Göz Çapaklanması

Göz Çapaklanması

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Göz Çapaklanması Neden Olur, Nasıl Geçer? Göz Çapaklanması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Çapaklanması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Göz Çapaklanması Nedenleri
Göz çapaklanması bebeklerden yetişkinlere kadar her insanda görülebilecek sağlık problemlerinden birisidir. Bizde sizlere bu yazımızda göz çapaklanmasının nedenlerini, göz çapaklarının nasıl oluştuğunu, bebeklerde göz çapaklanmasının nasıl olduğunu ve göz çapaklanmasının nasıl geçtiği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Sabah uyandıktan sonra çoğu kişi gözünde çapak olduğunu fark edebilir. Uyku sırasında gözyaşları kanalıyla nemlenen gözler, sabah bu yaşların kurumasından dolayı çapaklanmıştır. Ancak uyandıktan sonra, gün içerisinde gözlerde sümük benzeri, yoğun kıvamda, renkli bir çapaklanma oluyor ve net görmeyi engelliyorsa, bu durumda enfeksiyon gibi başka nedenler akla gelir. Olası çapak nedenlerini bilmek çözüm bulmayı kolaylaştıracaktır ancak her koşulda, özellikle de çapakla birlikte gözlerde kızarma, yanma, bulanıklık benzeri başka belirtiler de varsa, mutlaka bir doktora görünmek en iyisidir.

Göz İltihabı
Gözde aşırı miktarda sarı mukus birikmesi bir göz enfeksiyonuna işaret ediyor olabilir. Göz iltihabı göz kızarıklığına da yol açtığından bu durum halk arasında pembe gözveya göz nezlesi olarak da adlandırılır. Bakteriyel göz enfeksiyonları genellikle koyu ve sarı bir sıvının gözden dışarı akmasıyla ve bununla birlikte gözde ağrı, ışığa karşı hassaslık ve kızarıklık oluşmasıyla kendini gösterir. Böyle bir durumda doktora görünerek enfeksiyona bakteri ya da virüsün yol açıp açmadığı ve tedavi için nasıl bir yol izleneceği danışılmalıdır.

Virüs kaynaklı enfeksiyonlar antibiyotiğe cevap vermezler ya da enfeksiyon bulaşıcı olabilir. Ancak bu tip enfeksiyonlar tıpkı soğuk algınlığı gibi belli bir süre sonra kendiliğinden iyileşir. Fakat bu teşhisi en iyi bir doktor koyabilir. İltihap nedeniyle göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden olan çapağı geçirmek için, nemli ve ılık bir bezle, kapalı göz kapaklarına hafif kompres yapmak faydalı olacaktır.

Göz Alerjileri
Gözde sık sık çapaklanma olmasının nedenlerinden biri de göz alerjisi olabilir. Mevsimsel ya da hayvanlara karşı alerjisi olan kişilerde, belirtiler arasında gözde çapaklanma da sayılabilir. İster ilaçlara ister çeşitli kimyasallara karşı olsun, alerji belirtisi tipindeki çapaklanmalarda, gözden renksiz bir sıvı gelir. Bu beyaz çapağın yanı sıra, gözlerin kaşınması da diğer bir belirtidir. Ancak böyle bir durumda gözleri ovalamak, kaşımak durumu daha da kötüleştirecektir. Bu semptomları rahatlatmak için en iyi çözümlerden biri doktorunuzun vereceği alerji damlası olacaktır. Gözler kapalı bir şekilde, göz kapaklarına soğuk kompres yapmak da rahatlama sağlayabilir.

Göz Kuruluğu
Göz kuruluğundan muzdarip olan kişilerde gözyaşı üretimi yetersizdir ve gözler gerektiği gibi nemlenemez ve beslenemez. Göz kuruluğuna bağlı göz yaşı film tabakasındaki anormallikler gözde çapaklanmaya neden olabilir. Gözyaşı film tabakası 3 katmandan oluşur ve bunlardan biri mukus içerir. Bu katmanlarda göz kuruluğundan dolayı bir sorun olduğunda gözde çapak birikmesi normaldir. Göz kuruluğunun diğer belirtileri ise gözlerde batma, göze bir şey kaçtığı hissi gibi semptomlardır. Göz kuruluğu yaşlanma veya uzun süre lens kullanma gibi pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Kornea Ülseri
Gözümüze kaçan yabancı cisimler, sıklıkla gözün hassas tabakası korneada yaralanmaya neden olurlar. Bu küçük yara yüzünden bakteri ve mikroplar, gözün kornea tabakasında iltihap yapar ve bu duruma kornea ülseri denir. Yanlış kontakt lens kullanımı da kornea ülserine neden olabilir. Kornea ülseriyle birlikte gözde sürekli ve yoğun bir çapaklanma olur. Gözün net görüşü bozulur, kızarma ve ciddi bir acıyla birlikte gözdeki sorun kendini kolayca fark ettirir. Kornea ülseri, bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Tedavi şekli genellikle göz damlası ile olur. Düzgün ve uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde, yaralanma nedeniyle korneada kalıcı bir hasar oluşabilir.

Doğumdan kısa bir süre sonra yeni doğmuş bebeklerde sarı ve yoğun bir çapaklanma görülebilir. Çapaklanma dışındaki diğer belirtiler de bir sorun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur. 2 haftayı geçen çapaklanma şikayetinde ya da bebeğin göz küresinin kızardığını fark ettiğiniz ilk anda, bebek mutlaka doktora götürülmelidir. Bebeklerdeki göz çapaklanmasına dair akla gelen bazı nedenleri bilmeniz, soruna daha soğukkanlı ve bilinçli yaklaşmanızı sağlar ancak en doğru bilgiyi doktorunuzdan alacağınızı lütfen unutmayın. Kulaktan dolma bilgiler, bebeğinizin ve sizin gereğinden fazla sıkıntı çekmenize ya da basit bir şekilde önlenebilecek bir sağlık durumunun ciddileşmesine yol açabilir.

Yenidoğan Konjonktiviti
Normal doğum sırasında, bebek doğum kanalında çeşitli virüs ve bakterilere maruz kalır. Bu durum ‘yenidoğan konjonktiviti’ olarak adlandırılan, göz iltihaplanmasına yol açabilir. Belirtileri arasında gözden sarı renkte çapak akması, gözde kızarıklık ve göz kapağında şişlik sayılabilir. Doğum sırasında annede aktif bir virüs ya da bakteri olmasa da bebek etkilenebilir. Ancak doğum öncesi annede aktif bir hastalık söz konusuysa doktor sezaryen doğum önerebilir.

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı
Göz kapaklarının köşesinde gözyaşı kanalları bulunur. Bazı bebeklerin doğuştan gözyaşı kanalları tıkalıdır ya da az gelişmiştir. Bu durum gözün aşırı derecede sulanmasına ve sarı çapak akmasına neden olur. Ancak bu belirtiler başka göz rahatsızlıklarının da belirtileri arasında olduğundan, kanalların tıkalı olup olmadığını en iyi bir doktor teşhis edebilir. Tedavi olarak doktor genellikle günde birkaç kez gözyaşı keselerinin üzerine masaj yapılmasını önerebilir ve göz damlası reçete edebilir. Ancak bu önlemlerle bir gelişme sağlanamadığı takdirde tıkanıklığın giderilmesi için cerrahi bir müdahale gerekebilir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması
Her anne babada ilk bebek heyecan uyandırır. Ama her ne kadar sağdan soldan kulak misafiri olduğumuz bilgileriniz ile sorunların üstesinden gelmeye çalışsanız da, konu kendi bebeğiniz olduğunda endişelenebilir ve çekinebilirsiniz. Yeni doğan bir bebekteki ilk tanıştığınız sorunlardan biri olan sarılık ile başlar sorunlar ile yüzleşmeniz. İshal ve ateş derken çeşitli sorunlar ile karşılaşırsınız.

NEDEN MEYDANA GELİYOR?
Göz çapaklanması sorunu da bebeğinizin ilk haftalarında karşılaştığı sorunlardan biri olabilir. Daha doğrusu yetişkinlerde de oluşabilen bu sorunun gözyaşı kanalının tıkanmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bilindiği gibi gözyaşı gözün, kendi çukurunda rahat hareket etmesini sağlar. Buradaki işlevini gördükten sonra gözyaşı kanalları yolu ile burun içine akar. İşte, bu noktadaki bir tıkanıklık çapaklanma şeklinde tarif edilir.

Diğer bir deyişle, bebek doğduğunda normal olarak gözyaşı kanalı ile burun arasında bulunan zar eriyerek kaybolur. Şayet bu zarın varlığını koruması durumunda, gözyaşı buruna akamıyor ve birikerek gözde çapaklanmaya neden oluyor. Bu durumda dahi 5-8 ay civarında kendiliğinden iyileşebiliyor. İstatistiklere göre sezeryan doğumlar ile meydana gelen bebeklerde daha sıklıkla görülüyor.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER MEYDANA GELİYOR?
Çapaklanma yeni doğan bir bebekte bu sorunun yanısıra;

  • Gözde sulanma
  • Gözde kızarıklık
  • Gözün iç tarafında şişliklere yol açabilir.
  • Kirpiklerin birbirine yapışması sonucu bebeğin rahat bir şekilde gözünü açamaması. Buna bağlı olarak yenidoğanın huysuzlanması.

ANNE – BABA OLARAK NE YAPABİLİRİZ?
Bu tıkanıklık gözyaşı kesesine masaj yapılarak giderilebiliyor. Masaj ayrıca gözün de rahatlamasını sağlıyor. Masaj hareketleri ile, yukarıda belirtilen zara basınç yapılarak yırtılması sağlanıyor ve tıkanıklığın giderilmesi amaçlanıyor. Bu işlem, tek bir parmakla ve bebeği incitmeden yapılamalıdır.

Yanı sıra evde de birtakım uygulamalar yapabilirsiniz. Bunlar arasında şunları sıralayabiliriz;

  • Çapaklanmış göz kaynatılmış ve sonrasında soğutulmuş su (sudaki mikropların ölmesi açsından yapılır) ve steril bir yumuşak bez, tülbent yada tercihen pamukla bebeğin gözünü aşağıya doğru silebilirsiniz
  • Yatış pozisyonu olarak ise bebeğinizi çapaklı göz yukarıda olacak şekilde yatırınız, yatak ve yastık yüzlerini sık sık (bulaşmayı önlemek için) değiştiriniz.

Doktora götürdüğünüzde bebeğinize ilk etapta günde 3 – 4 defa uygulayabileceğiniz antibiyotikli damlalar yada kremler verilebilir. Şayet sorun yine devam ederse tıbbi cerrahi müdahale (%5 – 10) de seçenekler arasında yer alıyor. Bebeğin gözyaşı kanalından çelik sonda geçirilerek de bu sorunun üstesinden gelinebiliyor. Söz konusu bir yenidoğan olduğundan genel anestezi ile bebeğe müdahale edilmektedir.

Göz Çapaklanması Nasıl Geçer?
Çapaklanma hiç geçmeden devam ediyorsa aşağıdaki tedaviler uygulanabilir: » Rüzgârgülü bitkisi gözde biriken çapakların tedavisinde kullanılabilir.

Homeopati alanında kullanılan “Hepar sulf.” adlı madde enfeksiyonların tedavisinde uygundur.

Göz otu bitkisi ezilerek pelte haline getirildiğinde ve soğutularak gözlere sürüldüğünde çapaklanmaya iyi gelir. Kaynamış suyun içine karıştırılan göz otu ile çapaklanan gözler yıkanabilir.

Papatya göz temizliği için kullanılabilir (Gözün kenarları ve gözün dış kısımları papatya suyu damlatılmış bir süngerle silinebilir) ve bu sayede enfeksiyon riski azaltılabilir.

Çapaklanma İçin Önerilen Modern Tıp Tedavileri
Çoğu doktor akıntının giderilmesi için göz banyosunu tavsiye eder.

Doğal Sağlık Tedavileri
* Çapaklanma hiç geçmeden devam ediyorsa aşağıdaki tedaviler uygulanabilir: » Rüzgârgülü bitkisi gözde biriken çapakların tedavisinde kullanılabilir.

* Homeopati alanında kullanılan “Hepar sulf.” adlı madde enfeksiyonların tedavisinde uygundur.

* Göz otu bitkisi ezilerek pelte haline getirildiğinde ve soğutularak gözlere sürüldüğünde çapaklanmaya iyi gelir. Kaynamış suyun içine karıştırılan göz otu ile çapaklanan gözler yıkanabilir.
* Papatya göz temizliği için kullanılabilir (Gözün kenarları ve gözün dış kısımları papatya suyu damlatılmış bir süngerle silinebilir) ve bu sayede enfeksiyon riski azaltılabilir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Lazer Göz Tedavisi

Lazer Tedavi Seçenekleri Nelerdir? Lazer Göz Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Lazer Göz Tedavisi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat