olarak mevcut iseler yorgunluk ifadesi vereceklerdir.

Göz çevresinde mimik hareketlerini gerçekleştiren kaslar hemen derinin altında olup, yer yer deriye yapışıktırlar, arada yağ dokusu yok gibidir. Bu nedenle kas hareketleri deride bu kırışıklıkları fonksiyonel olarak yapacaktır, normaldir. Yaşlanma ve deride elastik liflerin kaybı sonucu bir pörsüme oluşur, fonksiyonel hareket sonunda deri eski haline gelemez, fonksiyonel çizgiler yavaş yavaş kalıcı olmaya başlarlar ve zaman ilerledikçe derinleşirler.

Deride oluşan elastik lif kaybını tam olarak tedavi eden bir yöntem günümüzde maalesef yoktur. Ancak geçici olarak bu konuda kimyasal soyma (chemical peel), dermabrazyon, mikrodermabrazyon, lazer ile deri soyma uygulamaları faydalı olur. Bu konuda daha önce kullanılan karbondioksit ve erbium lazerlerinin günümüzde “fraksiyonu lazer teknolojisi” biçimiyle üretilen yeni jenerasyonlarında, nokta şeklinde yakılan alanın çevresinde sağlam dokunun bulunması nedeniyle aşırı bir yara oluşturmaksızın, deri kırışıklıklarının azaltılması mümkün olmaktadır. Bu tedavi ince kırışıklıklarda geçici (6-12 ay) iyilik hali sağlar.

Daha kalın kırışıklık bölgeleri için uygulanabilecek radyofrekans ve ultrason enerjilerini kullanan teknolojik cihazlar mevcuttur. Bu cihazlar deriyi yakmadan, deri altında yanık oluşturarak bir büzülmeye neden olurlar. Elbette cilt altında ki gözle görünmeyen yanık yarası iyileştiğinde her şey eski haline gelecektir. Bu konuda kalıcı yeni kollajen doku oluşumu ile etkinin yıllarca süreceği gibi ifadeler bilimsel olarak kabul görmemektedir. Bu konular üzerinde sürekli çalışmaların yapıldığı ve ilerlemenin sağlandığı ilginç bir alandır, ancak ekonomik yönü nedeniyle de maalesef medya unsurları da çokça kullanılarak hasta suiistimaline son derece açıktır.

Botoks
Botulinum basilinin toksini olan bu madde bir dizi işlemden geçirilerek, botulinum toksin A olarak pürifiye edildikten sonra, zehir özelliğini kaybetmiş bir madde olarak, kas içinde ki kas-sinir kavşağı dediğimiz noktalara enjekte edildiğinde, yaklaşık 3 ay boyunca enjekte edilen kas liflerinin kasılmasını engeller. Böylece kasılmayan kastaki gevşeme sonucu, o bölgedeki derinin kırışıklığı birkaç hafta içinde azalır / kaybolur. Botoks uygulaması kazayağı bölgesinde bir hayli etkindir. Denilebilir ki, botoks ile bu bölgede elde edilecek sonuç ameliyat ile elde edilemez.

Ayrıca botoks kaş çatma çizgileri ve alın çizgilerinin eliminasyonunda da etkilidir. Botoks ile kaş dış yarısında ki düşüklükler biraz yukarı kaldırılabilir. Bu işlem aşırı yapılırsa, kaş dış kısmı yukarı aşırı kalkarak “botokslu” görüntüsü (Mefisto görüntüsü) vererek doğal görüntüyü biraz bozacaktır. Burun sırtı yan duvarlarında oluşan çizgilere de botoks yararlıdır.

Botoks bugün dünyada en çok kullanılan ilaçlar arasındadır. Devamlı kullanımı sonucu herhangi bir zararlı etkisi saptanmamıştır. Güvenli olduğu kabul edilmektedir. Migren ağrılarını azalttığı / geçirdiği veya migren nöbet sıklığını azalttığı bir gözlem olarak bilinmektedir. Migren şikayetleri olan hastalarda botoks uygulamaları gittikçe artmaktadır. Migrende botoksun tam olarak nasıl yararlı olduğu bugün bilinmemektedir.

Hiyaluronik asit dolgular
Göz çevresinde hiyaluronik asit (HA) uygulamaları çok kullanılmaz. Kazayağı bölgesi enjeksiyon için uygun değildir, gölge oluşturarak doğallığı bozabilir. Kaş arası derin çizgilere uygulanabilir, ancak botoks ile birlikte uygulanmasında yarar vardır, aksi halde çabuk kaybolur.

Ayrıca alt göz kapağı ile yanak geçiş yerindeki çukur çizgi HA dolgusu ile giderilebilir. HA aslında vücudumuzda hücrelerarası var olan bir maddedir. Ancak gene de enjeksiyon etkisi 6-9 ay sonra kaybolur. Kullanımı uluslararası bazda güvenlidir.

Yağ hücresi enjeksiyonu
İnsanın kendi yağ hücrelerinin bir enjeksiyon yardımı ile cilt aylından çekilmesi ve bir başka bölgeye dolgu maddesi olarak enjeksiyonu plastik cerrahide gittikçe artan ve gelişen bir konudur. Göz çevresinde yağ hücresi enjeksiyonu, HA dolgulara göre daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu kullanım “göz çevresi gençleştirme” adıyla da zaman zaman ifade edilmektedir. Göz altı yanak şişkinliğinin artırılması, üst kapakta aşırı çukurluğun doldurularak, daha optimum bir görüntü sağlanması, kaş altı ve dış bölgesinin hafifçe doldurularak kaşın kalkmasının sağlanması gibi uygulamalar yaklaşık 12 ay gibi bir süre etkisini korurlar ve güzel sonuç verirler. Bu konularda aşırıya kaçılırsa, beğenilmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Tekrarlanabilir olması ve nispeten basit işlemler olması nedeniyle gittikçe daha fazla kullanım alanı bulmaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Üst Göz Kapağının Estetik Cerrahisi

Üst Göz Kapağına Estetik Cerrahi Gerektiren Durumlar Nelerdir? Üst Göz Kapağının Estetik Cerrahisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Üst Göz Kapağının Estetik...

Kapat