Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Estetiği Hakkında Bilgiler / Kadın Göğüs Estetiği / Göğüs Küçültme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları
Göğüs Küçültme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Göğüs Küçültme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Göğüs Küçültme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları Nelerdir? Göğüs Küçültme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göğüs Küçültme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?
Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Meme küçültme ameliyatlarında birçok cerrahi teknik mevcuttur. Uygulanacak teknik memenin büyüklüğüne, şekline ve cerrahın tercihine göre değişir. Genellikle ters T şeklinde bir iz olmaktadır.

Son yıllarda meme altı kıvrımı boyunca kesi yapılmayan ve “vertikal mamoplasti” denen bir teknik popüler olmuştur. Bu teknikte meme başından aşağıya dikine bir iz olmaktadır. Bu izler ilk aylarda belirgin ve kırmızı görünmekte daha sonra yumuşayıp rengi açılarak daha az görünür hale gelmektedir.

Meme küçültme ameliyatı yaklaşık 2-3 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta 1 gün yatırılarak ertesi gün taburcu edilmektedir.

Hastalar dikiş bölgelerindeki pansumanlarla, sporcu sütyeni şeklinde elastik özel bir sütyen giyerek birkaç günde aktivite ve işlerine dönebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatının riskleri var mı?
Meme başında kısmi duyu kusurları olabilir. Süt bezlerinin bir kısmı çıkarıldığı için süt verme fonksiyonunda bir azalma olabilir. Bu kayıpların miktarı, memenin büyüklüğü, sarkıklığı ve uygulanan cerrahi teknikle ilişkilidir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında özellikle dikiş hatlarında küçük cilt kayıpları olabilmektedir. Bunlar genellikle pansumanlarla kendiliğinden düzelmektedir. Bu tip komplikasyonlar özellikle sigara içen hastalarda daha sık rastlanır.

Meme küçültme operasyonundan sonra iz kalır mı?
Meme küçültme operasyonundan sonra kullanılacak tekniğe göre ters “T”, anahtar deliği, “J” vb şekillerde iz kalabilir. Başlangıçta kızarık oldukları için fark edilir olan bu izler zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Bu belli belirsiz izin bir kısmı göğüs altı kıvrımında, bir kısmı da göğüs ucu çevresinde kalacağından kişi için rahatsızlık vermez.

Meme küçültme operasyonu emzirmeyi engeller mi?
Meme küçültme ameliyatında meme bezlerinin bir kısmı alınmak durumundadır. Bu nedenle süt verme fonksiyonunda bir azalma olabilir. Bu kayıpların miktarı, memenin büyüklüğü, sarkıklığı ve uygulanan cerrahi teknikle ilişkilidir. Bazı teknikler sayesinde süt verme fonksiyonlarında çok büyük kayıplar meydana gelmez.

Meme küçültme estetik amaçla yapılan bir operasyon mudur?
Normalden büyük göğüsler kişiyi sosyal, psikolojik ve sağlık açısından kısıtlayabilmektedir. Memeler büyüdükçe sırt ve boyuna uygulanan yük artmakta, bu sebeple ağrı oluşmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda meme altında kötü koku ve pişiklere rastlanmaktadır. Sosyal hayatta özellikle kıyafet seçimi ve spor konularında büyük memeli kişiler zorluk yaşamaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı meme küçültme ameliyatlarına sadece estetik amaçlı yapılan bir operasyondur demek doğru olmaz.

Meme küçültme ameliyatı meme kanserine sebep olur mu?
Meme küçültme operasyonlarında meme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için kanser oluşma ihtimali azalmaktadır. Meme küçültme ameliyatı gerçekleşmiş olsun ve ya olmasın, kişi her hangi bir dönemde meme kanseriyle karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple ameliyata bağlı kalınmaksızın riskleri azaltmak için meme kontrolleri düzenli olarak kişi tarafından yaptırılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatının bir yaş sınırı var mıdır?
Meme küçültme ameliyatı için meme gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Özel bir durum yok ise genellikle 18-20 yaş üzeri yapılan bir operasyon olup; üst yaş sınırı yoktur.

Meme küçültme ameliyatı doğum öncesi mi sonrası mı yapılmalıdır?
Emzirmeyi engellemeyecek teknikler uygulandığında gebelik öncesi ve ya sonrası yapılması arasında bir fark yoktur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Göğüs Büyütme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Göğüs Büyütme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları Nelerdir? Göğüs Büyütme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki...

Kapat