Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Glütensiz Yemekler Pişirmenin Yolları Nelerdir?
Glütensiz Yemekler Pişirmenin Yolları Nelerdir ?

Glütensiz Yemekler Pişirmenin Yolları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Glütensiz Yemekler Pişirmenin Yolları Nelerdir? Glütensiz Yemekler Pişirmenin Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Glütensiz Yemekler Pişirmenin Yolları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Glütensiz Yemekler Pişirmenin Yolları

Glüten buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir tür proteindir. Bazı kişilerde gıda alerjisine sebep olabilir.

Konu yemek pişirmeye geldiğinde, glüten enteropatiniz (çölyak, çelyak ya da karın hastalığı olarak da bilinir) ya da buğdaya alerjiniz olduğu için kendinizi glütensiz yiyecekler yemek kitaplarıyla sınırlandırmak zorunda değilsiniz. Aslında birçok yemek tarifini buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir tür protein olan glüten olmadan da yapabilirsiniz.

1. Kullandığınız unu değiştirin
Her amaca uygun normal un yerine 1’e 1 oranında glüten içermeyen un kullanın. Eğer kek ve ekmek gibi yiyecekler pişireceksiniz unun içine bir çay kaşığı ksantan (mısır şekerinden elde edilen) sakızı ekleyin.

2. Tariflerden unu tamamen çıkarın
Unu tariflerinizden tamamen çıkarmayı deneyin. Örneğin, canınız cevizli kurabiye çekiyorsa, şu tarifi kullanabilirsiniz: bir fincan çekilmiş ceviz, bir fincan şeker, kurabiyelerinizin ne kadar nemli olmalarını istediğinize bağlı olarak 1 ya da 2 yumurta. Malzemeleri karıştırın ve 350 derecede ısıtılmış fırında 10 dakika pişirin. Sonuç: 7 adet cevizli ve glütensiz kurabiye.

3. Un karışımı yaratın
Bir tarifteki un yerine 3 ölçek beyaz ya da kahverengi pirinç unu, 2 ölçek patates nişastası, 1 ölçek tapyoka unu/nişastası karışımını deneyin. Her 1-1/2 un karışımı fincanına, 1 çay kaşığı ksantan sakızı ilave edin.

4. Ararot tozunu deneyin
Bulmakta zorluk çekiyorsanız ksantan sakızı yerine kullanılabilecek bir diğer malzeme ararot tozudur. Aynı şekilde her tarifte, ekleyeceğiniz her fincan buğday unu için yarım çay kaşığı ararot tozu ilave edin. Not: Uygulayacağınız tarif, yarım fincan un eklemenizi gerektiriyorsa, siz ararot tozunu yine de yarım çay kaşığı ekleyin.

5. Kullanılan malzemelerle deneyler yapın
Farklı un ya da un karışımları denerken diğer malzemelerin miktarlarında da değişiklikler yapmanız gerekebilir. Örneğin, her çeşit tarifte kullandığınız unun her bir fincanı için yarım çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Ayrıca bazı unlar biraz daha kuru olabiliyorlar. Bu tür unlar için tarifin gerektirdiklerine bağlı olarak karışıma biraz daha fazla su ya da yağ eklemeniz gerekecektir.

Glütene karşı gıda alejiniz varsa veya yemek pişirirken glütensiz besinleri tercih ediyorsanız, yukarıdaki bilgiler çok işinize yarayacaklardır. Afiyet olsun!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yaz Aylarında Nasıl Beslenilmelidir?

Yaz Aylarında Nasıl Beslenilmelidir, neler yenilmeli, neler içilmelidir? Yaz Aylarında Doğru Beslenme hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yaz Aylarında Doğru Beslenme yazısını sadece...

Kapat