Göz Altı Morlukları

Göz Altı Morlukları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Göz Altı Morlukları Neden Olur, Tedavisi Var Mıdır? Göz Altı Morlukları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Altı Morlukları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Göz altı morluğu, gözlerin alt bölgesinin rengindeki fark edilir derecede değişimidir. Göz altı morluklarının normal durumlarda sağlık açısından bir zararı yoktur. Fakat: oldukça dikkat çeken bir bölgede olmaları nedeniyle rahatsız edicidir. Özellikle günümüz insanının gerek çalışma şartları(sürekli bilgisayar karşında çalışmak) gerekse yaşayış alışkanlıkları (gece geç vakitlere kadar uykusuz kalmak) bu rahatsızlığın görülme sıklığını artırmıştır.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

 • Toplumumuzda birçok kişinin şikayetçi olduğu bu göz altı morluklarının birçok nedeni vardır.
 • Genetik yatkınlık yani; anne babasında göz altı morluğu olanlarda bu sorunun oluşma ihtimali daha yüksektir
 • Aşırı yorgunluk, uzun süre uykusuz kalma, alkol ve sigara tüketimi, yoğun stres…
 • Alerjik rahatsızlar nedeniyle sürekli göz çevresinin ovuşturulması veya kaşınmasını nedeniyle hassas kılcal damarların zedelenmesi
 • Yaz aylarında uzun süre güneş altında kalınması
 • Cilt renginin morluk oluşumuna yatkın olması. Genellikle koyu tenli kişilerde bu sorun daha fazla görülür.
 • Zamanla yaşın ilerlemesi veya başka nedenlerle göz altı derisinde inceleme nedeniyle burada bulunan kılcal damarların yüzeye yaklaşması.

Göz Altı Morluklarının Tedavisi Var Mıdır?
Göz altı morluklarında birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde bu cilt sorunu için lazer tedavileri yaygınlaşmıştır. Uygulanmakta olan tedaviler hakkında genel bilgiler vermeye geçmeden önce bu sorunun engellenmesi için alınacak önemlere değinelim.

İlk aşama tedavi; önleme: 

 • Uykunuzu düzene sokun, sigara ve alkolden uzak durun, güneşte uzun süre kalmaktan kaçının.
 • Gözlerinizle alakalı rahatsızlıkları vakit geçirmeden tedaviye bakın.
 • Hafif yüksek yastıkla yatmanız gözaltı damarlarına gelen kanın azalmasına dolayısıyla oluşan morlukların azalmasına yardımcı olur
 • Temiz bir beze soğuk su döküp gözlerinizde bekletin bu da morlukların azalmasını ve varsa ağrıların hafiflemesini sağlar.

Buraya kadar bahsettiğimiz yöntemler morlukların oluşumunu azaltan önlemlerdir. Bir de bu yöntemlerle baş edemeyeceğimiz daha ciddi yardım almamızı gerektiren durumları inceleyelim.

İkinci aşama tedavi; ortadan kaldırma:

 • Lokal(bölgesel) olarak kullanılan E,C ve K vitamini içeren krem ve losyonlar ile tedavi özellikle fazla ilerlememiş vakalarda etkili olabilir.
 • Çeşitli lazer yöntemleriyle tedavi. Son yıllarda bu şekilde yapılan tevdilerin oldukça başarılı sonuçlar verdiği bilinmekte. Fakat bu işlemi yapacak, doğru ve uygun yöntemi belirleyecek, teknik donanımı yeterli olan klinikleri araştırıp bulmak lazım. Biliyoruz ki en ileri teknoloji cihazlar uzman olmayan ellerde bir işe yaramaz.

Cerrahi yöntemi anlatalım: Bu yöntem diğer tedavilerle sonuç alınamayan vakalarda uygulanmaktadır. Bu hastalarda gözaltlarında ciddi şişlikler ve yağ birikmesi vardır. Bu durumdaki hastalar için gerekli tetkikler yapıldıktan sonra ameliyata karar verilebilir.

Göz Altı Morlukları İçin Tavsiye Edilen Bitkisel Tedaviler Var Mıdır?
Evet neredeyse her rahatsızlığın tedavisinde olduğu gibi bu rahatsızlıkta da bitkilere baş vurulabilir. 

 • Taze inciri ikiye yarıp iç kısmı göz altlarına gelecek şekilde koyup 10-15 dk bekletin. Ardından kuşburnu çayı demleyip suyunu(ılık olarak) bir pamukla gözaltlarınıza sürün.
 • Kiviyi hafif kalın kabuklu olacak şekilde soyup kabukların iç kısmıgözlere ve göz altlarına gelecek şekilde 15-20 dk bekletip, gözlerinizi yıkayım
 • Gözlerin üzerine salatalık koyma, gözler üzerine bez içerisinde çay posası koyma gibi yöntemlerde vardır.
 • Günlük olarak sebze ve meyve yemeyi deneyin göreceksiniz ki morluklar azalacak.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Göz Tembelliği

Göz Tembelliği Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Göz Tembelliği hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Tembelliği yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat