Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Estetiği Hakkında Bilgiler / Göz Çevresi Estetiği / Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi Nasıl Yapılır?
Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi Nasıl Yapılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi Nasıl Yapılır? Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi Nasıl Yapılır ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Türkiye’nin önde gelen, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlarından Prof. Dr. Gürhan Özcan, göz altı kapağının estetik cerrahisini sizin için anlattı.

Alt göz kapağında oluşan yaşlanma etkilerinin cerrahi olarak giderilmesine aday kimselerde en büyük korku, ameliyattan sonra alt kapağın aşağı doğru çekmesi ve gözün akının (beyaz kısmının) dış-alt kısımda fazlaca görülmesi, bunun yanı sıra kendi kişiliğini tanımlayan bakışının değişmesi (ya da bozulması) olarak tanımlanabilir. Bu korkular sebepsiz değildir. Hasta, çevresinde bu ameliyatı geçirmiş ve sonrasında yukarıda sözü edilen problemlerle ortaya çıkmış birçok örnek görmüştür, ya da en azından kulaktan kulağa yayılan bu örnekleri işitmiştir ve aynı şeyin başına gelmesinden korkarak ameliyattan kaçmaktadır. Alt göz kapağındaki torbaları, deri fazlalıklarını, yanak ve göz kapağı sınırında ki çukurlukları taşımaya devam etmek kendisine daha güvenli gelmektedir.

Oysa yukarıda bahsedilen problemler alt göz kapağı ameliyatının doğal bir sonucu değildir. Tekniğin tam olarak uygulanmaması, bazı cerrahi manipülasyonları tam olarak tamamlamamak, ameliyatı uygulayan cerrahın kapak ameliyatlarında tam deneyim kazanmamış olması gibi nedenlerle, bu kusurlar ortaya çıkmaktadır.

Göz altı kapağı ameliyatları nasıl yapılır?
Alt göz kapağı ameliyatlarının itina ile ele alınması, planlanması ve icra edilmesi konusunda bütün plastik cerrahlar hemfikirdir. Yapılacak işlemler şu şekilde özetlenebilir:

Genç hastalar
Genç hastalarda, alt kapakta deri fazlalığı yok, fakat yağ torbaları birikmeleri varsa, alt kapağın iç tarafından girilerek, yağ torbaları alınır (veya alınmayıp, yanağa doğru yayılır) ve problem çözülmüş olur. Deride hiçbir iz yoktur.

Yaşı ilerlemiş hastalar
Yaşı ilerlemiş hastalarda, yüz daha fazla yaşlanmıştır, alt kapak uzamıştır, alt kapak morluğu da bu uzama ve sarkmaya paralel olarak daha fazla göze çarpmaktadır, alt kapakta yanakla geçiş bölgesinde bir çukurlaşma da belirmiş ve bu nedenle alt kapak yağ torbası daha abartılı bir dolgunluk arz etmektedir. Bu durumda artık alt kapağı tek başına ele almamak, yanak ile birlikte irdelemek şarttır, aksi halde tatminkar bir sonuç elde edilemez.

Kirpiklerin 1-2mm. altından yapılan bir cilt kesiği ile alt kapak ve yanağın SMAS tabakası (bu tabaka deri altında bir tabaka olup, yüzde gravite ile esas sarkan dokudur, SMAS tabakası sarkarken üzerinde ki deriyi de çeker, aşağı indirir. Bu nedenle sarkmayı düzeltecekseniz, deriyi çekerek başarı sağlayamazsınız, mutlaka SMAS tabakasını eski yerine çekmek ve tespit etmek gerekir) ortaya konur.

Alt kapak yağ torbaları çok fazla ise, bir kısmı alınabilir, ancak bu yağ torbalarını yanak yağı ile yayarak birleştirmek bugün için daha çok tercih edilen, çok yararlı bir yöntemdir. Bu işlem tamamlanınca, SMAS dokusu eski yerine kaldırılarak, cerrahi olarak tespit edilir. Bu manevra, yanak-alt kapak geçişini mükemmel hale getirir, alt kapak altında ki torba ve torba altı çukurluklarını tamamen düzeltir. Bu işlem sırasında alt kapak kenarının gevşekliği, kapak dış tarafına yapılacak bir tespit ile (dış kantopeksı) onarılır. Bu aşama göz kapağının orijinal anatomisini korumak açısından son derece önemlidir. Son olarak alt göz kapağının deri fazlalığı alınarak ameliyata son verilir.


Ameliyat sonrası dönem
Alt kapaktaki ameliyat izi yaklaşık 2 ay sonra insanlar tarafından fark edilemez hale gelir. Burada deri bir hayli ince olduğu için izi adeta yok eder. Bu tarz bir ameliyat sonrası kapakta aşağı çekme ya da bakışlarda değişme gibi sorunlar yaşanmaz. Alt kapak düzelmesi yanı sıra, yanak da hafifçe kalktığından yüzde etkili bir gençleşme dikkati çeker, bu gençleşme yüz karakteristik yapısı değişmeden sağlanır.

Alt kapak ameliyatları sonrası alt kapakta şişme ve morarma olur. Ameliyat sonrası ağrılı değildir, şişme ve morarmaya rağmen kayda değer ağrı yoktur, bu bir avantajdır. Morluklar ilk hafta belirgindir, ikinci hafta azalırlar. İkinci haftadan sonra sokakta ki insanlar göz kapağında bir problem görmezler, ancak hastanın kendisi hala bazı şişlikler fark edecektir, bunlarda sonra ki haftalarda kaybolur.


Düzgün uygulanan alt kapak ameliyatları sonuçları itibariyle hastaları gerçekten çok mutlu eden bir cerrahi seçenektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yeniden Göğüs Yapımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Yeniden Göğüs Yapımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları Nelerdir? Yeniden Göğüs Yapımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları hakkında sizin için topladığımız bilgiler...

Kapat